Pogoda sprzyja wysypowi grzybów w lasach – to odpowiednia pora na grzybobranie!
Na grzybobranie najlepiej wybrać się od samego rana. Najbardziej obfitujące w najpopularniejsze wśród Polaków borowiki i podgrzybki są lasy sosnowo-dębowe.

Na grzybobranie najlepiej wybrać się od samego rana. Najbardziej obfitujące w najpopularniejsze wśród Polaków borowiki i podgrzybki są lasy sosnowo-dębowe.
Pod dębami, brzozami, topolami czy modrzewiami lubią ukrywać się maślaki, koźlarze i borowiki. Za to w sosnowym młodniku z pewnością natkniemy się na maślaki. Kurki nie są zbyt wymagające i mogą rosnąć dosłownie wszędzie.
Zacienione miejsca na poboczach, porośnięte wysokimi sosnami, obrośnięte mchem i wrzosem zazwyczaj stanowią znakomite podłoże dla prawdziwków. Gdy już znajdziemy prawdziwka lub podgrzybka, zawsze warto rozejrzeć się czy nie ma w pobliżu towarzystwa ponieważ rzadko kiedy rosną osamotnione.
Pamiętajmy, że zakazane jest zbieranie grzybów na terenach chronionych - w rezerwatach czy parkach narodowych. Nie można również wchodzić na tereny młodych nasadzeń. Nie zapominajmy, że wszystkie grzyby, również trujące, są dla lasu bardzo pożyteczne. Nie niszczmy grzybów trujących czy też starych. Te pierwsze są pożywieniem dla zwierząt, te drugie rozsiewają zarodniki, z których w przyszłości wyrosną nowe grzyby.
Jeśli wybieramy się do lasu z całą rodziną, to miejmy pod szczególną opieką dzieci. Mogą one w lesie stracić orientację i się zgubić. Warto jest ubrać się w jaskrawe ubrania, by widzieć się z daleka i co jakiś czas nawoływać się wzajemnie.
Przed wycieczką do lasu zadbajmy także o odpowiednie wyposażenie – warto zaopatrzyć się w nieprzemakalną kurtkę, ciepłe skarpety i wysokie gumowce. Taki strój ochroni nas przed poranną rosą i zimnymi jesiennymi porankami.
Na leśne zdobycze weźmy z domu odpowiedni koszyk wraz z nożykiem do odcinania grzybów oraz prowiant, który może nam się przydać podczas spaceru. Do lasu najlepiej chodzić przynajmniej w 2-3 osoby, by zminimalizować ryzyko zgubienia się. Warto także mieć pod ręką telefon komórkowy, przez który można wezwać pomoc lub skorzystać z GPS.
Pamiętajcie o tym, że jeśli nie macie stuprocentowej pewności, że znaleziony grzyb nie jest trujący, po prosu go nie zbierajcie!
Życzymy miłego grzybobrania!
(rro)
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.