REKLAMA

Polska pozwana do Trybunału UE ws. importu biopaliw

Komisja Europejska pozwała w czwartek Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku z wprowadzonymi w polskim prawie ograniczeniami dotyczącymi importu niektórych biopaliw i surowców do ich produkcji.

PAP/EPA / JULIEN WARNAND
26 maja 2016 chat-icon0

REKLAMA

Według Komisji polskie prawo "nie jest w pełni zgodne z prawem UE".

"Po pierwsze, paliwa mogą być przedmiotem obrotu tylko wtedy, gdy wprowadzono szczegółowe wymogi dotyczące paliw, lecz prawo polskie nie przewiduje takich wymogów dla hydrorafinowanego oleju roślinnego - biopaliwa, które jest importowane do Polski" - wyjaśniła Komisja.

Kolejne zastrzeżenie Komisji dotyczy tego, że polskie przepisy traktują preferencyjnie podmioty działające na rynku paliw, które zaopatrują się co najmniej w 70 procentach w biopaliwa – płynne lub gazowe paliwa transportowe produkowane z biomasy – u polskich producentów, oraz w przypadku gdy biopaliwa są produkowane głównie z surowców pochodzących z niektórych krajów.

"Takie preferencyjne traktowanie stanowi dyskryminację producentów biopaliw i producentów surowców z innych krajów" - uważa KE.(PAP)


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Ciągniki rolnicze – spadki na rynku, a John Deere i Deutz Fahr ze wzrostami

Redakcja 9 czerwca 2023 chat-icon0

Od miesięcy spada też sprzedaż niemal wszystkich marek ciągników rolniczych, są jednak wyjątki, szczególnie w czołówce. Zajmujący pierwsze miejsce w zestawieniu John Deere idzie pod prąd odnotowując wzrost sprzedaży i zwiększając udział w rynku o 4,2 punktu procentowego do 17,6%. Oznacza to, że niemal co piąty nowy ciągnik rolniczy rejestrowany w Polsce w 2023 roku ma na masce logo jelenia.

Łącznie w maju 2023 roku zarejestrowanych zostało 778 nowych ciągników. Jest to najgorszy wynik od dwóch lat, bowiem w analogicznym okresie 2002 roku zarejestrowano 1167 sztuk, a w 2021 roku 953 nowe ciągniki rolnicze.

REKLAMA

Nieoficjalnie: Unijny zakaz dla ukraińskich zbóż przedłużony

Redakcja 5 czerwca 2023 chat-icon2

Jest to zakaz dla swobodnego obrotu nasionami pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika pochodzących z Ukrainy. Nie można ich wywozić do Bułgarii, Polski, Rumunii, Słowacji oraz Węgier.

Kraje te zabiegały w Brukseli o przedłużenie tego embarga o kolejne miesiące. Osobiście o cofnięcie zakazu zabiegał u Komisji Europejskiej prezydent Ukrainy Wołodimir Zełeński oraz minister rolnictwa tego kraju Mykola Solski. Rozczarowania postawą ukraińskiego rządu nie krył minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, który od ukraińskich partnerów po prowadzonych rozmowach i negocjacjach otrzymywał sygnały, że sprawa jest dogadana bezpośrednio pomiędzy Polską a Ukrainą.

REKLAMA