REKLAMA

Policja rozbiła gang złodziei ciągników i maszyn rolniczych

Wstępne ustalenia policji wskazują, że wartość ciągników i maszyn rolniczych skradzionych przez złodziejską szajkę wynosi około 2,5 mln złotych. Ze złodziejami współpracował paser, który sprzedawał łupy.

Redakcja 05.07.2023 chat-icon1

REKLAMA

W sprawie kradzieży maszyn rolniczych zatrzymano trzech mężczyzn, dwóch z nich 35 i 36-lat zajmowało się kradzieżami, trzeci z nich zajmował się sprzedażą skradzionych rzeczy. Zatrzymani usłyszeli zarzuty w sprawie kradzieży ciągników i maszyn rolniczych wartych około 2,5 mln zł.

- To efekt intensywnej pracy kryminalnych z komend powiatowych w Działdowie, Mrągowie i Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Zatrzymani 35- i 36-latek zostali tymczasowo aresztowani, a część skradzionego mienia odzyskana. Podejrzani działali na terenie czterech województw. Teraz grozi im kara nawet 10 lat pozbawienia wolności.

Komenda Wojewódzka Policji
2023-07-05 Olsztyn

Jako pierwsi sprawą kradzieży ciągników i maszyn rolniczych zajęli się policjanci z komend powiatowych w Działdowie i Mrągowie. Dzięki ich pracy i zaangażowaniu została zapoczątkowana ta sprawa, co dało też początek kolejnym wydarzeniom pozwalającym na rozwój śledztwa.

W połowie maja sprawa trafiła do policjantów z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Wtedy też w jednej z miejscowości w powiecie działdowskim doszło do kradzieży beczkowozu.

Od początku prowadzenia sprawy kryminalni podejrzewali, że to nie jednorazowa przypadkowa kradzież, a „robota” zorganizowanej grupy, trudniącej się właśnie takimi kradzieżami. Również w województwach warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim i podlaskim dochodziło w tym czasie do podobnych kradzieży z włamaniem oraz kradzieży maszyn i sprzętu rolniczego.

Działania operacyjne prowadzone przez śledczych pozwoliły na szybkie wytypowanie dwóch mężczyzn 35 i 36-latek zamieszkujący na terenie powiatu iławskiego, mogący mieć związek z tymi kradzieżami. Obaj byli wcześniej karani za podobne przestępstwa.

Obszerny materiał dowodowy zebrany w sprawie pozwolił na zatrzymanie podejrzanych. Młodszego z mężczyzn zatrzymano w drugiej połowie czerwca na terenie woj. mazowieckiego w momencie, gdy 35-latek przewoził w części ładunkowej auta ładowarkę przegubową, wartą około 200 000 zł, skradzioną kilkadziesiąt minut wcześniej. 

Drugiego z podejrzanych zatrzymano kilka dni później, tj. 28 czerwca 2023 roku w Krynicy Morskiej. 36-latek, będąc świadomym, że jest ściągany przez policjantów, próbował się przed nimi ukryć. O tym jak bardzo bezkarni czuli się złodzieje, świadczy fakt, że zatrzymanie było dla nich wielkim zaskoczeniem. Próbowali uciec i ukryć się przed policjantami, ale ostatecznie zostali zatrzymani.

Policjanci ustalili, że straty, jakie spowodowali mężczyźni swoją przestępczą działalnością wynoszą około 2,5 mln zł. Funkcjonariuszom, udało się odzyskać część mienia o wartości 1,5 mln zł.

Skradzione maszyny mężczyźni przewozili w okolice Ostrołęki (woj. mazowieckie) i tam przechowywali na prywatnych posesjach. Część ze skradzionych maszyn została już sprzedana. Do tej sprawy zatrzymany został również mężczyzna podejrzewany o paserstwo.

W sumie mężczyźni usłyszeli 7 zarzutów.  Na wniosek prokuratora i decyzją sądu 35- i 36-latek zostali tymczasowo aresztowani na okres trzech miesięcy. Za kradzież z włamaniem grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności. Maksymalna kara może zostać zwiększona wobec osób odpowiadających w warunkach tzw. recydywy.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest przez Prokuraturę Rejonową w Mrągowie, a w ocenie policjantów ta sprawa jest rozwojowa i nie jest wykluczone, że kolejne osoby usłyszą zarzuty lub liczba tych już postawionych wzrośnie.

(rpf) Źródło: KWP Olsztyn


REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


renia 05.07.2023

dobrze ze dorwali tych amatorów cudzej wlasnosci

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA