REKLAMA

Pomoc dla hodowców trzody: Dopłata 1000 zł do lochy

W związku bardzo trudną sytuacją hodowców trzody chlewnej oraz ograniczeniami na rynku wieprzowiny i panującą od prawie dwóch pandemią koronawirusa, rząd przygotował pomoc finansową dla tej grupy rolników, która zajmuje się hodowlą świń.

2 grudnia 2021 chat-icon0

REKLAMA
Jest to pomoc w wysokości 1000 zł za każde urodzone 10 prosiąt i będzie wypłacana wyłącznie do 5000 prosiąt (czyli dla 500 loch).

– To realna pomoc w tym trudnym czasie dla hodowców trzody chlewnej. Zależy nam, aby rolnicy nie likwidowali swoich hodowli. Jest to pomoc finansowa w postaci dopłaty 1000 zł do jednej lochy. Szacowane koszty pomocy to ok. 400 mln zł. – powiedział podczas konferencji prasowej wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Dla kogo przeznaczona jest pomoc?

O wsparcie mogą wnioskować rolnicy, którzy utrzymują lochy i produkują prosięta:
- urodzone w gospodarstwie rolnym od 15 listopada 2021 r. do 31 marca 2022 r.,
- których oznakowanie zostało lub zostanie zgłoszone do ARiMR do 15 kwietnia 2022 r.

REKLAMA
Stado musi mieć statut aktywnego, bowiem pomoc będzie przysługiwać do stada zarejestrowanego na dzień 15 listopada 2021 r.

W jaki sposób i komu będzie udzielona pomoc?

Pomoc będzie udzielana na wniosek producenta rolnego składany do biura powiatowego ARiMR od 1 do 30 kwietnia 2022 r. Pomoc będzie wypłacana do 30 czerwca 2022 r.

Jak wypełnić i złożyć wniosek?

Wniosek będzie prosty i będzie zawierał podstawowe informacje o producencie rolnym i jego gospodarstwie takie jak:
1) imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres producenta świń ubiegającego się o pomoc;
2) numer identyfikacyjny powszechnego elektronicznego systemu ewidencji ludności (numer PESEL) albo numer identyfikacji podatkowej (NIP) producenta świń ubiegającego się o pomoc, a w przypadku osób fizycznych nieposiadających numeru PESEL - numer paszportu albo innego dokumentu stwierdzającego tożsamość;
3) oświadczenie producenta świń ubiegającego się o pomoc:
a) oświadczenie o zgłoszeniu do 15 kwietnia 2022 r. oznakowania świń urodzonych od 15 listopada 2021 do 31 marca 2022 r.
b) oświadczenie o zagrożeniu utratą płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi epidemią COVID-19.

Wnioski o pomoc będzie można składać od 1 do 30 kwietnia 2020 roku.

REKLAMA
(rzw) Paweł Pąk / Źródło: MRiRW


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

PepsiCo otwarło w Polsce nowy zakład za ponad miliard złotych

Redakcja 31 maja 2023 chat-icon5

Święte k. Środy Śląskiej w województwie dolnośląskim zostało wybrane na lokalizację najbardziej zrównoważonego środowiskowo i zaawansowanego technologicznie oraz innowacyjnego obiektu PepsiCo w Unii Europejskiej.

Same rozwiązania środowiskowe zastosowane w tym zakładzie to inwestycja za 30,3 mln zł. Docelowo obecnie zatrudnienie znajdzie tutaj ok. 450 osób, głównie z regionu, a docelowo ma tutaj być 600 miejsc pracy. Podczas dzisiejszej  uroczystości otwarcia zakładu obecni byli przedstawiciele rządu z premierem Mateuszem Morawieckim na czele, któremu towarzyszył minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, a także lokalne władze, partnerzy projektu oraz pracownicy PepsiCo.

Ciągnik rolniczy spłonął doszczętnie podczas pracy w polu

Redakcja 15 maja 2023 chat-icon1

Pożar miał miejsce 10 maja 2023 roku w miejscowości Szyleny (województwo warmińsko-mazurskie, powiat Braniewski, gmina Braniewo), a zgłoszenie o płonącym w polu ciągniku w wpłynęło tuż po godzinie 17:00 do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie.

Niezwłocznie na miejsce pożaru zostały skierowane dwa pojazdy ratowniczo – gaśnicze. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy zastali ciągnik rolniczy stojący w polu, który był całkowicie objęty ogniem. Do ugaszenia pożaru wykorzystana została woda oraz piana gaśnicza. Prawdopodobną przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej.

(rpf) pp / Źródło: PSP Braniewo

REKLAMA