REKLAMA

Polska prezentuje swoje stanowisko w sprawie neonikotynidów

Projekt rozporządzeń zaprezentowany przez Komisję Europejską zakłada ograniczenia możliwości stosowania substancji czynnych, takich jak: imidachlopryd, klotianidyna i tiametoksam wyłącznie do użycia w szklarniach.

fot. fotolia.com
Redakcja - Uprawa 28.04.2018 chat-icon0

REKLAMA

Ograniczenia te mają pomóc w zapewnieniu zminimalizowania emisji neonikotynoidów do środowiska, co ma zapewnić bezpieczeństwo dla owadów zapylających.

Polska popiera ograniczenie w stosowaniu tych substancji czynnych pod warunkiem umożliwienia zaprawiania buraka cukrowego, przy uwzględnieniu środków ograniczających ryzyko związane z uprawami następczymi.

W opinii Polski, propozycja stosowania substancji czynnych: imidachloprydu, klotianidyny i tiametoksamu, oprócz szklarni, powinna zostać rozszerzona o możliwość zaprawiania buraka cukrowego.

Buraki cukrowe nie należą do grupy roślinam miododajnych, dlatego, że nie kwitną przed zbiorem. Ponadto ryzyko narażenia owadów zapylających na pozostałości tych substancji można wyeliminować dzięki ograniczeniu uprawy po burakach roślin, które również nie są atrakcyjne dla zapylaczy.

Ponadto, istotne jest również to, że zaprawianie nasion buraka cukrowego jest elementem ściśle kontrolowanego procesu otoczkowania, co pozwala wyeliminować także ryzyko niewłaściwego stosowania zapraw nasiennych.

Europejskie Biuro do spraw Bezpieczeństwa Żywności opublikowało w lutym bieżącego roku sprawozdanie z oceny substancji czynnych imidachlopryd, klotianidyna i tiametoksam, które wskazuje na zagrożenia dla bezpieczeństwa pszczół wynikające ze stosowania środków ochrony roślin zawierających te substancje.

(rpf) Paweł Pąk / MRiRW


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA