REKLAMA

Pomoc suszowa: Wadliwym działaniem aplikacji zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich

Redakcja - Prawo i Finanse
11.11.2022
chat-icon 0

Rzecznik Praw Obywatelskich zainteresował się aplikacją suszową.

Problemy z działaniem rządowej aplikacji suszowej „Zgłoś szkodę rolniczą” sygnalizują rolnicy z całej Polski, bowiem rządzący wystawili ich na bardzo trudną próbę, przekazując do użytkowania narzędzie mające rzekomo usprawnić sam proces wnioskowania o odszkodowanie, tzw. suszowe.

fot. Adobe Stock
REKLAMA
Rzecznik Praw Obywatelskich zainteresował się aplikacją suszową.[/caption]

Problemy z działaniem rządowej aplikacji suszowej „Zgłoś szkodę rolniczą” sygnalizują rolnicy z całej Polski, bowiem rządzący wystawili ich na bardzo trudną próbę, przekazując do użytkowania narzędzie mające rzekomo usprawnić sam proces wnioskowania o odszkodowanie, tzw. suszowe.

Przypominamy, że wyłącznie aplikacja suszowa, udostępniona przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, pozwala na złożenie wniosku o tzw. pomoc suszową. Okazało się jednak, że próba transformacji cyfrowej w tym przypadku mocno zawiodła, a rolnicy dostali do dyspozycji narzędzie, które w teorii miało być pomocne, a stało się przysłowiowym bublem.

W związku z informacjami przekazywanymi przez obywateli oraz na podstawie doniesień medialnych, Rzecznik Praw Obywatelskich zebrał informacje o istotnych problemach związanych z funkcjonowaniem rządowej aplikacji suszowej uruchomionej w związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. poz. 1009).

Duża ilość składanych wniosków (na co aplikacja powinna być przygotowana), spowodowała w minionych tygodniach zawieszanie się rządowej „apki”, a to uniemożliwiało potencjalnym beneficjentom pomocy, skuteczne złożenie wniosku.

Jakie problemy napotkali rolnicy chcący złożyć wniosek przez aplikację suszową „Zgłoś szkodę rolniczą”?


Problemy z aplikacją suszową to między innymi:


- brak możliwości zalogowania się,


- aplikacja zawiesza się,


- brak możliwość pobrania kalkulacji. Przypominamy, że kalkulacja wygenerowana przez aplikację jest konieczna dla złożenia wniosku o przyznanie pomocy,


- nieadekwatne do rzeczywistości szacowanie strat.



O ponowne ogłoszenie naboru wniosków za pomocą aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą” do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wystąpił Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych. KRIR zaznacza, że z takiej możliwości skorzystano w 2021 r., kiedy to na podstawie podpisanego w dniu 18 listopada 2021 r. rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa producenci rolni, którzy ponieśli straty spowodowane wystąpieniem w roku bieżącym suszy, i którzy nie złożyli do dnia 15 października 2021 r. wniosków o oszacowanie strat w publicznej aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”, mogli złożyć wniosek o oszacowanie strat za pomocą aplikacji do dnia 30 listopada 2021 r. Termin składania wniosków przez aplikację został obecnie wydłużony do 23 listopada 2022 roku.

Jednym z problemów zgłaszanych przez rolników jest nieadekwatny sposób dokonywania szacunku strat spowodowanych suszą. 15 września 2022 roku do szefa resortu rolnictwa zwrócił się również Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, który wnosi o ponowne przeanalizowanie działania aplikacji suszowej, która wskazuje suszę tylko na glebach kategorii I, co ostatecznie przekłada się na szacowanie strat w gospodarstwach na poziomie kilkunastu procent, podczas gdy susza widoczna była przez cały okres wegetacyjny, a straty w zbożach, roślinach oleistych, kukurydzy, a w szczególności w trawach sięgały do 50% całego plonu.

- Opisana wyżej sytuacja budzi poważne wątpliwości z punktu widzenia wywodzonej z art. 2 Konstytucji RP zasady zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa. Po stronie poszkodowanych suszą rolników istnieje bowiem obecnie stan dużej niepewności dotyczącej możliwości otrzymania państwowej pomoc – alarmuje KRIR.

Mając na uwadze powyższe, Rzecznik Praw Obywatelskich działając w oparciu o art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich (Dz. U. z 2020 r. poz. 627 ze zm.), zwrócił się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zajęcie stanowiska w niniejszej sprawie oraz o wskazanie konkretnych działań podjętych przez MRiRW w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania rządowej aplikacji rządowej.

RPO poprosił też o wskazanie, czy Ministerstwo prowadzi ewaluację funkcjonowania aplikacji oraz czy do resortu wpływają skargi obywateli dotyczące funkcjonowania aplikacji, a jeśli tak w jakiej liczbie.



(rpf) pp / Źródło: KRIR

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA