Podział działki rolnej z warunkami zabudowy krok po kroku
Podział działki rolnej z warunkami do zabudowy to proces umożliwiający wyodrębnienie mniejszych części gruntu z pierwotnej nieruchomości. Bywa to kluczowe dla możliwości jej sprzedaży, gdyż mniejsze tereny są zwykle atrakcyjniejsze dla potencjalnych nabywców.
W przygotowanym przez nas wpisie sprawdziliśmy, jak przebiega podział działki rolnej krok po kroku, ile to kosztuje oraz kiedy nie jest możliwe.
Czy można podzielić działkę rolną?
Podział działek prowadzący do powstania gruntu o powierzchni nieprzekraczającej 0,3 hektara jest możliwy w sytuacji, gdy teren ma zostać przeznaczony na powiększenie sąsiedniej nieruchomości bądź planujemy przeprowadzić regulację granic pomiędzy powstałymi w wyniku procesu posesjami.
Mulczowanie – cena za godzinę
Termin przeznaczony na przeniesienie praw do wydzielonych obszarów nie powinien wykraczać poza 6 miesięcy od chwili uzyskania statusu decyzji ostatecznej w omawianej przez nas kwestii.
Dwa wyżej wymienione warunki nie muszą zostać przez nas spełnione, kiedy decydujemy się na wydzielenie działki budowlanej, jeśli budynek został postawiony w dobrej wierze albo, gdy należy wydzielić teren w celu umożliwienia korzystania z obiektu. Nie jesteśmy zobowiązani do spełnienia powyższych warunków również w sytuacji, kiedy zniesiona została współwłasność działki zabudowanej przynajmniej dwoma budowlami.
Jak odstraszyć jarzębia od kur – skuteczne sposoby
Jak podzielić działkę rolną? Praktyczne wskazówki
Pierwszy krok, który powinniśmy wykonać, planując podzielić działkę rolną, stanowi sprawdzenie, czy jest ona objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Określono w nim możliwość podziału oraz przeznaczenia terenu. Jeśli działka nie jest objęta MPZP, musimy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, składając wniosek do urzędu gminy bądź miasta.
Warunki zabudowy możemy otrzymać dla gruntów klas I-III, niewymagających zgody na zmianę przeznaczenia z rolnego na nierolnicze albo nieleśne. Gdy uzyskamy odpowiednią dokumentację, będziemy w stanie złożyć wniosek o podział działki rolnej, wysyłając go do właściwych organów administracyjnych.
Po zakończeniu czynności i dopilnowaniu wszelkich formalności odbędzie się opiniowanie wniosku oraz wydanie postanowienia. Na tym etapie wójt, burmistrz bądź prezydent miasta sprawdzi zgodność proponowanych zmian z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku geodeta powinien przystąpić do dalszych prac, którego pierwszym zadaniem będzie ich zgłoszenie w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjno-Kartograficznej. W następnym kroku specjalista dokona przyjęcia granic nieruchomości. Do tego niezbędne jest badanie danych wykazanych w katastrze oraz sprawdzenie księgi wieczystej budynku, który ma zostać podzielony, a także pozostałych dokumentów określających jego stan prawny.
Simmeringi – budowa i zastosowanie
Ważnym aspektem całego procesu jest wydanie decyzji administracyjnej, zatwierdzającej podział działki rolnej, a także przekazanie tej informacji zarówno do właściciela nieruchomości, jak i Starostwa Powiatowego. Organ decyzyjny przesyła również zawiadomienie do odpowiednich instytucji, takich jak ewidencja gruntów.
Ostatnim krokiem jest wykonanie wpisu do księgi wieczystej. Następuje to zwykle po uzyskaniu decyzji administracyjnej i zatwierdzeniu operatu geodezyjnego.
Zbiornik na RSM – co warto o nich wiedzieć?
Ile kosztuje podział działki rolnej?
W przypadku podziału nieruchomości rolnej koszt związany z inwestycją zależny jest nie tylko od lokalizacji, ale również wielkości działki oraz zakresu prac geodezyjnych. Całość może nas wynieść nawet kilka tysięcy złotych, wliczając w to zarówno opłaty za usługę, jak i administracyjne czy koszty dodatkowe.
Kiedy nie można podzielić działki?
Podział działki to procedura, która nie zawsze jest możliwa. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku niespełnienia minimalnych wymogów powierzchniowych, lokalizacji w obszarze chronionym czy braku zgody ze strony organów administracyjnych na podstawie MPZP.
(rpf)
Plan nawożenia na wiosnę 2025 – jak dobrze zaplanować budżet?
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.