REKLAMA

Podsumowanie pięcioletniego programu „Owoce i warzywa w szkole”

Redakcja - Zdrowie
05.04.2017
chat-icon 0

Spożycie owoców przez dzieci uczestniczące w programie znacząco wzrosło, jednak w przypadku warzyw nie odnotowano szczególnej poprawy.

fot. OkiemRolnika.pl
REKLAMA

Spożycie owoców przez dzieci uczestniczące w programie znacząco wzrosło, jednak w przypadku warzyw nie odnotowano szczególnej poprawy.

Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie przeprowadził ocenę programu Owoce i warzywa w szkole, który funkcjonuje w Polsce od pięciu lat. Wynika z niej, że na przestrzeni tego okresu spożycie owoców przez uczniów uczestniczących w programie wzrosło o 30 g dziennie, tj. o 18%.

Wśród dzieci, które nie brały udziału w programie wzrost odnotowano zaledwie na poziomie 4%. Ponadto łączne spożycie owoców i warzyw w dni szkolne i weekendowe w grupie dzieci biorących udział w programie było wyższe o 19,5 g niż wśród tych, które do programu nie przystąpiły.

Gorzej przedstawia się sytuacja spożycia warzyw. Nie odnotowano tutaj znaczących różnic pomiędzy ilościami warzyw spożywanymi przez dzieci uczestniczące i nieuczestniczące w programie. Przez cały okres uczestnictwa w programie zaobserwowano mniejsze spożycie warzyw niż owoców przez uczniów.

Spożycie warzyw i owoców przez dzieci wzrosło dzięki uczestnictwu w programie do 328 g dziennie, pozostaje jednak nadal na poziomie niższym niż zalecają eksperci, tj. minimum 400 g dziennie. Ponadto, jak wynika z przeprowadzonych badań, pozytywny trend wzrostu spożycia owoców i warzyw utrzymywał się jedynie w trakcie uczestnictwa dziecka w programie, a po jego zakończeniu uległ zahamowaniu.

Dzieci uczestniczące trzy lata w programie, częściej niż dzieci nie uczestniczące w programie, wskazywały jako produkty lubiane owoce (42% vs 35,7%) oraz warzywa (36% vs 24%). Wzrost preferencji warzyw wśród dzieci nastąpił jednak dopiero w III klasie, kiedy to w programie wprowadzono urozmaicony asortyment warzyw.

Do najbardziej lubianych owoców należą jabłka, truskawki, maliny i banany. Natomiast ulubione warzywa to ogórek, marchew i sałata. Najmniej lubiane, a zarazem najmniej znane warzywa to cukinia i szpinak. Program istotnie wpłynął na akceptację i polubienie papryki przez dzieci.

Bazując na wnioskach z przeprowadzonego badania, aby nowy Program dla szkół realizowany w kolejnych latach szkolnych stanowił skuteczne narzędzie w celu zwiększenia spożycia warzyw i owoców przez uczniów, należało by między innymi kontynuować w kolejnych latach bezpłatne udostępnianie porcji owoców i warzyw, przez jak najdłuższy okres w roku szkolnym i w odpowiedniej częstotliwości.

(rzd) jm / źródło: Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA