REKLAMA

Polska odzyskała status kraju wolnego od grypy ptaków

Redakcja - Prawo i Finanse
02.10.2021
chat-icon 0

Polska stała się krajem wolnym od wirusa grypy ptaków – poinformowały polskie władze weterynaryjne. To dobra wiadomość dla producentów drobiu, którzy odzyskają możliwość eksportu do krajów trzecich.

REKLAMA

Polska stała się krajem wolnym od wirusa grypy ptaków – poinformowały polskie władze weterynaryjne. To dobra wiadomość dla producentów drobiu, którzy odzyskają możliwość eksportu do krajów trzecich.

W dniu 27 września 2021 roku Główny Lekarz Weterynarii złożył do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) deklarację o odzyskaniu statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków z dniem 25 września 2021 roku. Uwolnienie się od HPAI przez Polskę to ważny krok naprzód wspierający dalsze wysiłki administracyjne na rzecz ponownego otwarcia rynków eksportowych poza obszarem celnym Unii Europejskiej. Z powodu grypy ptaków część państw trzecich zamknęła dostęp do towarów sektora drobiarskiego importowanych z Polski, jednak teraz będą dobre podstawy do osiągnięcia zadowalających efektów w negocjacjach weterynaryjnych.

– Zdarzenie to może być jednym z pozytywnych impulsów dla polskiej sprzedaży eksportowej drobiu i jaj – uważa Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. Mimo, że to Unia Europejska jest kluczowym odbiorcą polskich produktów, to jednak krajowe firmy za strategiczny cel w długoterminowych wizjach rozwoju biznesu przyjmują umocnienie pozycji handlowej poza Unią. Analizy KIPDiP wskazują, że negatywne skutki pandemii COVID – 19 oddziałujące na rynek rolno – spożywczy w skali globalnej przyspieszyły ekspansję polskich produktów na rynkach państw trzecich. Zelżenie restrykcji handlowych związanych z HPAI może tylko ułatwić dalsze działania.

Złożenie deklaracji przez Polskę było możliwe dzięki zakończeniu procedur wdrożonych w zakresie zwalczania ognisk grypy ptaków stwierdzonych na terytorium Polski w okresie XI 2020 – VIII 2021. W sezonie XI 2020 – VIII 2021 na terytoriom Polski stwierdzono 360 ognisk HPAI u drobiu i ptaków utrzymywanych w niewoli oraz 92 ogniska choroby u dzikich ptaków. Pierwsze ognisko HPAI u drobiu zostało stwierdzone 24 listopada 2020 roku w gospodarstwie zlokalizowanym w gminie Wolsztyn, w powiecie wolsztyńskim w województwie wielkopolskim. Ostatnie ognisko HPAI u drobiu stwierdzono 9 sierpnia 2021 roku w gminie Bieżuń w powiecie żuromińskim w województwie mazowieckim.

Polskie służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, w tym uśmiercanie ptaków (stamping - out policy), unieszkodliwianie, oczyszczanie i dezynfekcję. Dezynfekcja końcowa w ostatnim ognisku choroby wykrytym na terytorium Polski została wykonana 27 sierpnia 2021 roku. Na terytorium Polski nie obowiązują już żadne restrykcje w przemieszczaniu drobiu, mięsa i produktów wynikające z występowania grypy ptaków. Zgodnie z art. 10.4.6 Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych OIE, jeżeli zakażenie HPAI u drobiu wystąpiło w państwie uprzednio wolnym od grypy ptaków, odzyskanie statusu wolnego może nastąpić 28 dni po zastosowaniu stamping-out policy, pod warunkiem, że zostały zakończone działania w ognisku i zapewniony jest nadzór.

Polska, jako państwo członkowskie Unii Europejskiej realizuje program nadzoru grypy ptaków, związany z prowadzaniem monitoringu aktywnego i biernego w gospodarstwach utrzymujących drób oraz u dzikich ptaków. Prowadzenie nadzoru jest obowiązkowe, zgodnie Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. Termin 28 dni od daty wykonania dezynfekcji końcowej upłynął w dniu 25 września 2021 roku, co pozwoliło na złożenie deklaracji do OIE.

(rpf) jp / Źródło: GIW

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA