REKLAMA

Płatności bezpośrednie – nowe przepisy obowiązujące od 2024 roku

Redakcja
07.01.2024
Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o nowych przepisach dotyczących płatności bezpośrednich, które zaczęły obowiązywać 1 stycznia 2024 roku.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Pierwsza ze zmian dotyczy obowiązku zmianowania i dywersyfikacji upraw, zgodnie z § 5 rozporządzenia MRiRW z dnia 10 marca 2023 r. w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania (Dz. U. poz. 478). Zgodnie z tym przepisem wdrożona zostaje normę GAEC 7, która wprowadza obowiązek zmianowania i dywersyfikacji upraw. Normy tej nie stosowano w Polsce w 2023 roku ze względu na fakt, że Rzeczpospolita Polska skorzystała z możliwości przewidzianych w rozporządzeniu 2022/1317.

Kolejna zmiana dotyczy § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 marca 2023 r., które zmienia rozporządzenie w sprawie warunków oraz trybu udostępniania danych przechowywanych w rejestrach i ewidencjach prowadzonych na podstawie odrębnych przepisów (Dz. U. poz. 479).

Zgodnie z tym przepisem, przewiduje się udostępnienie z urzędu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa danych z rejestru producentów konopi włóknistych oraz podmiotów prowadzących działalność w zakresie skupu konopi włóknistych, na potrzeby przyznawania przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) płatności do gruntów rolnych, na których prowadzona jest uprawa konopi.

Ideą tej zmiany jest zmniejszenie obciążeń dla rolników poprzez odstąpienie od wymogu dołączenia do wniosku/złożenia odrębnego zaświadczenia o dokonaniu wpisu do ww. rejestru.

(rpf) Źródło: MRiRW

Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA