REKLAMA

Po co podkuwa się konie

Redakcja - Zwierzęta
17.03.2023
chat-icon 0

Hodowla koni wymaga ogromnego zasobu wiedzy, którym hodowca nie tylko dysponuje, ale jeszcze potrafi ją wykorzystać w praktyce. Jest to spore wyzwanie, ale jednocześnie wynagradzające pod względem profesjonalnej opieki nad zwierzęciem. Jednym z najważniejszych zadań zaliczanych do grupy działań prowadzonych przy koniach jest podkuwanie.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Hodowla koni wymaga ogromnego zasobu wiedzy, którym hodowca nie tylko dysponuje, ale jeszcze potrafi ją wykorzystać w praktyce. Jest to spore wyzwanie, ale jednocześnie wynagradzające pod względem profesjonalnej opieki nad zwierzęciem. Jednym z najważniejszych zadań zaliczanych do grupy działań prowadzonych przy koniach jest podkuwanie.

Choć osobom na co dzień niezwiązanym z taką hodowlą może wydawać się to bezcelowe, to istnieje odpowiedź na pytanie o to, co po podkuwa się konie. W rzeczywistości jest to racjonalne działanie, mające swoje określone cele. Poniżej wyjaśniamy wszystkie zawiłości związane z tym tematem.

Po co podkuwa się konie - budowa fizyczna kopyta konia

Wszystkie działania pielęgnacyjne prowadzone przy hodowli muszą mieć swój jasno określony cel. Niewskazane jest dokonywanie jakichkolwiek ingerencji w naturalną budowę zwierzęcia, jeśli nie ma ku temu określonych wskazań. Aby określić, po co podkuwa się konie, należy na samym początku dokładnie zapoznać się z budową fizyczną tych zwierząt.

Konie należą do rodziny kopytnych. Oznacza to, że poruszają się one na palcu przekształconym każdej z kończyn. Porównując to do budowy kończyn człowieka, można roboczo uznać, że kopyto jest po prostu bardzo rozbudowanym paznokciem. Z zewnątrz składa się ono z poduszki kopytowej. Ma ona za zadanie chronić wrażliwe tworzywo kopytowe znajdujące się wewnątrz. Jest ono bardzo mocno ukrwione, a więc gruba warstwa ochronna jest jak najbardziej wskazana.

Twarda struktura, o której mowa, to tzw. puszka kopytowa. Zbudowana jest ona z keratyny, czyli naturalnego budulca. Wewnątrz puszki znajduje się aparat kostny, czyli kość kopytowa oraz cały aparat trzeszczkowy - więzadła, kaletka, ścięgno zginacza głębokiego palców. To, w jakim celu podkuwa się konie, odnosi się również do budowy kopyta z pazurem. Znajduje się on na samym czubku kopyta. Pazur przyrasta najszybciej i jest słabo ukrwiony, natomiast im dalej w głąb kopyta, tym to ukrwienie się zwiększa.

Po co się podkuwa konie i czy zawsze należy to robić?

Samo rozpoznanie naturalnej budowy kopyta konia znacznie rozszerza pogląd na przyczyny  przeprowadzania procesu podkuwania koni. Hodowcy muszą zdawać sobie sprawę z tego, że budowa kopyta jest złożona. Mimo że na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest ono twarde i bardzo wytrzymałe na urazy, to jednak warstwa ochronna skrywa bardzo ukrwioną strukturę. Może to powodować konieczność zastosowania dodatkowej ochrony w postaci założenia podkowy. Jednocześnie zastanawiając się, w jakim celu podkuwa się konie, należy pamiętać, że nie jest to działanie obligatoryjne w każdym przypadku. Podkuwania nie stosuje się zawsze i przy każdym osobniku, ponieważ zdecydowanie zawsze jest to pewna ingerencja w naturalną biomechanikę. Koń porusza się w określony sposób i gdy jest całkowicie zdrowy, zastosowanie dodatkowego wsparcia w postaci podkowy może po prostu nie być konieczne. Z tego względu przed dokonaniem jakiejkolwiek podobnej ingerencji warto na samym początku rozważyć, po co się podkuwa konie, aby nie tworzyć niepotrzebnych problemów ani sobie, ani tym bardziej zwierzęciu.

W jakim celu się podkuwa konie?

Kucie konia jest powszechną praktyką, jednak powinny do tego zaistnieć odpowiednie wskazania. Bez tego trudno mówić o racjonalnym działaniu, które ma określony cel. W jakim celu podkuwa się konie? Głównym powodem prowadzenia takiej praktyki jest po prostu stworzenie bariery ochronnej kopyt w trakcie pracy na różnego rodzaju podłożu. Gdy z rozmaitych względów naturalna ochrona kopyta wynikająca z jego fizycznej budowy nie wystarcza, stosuje się odpowiednią podkowę. Najczęściej podkuwanie ma duże zastosowanie w odniesieniu do koni sportowych, ponieważ to właśnie u nich obserwuje się największe obciążenie puszki kopytowej. Aby nie dopuścić do poważniejszych trudności zdrowotnych z tym związanych, stosuje się dodatkowe wsparcie w trakcie pracy właśnie w postaci podkowy.

To, po co się podkuwa konie, nie zawsze ma związek jedynie ze zwiększonym wysiłkiem związanym ze sportem. Niektóre osobniki mają szczególnie wrażliwą podeszwę i nawet przy małych obciążeniach są one narażone na jej uszkodzenia. W takich sytuacjach stosuje się kucie w celu ochrony podeszwy kopyta.

Po co podkuwa się konie - kucie lecznicze i kucie ortopedyczne

Podkuwanie podeszwy kopyta konia może mieć swoje powody zarówno w odniesieniu do leczenia, jak i profilaktyki ortopedycznej. W pierwszym wariancie stosuje się kucie lecznicze, po przebytych urazach w obrębie palca, urazach w obrębie więzadeł stawu kopytowego, koronowego i wielu innych schorzeń. Możliwości jest wiele, a rozpoznanie potrzeby zastosowania kucia opiera się na wykonaniu badań RTG i USG.

Kucie ortopedyczne natomiast znajduje zastosowanie u osobników z wadami postawy. Do grupy takich problemów zdrowotnych zalicza się przede wszystkim postawy zbieżne, rozbieżne, miękką pęcinę lub przykurcze ścięgien. W takich przypadkach zastosowanie specjalnej podkowy jest konieczne do skutecznej ochrony przed wystąpieniem poważnych urazów u konia.

(rzw)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA