Pilnuj zalecanych terminów siewu żyta ozimego
Optymalny termin siewu żyta ozimego jest krótki - wynosi zaledwie 10-15 dni. Opóźnianie wysiewu wiążą się z konsekwencjami, których nie zrekompensuje wyższe nawożenie czy zwiększona gęstość siewu.
Optymalny termin siewu żyta ozimego jest krótki - wynosi zaledwie 10-15 dni. Opóźnianie wysiewu wiążą się z konsekwencjami, których nie zrekompensuje wyższe nawożenie czy zwiększona gęstość siewu.
Późny zbiór przedplonów, niesprzyjające warunki pogodowe, zbyt duża wilgotność gleby utrudniająca przygotowanie pola pod siew to powody, dla których rolnicy coraz częściej pomijają zalecany termin wysiewu nasion. Jednak przy znacznym opóźnieniu siewu zmniejsza się plon ziarna, a także liczba kłosów związana z ograniczonym krzewieniem, następuje redukcja ilości ziaren w kłosie.
Żyto ozime potrzebuje 45-55 dni wegetacji jesiennej, podczas których roślina zdąży odpowiednio rozwinąć się zanim przejdzie do zimowego spoczynku. Żyto uzyskuje największe plony, gdy krzewienie kończy w temperaturze 6-8o C.
Żyta ozimego nie zaleca się również siać zbyt wcześnie, gdyż zwiększa się ryzyko nadmiernego rozwoju liści i zagęszczenia roślin, a to prowadzi do zwiększonej podatności na choroby, zwłaszcza pleśni śniegowej. Do wczesnego siewu najlepiej nadają się odmiany, które krzewią się mniej intensywnie, są odporne na wyleganie i szybko zaczynają strzelać w źdźbło na wiosnę (np. populacyjne lub hybrydowe).
Terminy siewu żyta ozimego
Optymalne terminy siewu żyta ozimego dla poszczególnych regionów kraju przedstawiają się następująco:
- Polska północno-wschodnia 5-15 września
- Polska wschodnia 10-25 września
- Polska centralna 15-25 września
- Polska zachodnia 20-30 września
- Polska północno-zachodnia od 20 września do 5 października
Przestrzeganie zalecanych terminów wysiewu podnosi zimotrwałość roślin i zapewnia uzyskanie wysokich plonów. Opóźnienie siewu o 10 dni wymaga zwiększenia o 10 proc. obsady i wysiewu.
(rup) jm / Źródło: MODR
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.