Podatek VAT w rolnictwie
Dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej są zwolnione z podatku VAT, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej są zwolnione z podatku VAT, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).
Oznacza to, że rolnicy nie muszą rozliczać się z podatku VAT, są zwolnieni z wystawiania faktur, prowadzenia ewidencji sprzedaży, składania w urzędach skarbowych deklaracji VAT. Sprzedaż dokumentowana jest fakturą RR, którą wystawia nabywca.

O wyzwaniach w rolnictwie na XVII Europejskim Kongresie Gospodarczym
Zryczałtowany zwrot podatku VAT polega na tym, że kwota ryczałtu (6% ceny sprzedaży netto) jest wypłacana rolnikowi przez nabywcę produktów rolnych. Nabywca produktów rolnych - podatnik podatku VAT - wypłacony rolnikowi ryczałt podatkowy rozlicza z urzędem skarbowym jako podatek naliczony.
Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług produktów rolnych umożliwia producentom rolnym odliczenie podatku VAT zawartego w cenach środków nabywanych do produkcji rolnej. System zryczałtowanego zwrotu podatku VAT polega na uproszczonym rozliczaniu podatku VAT od sprzedaży produktów rolnych.

John Deere 6155M – dane techniczne, opinie rolników
Rolnicy ryczałtowi mają prawo do wyboru rozliczania się według zasad ogólnych po spełnieniu następujących warunków:
1) dokonania w poprzednim roku podatkowym sprzedaży produktów rolnych o wartości przekraczającej 20 tys. zł,
2) dokonania zgłoszenia rejestracyjnego w urzędzie skarbowym,
3) prowadzenia przez okres co najmniej 3 kolejnych miesięcy poprzedzających miesiąc, od którego rolnik zamierza rozliczać się według zasad ogólnych, dziennej ewidencji sprzedaży,

Wspominamy wielkich konstruktorów: Bolesław Rostowski – współtwórca kombajnu Bizon
4) prowadzenia ewidencji sprzedaży i zakupów umożliwiającej sporządzanie deklaracji dla podatku od towarów i usług. Rolnicy, którzy wybiorą możliwość rozliczania się z podatku VAT według zasad ogólnych mogą powrócić do systemu ryczałtowego nie wcześniej niż po upływie 3 lat od daty rezygnacji z zasad ryczałtowych.
Rolnicy zobowiązani, na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości, do prowadzenia ksiąg rachunkowych rozliczają podatek VAT na zasadach ogólnych.

Ważna odpowiednia wilgotność przechowywanego ziarna
W przypadku rezygnacji ze zwolnienia z podatku VAT należy złożyć zgłoszenie rejestracyjne VAT–R w dowolnym momencie, nawet w trakcie trwania roku podatkowego. Od dnia rejestracji można odliczać VAT naliczony od dokonywanych zakupów. Jednakże istnieje też możliwość odliczenia VAT od zakupów środków produkcji, maszyn i urządzeń rolniczych dokonanych przed dniem rejestracji. Należy wtedy przeprowadzić inwentaryzację zapasów, a VAT odliczyć w proporcji zależnej od okresu użytkowania danego towaru.
(rpf) jm
Źródło: Ministerstwo Rolnictwa, MODR
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.