REKLAMA

PIORiN ostrzega: Nie można chemicznie desykować upraw gryki i prosa


- Obecnie do desykacji upraw gryki i prosa nie ma aktualnie zarejestrowanych środków ochrony roślin – informuje Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

- Obecnie do desykacji upraw gryki i prosa nie ma aktualnie zarejestrowanych środków ochrony roślin – informuje Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

PIORiNR przypomina też, że przy bezpiecznym stosowaniu desykantów, w innych uprawach, w celu wysuszenia roślin przed ich zbiorem obowiązują takie same zasady jak przy użyciu środków ochrony roślin przeznaczonych do zwalczania lub ograniczania występowania agrofagów.

Bezpieczne stosowanie chemicznej ochrony roślin powiązane jest z przestrzeganiem przez profesjonalnego użytkownika środków ochrony roślin warunków tj.:
- stosowanie zasad integrowanej ochrony roślin;
- stosowanie tylko zarejestrowanych środków ochrony roślin;
- dokonywanie zakupów środków ochrony roślin wyłącznie od zarejestrowanych sprzedawców;
- aplikacja środków ochrony roślin zgodnie z zapisami etykiety;
- przestrzeganie warunków prawidłowego stosowania środków ochrony roślin;
- posiadanie aktualnego szkolenia;
- posiadanie sprawnego techniczne oraz skalibrowanego sprzętu do stosowania środków ochrony roślin;
- dokumentowanie wykonanych zabiegów środkami ochrony roślin.

W celu zapoznania się z zasadami bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin, warto zajrzeć tutaj: https://www.okiemrolnika.pl/uprawa/item/6149-siedem-waznych-zasad-bezpiecznego-stosowania-srodkow-ochrony-roslin

W przypadku środków ochrony roślin stosowanych do desykacji należy zwrócić szczególną uwagę na zapisy etykiet dotyczące:
- możliwości ich zastosowania w danej uprawie (np. nie ma aktualnie zarejestrowanych środków ochrony roślin do desykacji upraw gryki i prosa);
- minimalnego okresu, w którym środek ochrony roślin może być użyty przed zbiorem uprawy. 

Stosowanie preparatów niezgodnie z zaleceniami oraz nieprzestrzeganie minimalnych okresów pomiędzy użyciem środka ochrony roślin może powodować:
- przekroczenia najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości i/lub;
- występowanie pozostałości niedopuszczonych środków ochrony roślin w zebranych płodach rolnych.

W ramach kontroli stosowania środków ochrony roślin, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa sprawdza obecność pozostałości zastosowanych środków ochrony roślin.

Za naruszenia grożą sankcje karne!
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa sprawuje m.in. nadzór nad prawidłowym stosowaniem środków ochrony roślin prowadząc kontrole w miejscach, gdzie są lub mogą być stosowane środki ochrony roślin. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w tym zakresie na osoby kontrolowane nakładane są kary grzywny oraz kary administracyjne wynikające z ustawy o środkach ochrony roślin.

(rup) pp / Źródło: PIORiN


REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


farmer 16.08.2022

u nas nie a na ukrainie, w rosji i chinach walą chemię i potem od nich do nas przyjezdza - gdzie tu sens i logika, jak zakazac to wszedzie albo wcale raczej

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA