Pierwsze w tym roku ognisko ASF u świń. Niemal 16 tysięcy zwierząt poddano eutanazji
Straty są ogromne, bo choroba wkradła się do gospodarstwa, w którym znajdowało się prawie 16 tysięcy świń. Jest to pierwsze w 2021 roku ognisko ASF w Polsce.
Straty są ogromne, bo choroba wkradła się do gospodarstwa, w którym znajdowało się prawie 16 tysięcy świń. Jest to pierwsze w 2021 roku ognisko ASF w Polsce.
36 ognisko ASF u świń w 2024 roku
ASF nie odpuszcza, a pierwsze ognisko w tym roku jest dowodem na to, że wirus ten stanowi problem nie tylko małych gospodarstw. Gospodarstwo, w którym pojawił się ASF utrzymywało 15 938 świń, w tym 1000 loch i prawie 15 tysięcy prosiąt. Były tu również wdrożone i przestrzegane zasady bioasekuracji. Ognisko zostało potwierdzone 17 marca na podstawie wyników badań przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach.
Gospodarstwo dotknięte chorobą ASF znajduje się w miejscowości Niedźwiady, w gminie Świebodzin, w województwie lubuskim. Jest to obszar wymieniony w części II załącznika do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709 w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE (obszar występowania choroby u dzików).
ASF nie odpuszcza – wiele nowych ognisk
Jak poinformował Główny Lekarz Weterynarii, Komisja Europejska będzie procedować zmianę regionalizacji na tym obszarze poprzez przeniesienie z części II do III załącznika do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709/UE.
Oznacza to, że pojawienie się jednego ogniska stanowi problem również pozostałych hodowców trzody z tego regionu, którzy zostaną objęci dodatkowymi ograniczeniami. Dalszy scenariusz jest niestety łatwy do przewidzenia – obostrzenia pogłębią i tak już dramatyczną sytuację producentów trzody chlewnej.
(rpf) jp / Źródło: GIW
Trzynaste ognisko ASF u świń w Polsce w 2024 roku
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.