REKLAMA

Polska ponownie ze statusem kraju wolnego od grypy ptaków

Redakcja - Zwierzęta
10.04.2024
chat-icon 0

- Odzyskanie statusu wolnego może nastąpić po upływie 28 dni od wdrożenia działań w ramach stamping-out policy, pod warunkiem zakończenia czynności i zapewnienia nadzoru - mówi art. 10.4.6 Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych WOAH,

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Zgodnie z powyższym Polska złożyła do WOAH deklarację o odzyskaniu statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu.

O złożeniu do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH) deklaracji o odzyskaniu statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu z dniem 5 kwietnia 2024 roku poinformował Główny Lekarz Weterynarii.

Deklarację złożono ze względu na zakończenie procedur likwidacji ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu stwierdzonych na terytorium Polski w okresie od 7 grudnia 2023 r. do 2 marca  2024 r.

Główny Lekarz Weterynari zaznacza, że wszystkie procedury zwalczania (stamping-out policy), przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, w tym uśmiercanie ptaków, unieszkodliwianie zwłok padłych i zabitych paków, oczyszczanie i dezynfekcję, zostały wdrożone przez polskie służby weterynaryjne.

Dodatkowo wokół ognisk choroby ustanowiono obszary objęte ograniczeniami, na których obowiązywały restrykcje. GLW zapewnia, że Polska, jako państwo członkowskie Unii Europejskiej realizuje program nadzoru grypy ptaków w gospodarstwach utrzymujących drób oraz u dzikich ptaków.

Na terytorium Polski nie obowiązują ograniczenia w przemieszczaniu drobiu, mięsa i produktów drobiowych wynikające z procedur zwalczania grypy ptaków u drobiu – podsumowuje Główny Lekarz Weterynarii.

(rzw) Źródło: GIW

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA