Pijmy nalewki na zdrowie
Nalewki od dawna znane są ze swych właściwości leczniczych, a w Polsce cieszą się one wciąż niesłabnącą popularnością.
Nalewki od dawna znane są ze swych właściwości leczniczych, a w Polsce cieszą się one wciąż niesłabnącą popularnością.
Szczególnie cenne są te przygotowane we własnym zakresie – naturalne, bez sztucznych dodatków i konserwantów. Zrobione na bazie owoców lub ziół i spirytusu smakują i wspomagają organizm w walce z dolegliwościami zdrowotnymi, a do tego nic tak nie poprawia humoru, jak mały kieliszeczek nalewki.
Kto płaci za zwolnienie lekarskie w firmie poniżej 20 osób
Wszystkie nalewki, w zależności od rodzaju, wykazują właściwości lecznicze i wykorzystywane są do łagodzenia najróżniejszych dolegliwości i schorzeń. Malinówka dobra jest na przeziębienie, orzechówka przy niestrawności, a nalewka z aronii pomaga zwalczyć nadciśnienie i obniża poziom cholesterolu.
Wydobycie leczniczych właściwości z owoców czy ziół jest zasługą alkoholu, który wyodrębnia, rozpuszcza i wydobywa z nich to, co najcenniejsze. Owoce i zioła potrzebują wiele czasu, aby wartościowe związki w nich zawarte przeniknęły do alkoholu. Dlatego czas odgrywa istotną rolę przy tworzeniu nalewek. Zazwyczaj potrzeba na to średnio dwóch miesięcy.
Rodzaje zbóż i ich zastosowanie
Pamiętajmy, że zawartość alkoholu w nalewkach jest spora, a zdrowotne właściwości nalewek aktywują się wyłącznie w przypadku umiarkowanej konsumpcji, co oznacza, że najlepiej ograniczyć ich spożycie do jednego małego kieliszka dziennie.
(rzd)
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.