REKLAMA

Polska z czołowego eksportera stała się jednym z największych importerów trzody chlewnej w Europie

Podczas VI Kongresu Rolnictwa RP prezes Związku Polskie Mięso dr Witold Choiński przedstawił ciekawą wizję odbudowy stada trzody chlewnej, temat szczególnie aktualny w czasach pandemii ASF.

Slajd z prezentacji dr Witolda Choińskiego
28 czerwca 2020 chat-icon0

REKLAMA
Kongres odbył się 23 czerwca już po raz szósty. Organizatorem wydarzenia jest Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych. Celem spotkania jest dyskusja i dzielenie się wiedzą i pomysłami na temat najbardziej wrażliwych obszarów rolnictwa i produkcji żywności.

>>> ASF, oddłużanie rolników i koronawirus zdominowały VI Kongres Rolnictwa RP

Kongres można było oglądać również na żywo dzięki transmisji online. Partnerem strategicznym VI Kongresu Rolnictwa była firma Anwil S.A. Grupa Orlen, a partnerem Lasy Państwowe.

REKLAMA
Na wstępie swojego wystąpienia dr Witold Choiński podkreślił, że jeszcze w latach 2002-2007 Polska była jednym z największych eksporterów trzody chlewnej w Europie, a obecnie jesteśmy jesteśmy w czołówce importerów trzody chlewnej w Europie.

Według Ernst & Young polska w perspektywie 5 lat może pozyskać z funduszy unijnych ok. 50 miliardów złotych. - Jeśli odpowiednio do tego podejdziemy, taka strategia była przygotowania już w roku 2014, niestety do dzisiaj nie została ona wdrożona, może nie spełniała wtedy odpowiednich warunków, może można jeszcze nad nią popracować – mówił dalej dr Witold Choiński.

Kolejne slajdy prezentowane przez doktora Choińskiego nie pozostawiły złudzeń, że kondycja polskiej produkcji wieprzowiny jest bardzo zła. Mówią o tym liczby:
- Polska jest piątym największym importerem wieprzowiny w Europie,
- mamy 1,8 mld złotych ujemnego bilansu handlowego w wieprzowinie,
- pogłowie świń w ciągu ostatnich 10 lat spadło o 35%,
- krajowa produkcja wieprzowiny jest uzależniona od importu prosiąt i warchlaków,
- na przestrzeni ostatnich 10 lat produkcja wieprzowiny w Polsce spadła o 13%, w tym samym okresie import wieprzowiny wzrósł prawie 4-krotnie.

Wiele innych interesujących faktów i analiz można zobaczyć w poniższym materiale wideo z wystąpienia prezesa Związku Polskie Mięso dr Witolda Choińskiego (należy ustawić odtwarzanie od 01:24:25).


REKLAMA
(rpf) kp


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Przewoził krowy z Węgier do Rosji w fatalnych warunkach i bez karmy

Redakcja 25 maja 2023 chat-icon2

Podczas jednej z takich kontroli wykryto szereg nieprawidłowości w transporcie krów prowadzonym samochodami ciężarowymi z przystosowanymi do tego naczepami jadącymi z Węgier do Rosji. Zwierzęta nie miały zapewnionej wystarczającej przestrzeni nad głowami i były oddzielone niewłaściwymi przegrodami, co stwarzało zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Oprócz tego w dwóch ciężarówkach jadących z Węgier do Rosji nie zapewniono krowom karmy. Nieprawidłowości zostały wykryte przez inspektorów lubelskiej Inspekcji Transportu Drogowego w trakcie wspólnych działań z przedstawicielami fundacji ochrony zwierząt.

W ubiegłym tygodniu (15-19 maja), inspektorzy lubelskiej Inspekcji Transportu Drogowego prowadzili kontrole przewozu żywych zwierząt na terenie powiatu bialskiego. W działaniach brali udział również przedstawiciele fundacji Animal Welfare Foundation (AWF). Kontrolowano przede wszystkim warunki przewozu zwierząt i przestrzeganie przepisów transportowych w tym zakresie.

Złodzieje części do maszyn rolniczych ujęci na gorącym uczynku

Super Visor 23 maja 2023 chat-icon1

Do funkcjonariuszy wydziału kryminalnego rzeszowskiej komendy wpłynęła informacja o kradzieżach części do maszyn rolniczych z jednej z firm położonych nieopodal Rzeszowa. Policjanci zorganizowali zasadzkę, a obserwując wskazane miejsce na zapleczu firmy zauważyli dwie osoby przenoszące energicznie jakieś przedmioty.

- Po pewnym czasie w to miejsce podjechał samochód. Funkcjonariusze z odległości obserwowali całe zdarzenia. Gdy pojazd zaczął odjeżdżać, postanowili go zatrzymać. W fiacie stilo, którym kierował 24-letni mieszkaniec powiatu rzeszowskiego, ujawnili agregat prądotwórczy, 4 przekładnie kątowe oraz 4 wałki WOM – informuje Komenda Miejska Policji w Rzeszowie.

W zatrzymanym samochodzie razem z mężczyzną przebywała jego znajoma – zatrzymano ich i przewieziono na komendę a rano następnego dnia wstępnie przesłuchano. Funkcjonariusze z wydziału dochodz

REKLAMA