Podlaskie: powstaje centrum technologii rolno-spożywczej
Jak przetwarzać żywność we własnym gospodarstwie po to, by czerpać z tego dodatkowe dochody ma uczyć rolników powstające w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie (woj. podlaskie) Podlaskie Centrum Technologii Rolno-Spożywczej.
Jak przetwarzać żywność we własnym gospodarstwie po to, by czerpać z tego dodatkowe dochody ma uczyć rolników powstające w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie (woj. podlaskie) Podlaskie Centrum Technologii Rolno-Spożywczej.
Od środy formalnie wszystkie wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego w Polsce przeszły w zarząd ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi. Dotychczas podlegały samorządom województw.
Kto płaci za zwolnienie lekarskie w firmie poniżej 20 osób
Centrum w Szepietowie powstaje dzięki pieniądzom przyznanym tej placówce w 2015 i w 2016 r. przez ministerstwo rolnictwa. Powstają obiekty, w których mają się znaleźć cztery nowoczesne linie technologiczne do przetwórstwa mięsa, mleka oraz owoców: na susz i na soki - poinformował PAP dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie Grzegorz Mikołajczyk. Ministerstwo przekazało dotychczas na ten cel łącznie 2,8 mln zł. Kończy się budowa obiektu, trwa część przetargów na wyposażenie, kolejne będą ogłaszane w najbliższych dniach.
Wszystko ma być gotowe do końca 2016 r. - poinformował PAP marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński. Podkreślił, że centrum będzie w praktyce edukować wszystkich zainteresowanych, głównie rolników prowadzących mniejsze gospodarstwa i szukających dodatkowych źródeł dochodu, jak można przetwarzać tradycyjne produkty rolne, które mają w swoich gospodarstwach - bez produkcji przemysłowej i przemysłowych dodatków. Marszałek mówi, że w Podlaskiem jest - obok wielu specjalistycznych dużych gospodarstw nastawionych na produkcję mleka - także wiele drobniejszych gospodarstw, które muszą szukać alternatywnych sposobów na rozwój i funkcjonowanie. Centrum ma im pomóc w poznaniu nowych technologii w przetwórstwie, które mogliby wdrożyć.
23-latek spadł z maszyny, a na 73-latka spadła bela siana
"Nie jest to proste, ale trzeba się tego podejmować" - powiedział Leszczyński o pomocy rolnikom w szukaniu alternatywnych źródeł dochodu w gospodarstwach. Dodał, że Podlaskie ma sukcesy w produkcji żywności tradycyjnej, np. sera korycińskiego, ale trzeba dalej wspierać lokalną, zdrową, tradycyjną żywność i promować, bo służy to całemu regionowi. Wyraził też nadzieję, że po przejęciu ODR-ów przez ministerstwo, inwestycja w Szepietowie będzie kontynuowana.
PODR w Szepietowie organizuje w ciągu roku wiele imprez targowych i edukacyjnych, które przyciągają dziesiątki tysięcy odwiedzających. (PAP)
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.