REKLAMA

Pompy do szamba. O czym pamiętać przy wyborze?

Redakcja
16.06.2023
chat-icon 0

Pompa zatapialna przystosowania do pompowania ścieków to jeden z najważniejszych dla wygody i bezpieczeństwa eksploatacji elementów wyposażenia szamba. Wybór pompy odpowiedniej do tego zastosowania może być jednak źródłem sporych problemów dla osób nieposiadających wiedzy z tej dziedziny. By uniknąć podobnych trudności, warto więc poznać przynajmniej podstawowe informacje dotyczące pomp do szamba. Zwięzły poradnik na ten temat znajdziecie poniżej.

fot. Materiał promocyjny
REKLAMA

Dobra pompa powinna być wydajna i niezawodna - tylko wtedy zapewni odpowiednie warunki do eksploatacji szamba. By było to możliwe, konieczne jest zastosowanie wysokiej jakości materiałów konstrukcyjnych oraz rozwiązań technologicznych. Bardzo istotnym aspektem jest również dopasowanie parametrów pracy pompy do wody brudnej do specyfiki konkretnego zastosowania. Spełnienie wszystkich tych warunków dla osób bez specjalistycznej wiedzy może być bardzo trudnym zadaniem. W nowym poradniku wyjaśniamy, jak mu podołać i na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy do szamba. 

Pompy do szamba. Jak działa pompa do pompowania szamba?

Pompy do szamba mają kluczowe znaczenie dla sprawności usuwania domowych nieczystości w gospodarstwach niepołączonych z siecią kanalizacyjną. Ich najważniejsze zadanie to tłoczenie ścieków i umożliwienie ich szybkiego oraz efektywnego usunięcia z szamba. Pompy te są używane do odprowadzania zarówno oczyszczonych jak i nieoczyszczonych ścieków. Dzięki nim możliwe jest utrzymanie czystości i higieny w gospodarstwach domowych, a także zapobieganie ewentualnym problemom związanych z gromadzeniem nieczystości i ich wydostawaniem się z szamba. 

Działanie pompy opiera się na zasadzie tłoczenia zanieczyszczeń z szamba do odpowiedniego poziomu. Przed rozpoczęciem eksploatacji pompa jest umieszczana wewnątrz zbiornika. To umożliwia skuteczne podnoszenie i odprowadzanie ścieków.

Na rynku dostępne są różne rodzaje pomp, a wybór konkretnego typu powinien być uzależniony od potrzeb i rodzaju szamba. W przypadku szamba dwukomorowego, gdzie pozostaje tylko frakcja płynna do usunięcia, zaleca się wybór pompy do wody brudnej. Natomiast w zbiornikach pojedynczych, gdzie oprócz płynnych ścieków zbierane są również zanieczyszczenia stałe, rekomendowane jest używanie pomp z rozdrabniaczem. Ten podzespół umożliwia zmniejszenie objętości i przyspieszenie rozpuszczenia substancji organicznych, takich jak kał, papier czy włosy, ułatwiając tym samym ich przepływ.

Pompy zatapialne do szamba i brudnej wody. Jak wybrać odpowiedni model?

Jak już wspomnieliśmy, sprawność i bezpieczeństwo działania pompy do szamba uzależniona jest od tego, na ile jej parametry będą dopasowane do specyfiki danego zastosowania. Aby uniknąć ewentualnych problemów, przy wyborze konkretnego modelu pod uwagę należy wziąć przede wszystkim następujące aspekty:

  • maksymalna wydajność pompy: ta wartość nie powinna być mniejsza od największego odpływu z przyboru;
  • maksymalna wysokość podnoszenia: należy pamiętać, że maleje ona wraz z wzrostem wydajności pompy;
  • moc pompy: musi być dopasowana do szacowanego obciążenia i rodzaju szamba;
  • maksymalne możliwości zanurzenia pompy: szczególnie istotne w przypadku szamb o większej głębokości;
  • waga pompy: wpływa na łatwość instalację i obsługę danego urządzenia;
  • głośność: głośna pompa może znacznie obniżyć komfort użytkowania budynku podłączonego do szamba;
  • dodatkowe wyposażenie: kluczową rolę odgrywa tu wspomniany rozdrabniacz. Poza tym niektóre modele są wyposażone w pływak umożliwiający automatyczne wyłączanie pompy, wyloty do podłączania węży, specjalne zaślepki na wyloty, króćce przyłączeniowe do węży oraz przedłużony kabel zasilający.

Szeroki wybór pomp do szamba można znaleźć na https://ogrody24.pl/pompy/pompy-zatapialne/pompy-do-szamba.

Niezbędne do szamba - pompy. Maksymalna średnica zanieczyszczeń

Częstym problemem użytkowników szamb jest ich zapychanie. W zdecydowanej większości przypadków jest ono wynikiem zbyt dużej średnicy zanieczyszczeń. Takim problemom można zapobiegać przede wszystkim na dwa sposoby. Pierwszy to unikanie wrzucania do toalet przedmiotów, które mogłyby doprowadzić do ich zapchania - np. ręczników papierowych, podpasek lub prezerwatyw. Poza tym dobrym pomysłem będzie również zastosowanie wspomnianej pompy z rozdrabniaczem. Ten element szczególnie ważny okazuje się w przypadku szamb, do których nie można podłączyć rur o średnicy większej niż 50 milimetrów

Należy przy tym pamiętać, że nawet mimo przestrzegania zasad poprawnej eksploatacji oraz zamontowania rozdrabniacza nadal istnieje pewne ryzyko wylania szamba. O tym, co należy zrobić w takiej sytuacji można dowiedzieć się z artykułu dostępnego na https://ogrody24.pl/blog/post/co-zrobic-gdy-szambo-wyleje.

Moc silnika, wykonanie ze stali nierdzewnej i inne cechy - tym pamiętaj gdy szukasz pompy

Ważnym aspektem eksploatacji szamba jest wybór odpowiedniej pompy do pompowania ścieków. Dobrej jakości pompa, dopasowana do specyfiki szamba, zapewnia niezawodność i komfort jego użytkowania. Dodatkowym udogodnieniem będzie rozdrabniacz zmniejszający ryzyko zapchania się rur. Dzięki właściwemu doborowi pompy oraz dbałości o regularną konserwację, można cieszyć się sprawnością i bezpieczeństwem eksploatacji szamba przez wiele lat.

(rw) materiał promocyjny

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA