REKLAMA

Polska ważnym partnerem handlowym Kanady

Redakcja - Prawo i Finanse
08.05.2016
chat-icon 0

Polska jest najważniejszym partnerem handlowym Kanady w Europie Środkowo-Wschodniej, a według danych kanadyjskich dwustronne obroty handlowe wyniosły w ub.r. 2,2 mld dolarów kanadyjskich.

PAP / Michał Walczak
REKLAMA

Polska jest najważniejszym partnerem handlowym Kanady w Europie Środkowo-Wschodniej, a według danych kanadyjskich dwustronne obroty handlowe wyniosły w ub.r. 2,2 mld dolarów kanadyjskich. 

Wartość importu z Polski była siedmiokrotnie większa niż wartość kanadyjskiego eksportu do Polski. W 2015 r. polski eksport do Kanady wyniósł 1,7 mld dolarów; według kanadyjskich statystyk złożyły się na to przede wszystkim: maszyny, urządzenia elektryczne, produkcja lotnicza, a także meble i futra. Kanada eksportuje do Polski głównie: maszyny, surowce i paliwa oraz instrumenty medyczne i chirurgiczne, a wartość kanadyjskiego eksportu do Polski wyniosła w ub.r. 251 mln dolarów kanadyjskich.

Ta struktura polskiego eksportu związana jest z kanadyjskimi inwestycjami w Polsce, których wartość na koniec 2014 r. wyniosła 264 mln dolarów kanadyjskich. W Polsce są obecne firmy z branży lotniczej, jak Bombardier, Pratt&Whitney Canada, Heli-one; farmaceutycznej - Apotex, Valeant, teleinformatycznej i informatycznej – Redknee czy CGI, inżynierskiej – SNC-Lavalin, czy żywnościowej, jak McCain.

Polski eksport jest widoczny także w mniejszej skali. Polską żywność można znaleźć nie tylko w polskich sklepach, także w dużych kanadyjskich sieciach, są polskie sklepy meblowe, polskie kosmetyki, porcelana, pościel, nawet nieco odzieży i butów. Są też polskie jabłka. O zgodę Kanadyjskiej Agencji ds. Inspekcji Żywności (CFIA) na ich import starano się od 2012 r., polskim ogrodnikom pomogło wprowadzenie przez Rosję embarga w sierpniu 2014 r. CFIA wydała zgodę pod koniec października 2014 r.

Kanadyjskie firmy zainteresowane inwestycjami w Polsce mogą korzystać z pomocy oferowanej przez rządową agencję Export Development Canada (EDC). Obecny szef kanadyjskiego banku centralnego, Stephen Poloz, był głównym ekonomistą EDC i odwiedził Polskę dziesięć lat temu.

EDC uważa Polskę za jeden z kluczowych rynków dla swojej działalności, ocenia, że obecność w Unii Europejskiej i odporność na niedawny kryzys w światowej gospodarce czyni z Polski jednym z interesujących krajów dla inwestycji. Jednak w ostatnim kwartalnym przeglądzie EDC zwróciło uwagę, że obecnie rządzący PiS składał w kampanii wyborczej obietnice, których spełnienie oznacza ryzyko odwrotu od reform, utrudnienia działalności zagranicznych firm w niektórych sektorach i ograniczenia niezależności kluczowych państwowych instytucji.

Polscy dyplomaci przyznają, że w Polsce nie docenia się Kanady jako kraju, który jest dobrym przyczółkiem do budowania pozycji w USA. Obecnie negocjowana umowa handlowa między Unią Europejską a USA (TTIP) w znacznej części jest wzorowana na podpisanej w 2014 r., choć jeszcze nieratyfikowanej, umowie o wolnym handlu między Kanadą a UE (Comprehensive Economic and Trade Agreement - CETA.)

Mało kto pamięta, że to właśnie Kanada, w lutym 1998 r., była pierwszym państwem członkowskim NATO, które ratyfikowało przystąpienie Polski do Paktu Północnoatlantyckiego. Ok. 200 kanadyjskich żołnierzy stacjonuje obecnie w Polsce w ramach operacji REASSURANCE, biorąc udział w ćwiczeniach i szkoleniach.

Od marca 2008 r. Polacy wjeżdżający do Kanady z paszportem biometrycznym nie potrzebują wiz, a od kwietnia br. także posiadacze paszportów starego typu, wydawanych do 2006 r. - wszystkich obowiązuje tylko elektroniczna rejestracja przed przylotem (tzw. eTA).

W Kanadzie jest wiele organizacji polonijnych, ok. 1,3-1,5 mln Kanadyjczyków ma polskie korzenie lub urodziło się w Polsce. Imigracja trwała od XVII-XVIII wieku, stąd w Kanadzie Kaszuby i wiele miejscowości o polsko brzmiących nazwach. Obecnie najwięcej Kanadyjczyków polskiego pochodzenia mieszka w Toronto i sąsiednich miastach.

W historii Kanady Polacy uczestniczą od dawna – zmarły w 1898 r. sir Kazimierz Stanislaus Gzowski był jednym z inżynierów kanadyjskich kolei i reprezentantem monarchii brytyjskiej w prowincji Ontario. Jego praprawnukiem był jeden z najbardziej znanych kanadyjskich dziennikarzy, nazywany Mr Canada – Peter Gzowski (zmarł w 2002 r). Jedna z najsławniejszych firm kanadyjskiego przemysłu odzieżowego, Canada Goose (odzież zimowa) została założona w 1950 r. przez polskiego imigranta – Sama Ticka.

W niedzielę prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką udaje się z wizytą w Kanadzie.(PAP)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA