REKLAMA

Ponad 26 tysięcy indyków do utylizacji. Ptasia grypa zbiera żniwo….

Indyki na fermie drobiu

Przed kilkoma dniami infirmowaliśmy o wykryciu nowych ognisk grypy ptaków stwierdzonych 6 listopada 2021 roku w województwie śląskim, lubuskim i łódzkim oraz związanym z tym faktem uśmierceniem oraz utylizacją kilkukdziesięciu tysięcy zwierząt.

fot. Adobe Stock
13 listopada 2021 chat-icon0

REKLAMA
Indyki na fermie drobiu[/caption]

Przed kilkoma dniami infirmowaliśmy o wykryciu nowych ognisk grypy ptaków stwierdzonych 6 listopada 2021 roku w województwie śląskim, lubuskim i łódzkim oraz związanym z tym faktem uśmierceniem oraz utylizacją kilkukdziesięciu tysięcy zwierząt.

Niestety wyniki próbek pobranych na jednej z ferm drobiu w województwie mazowieckim w dniu 9 listopada wykazały obecność wirusa zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N1. Jest to ognisko numer 349 w samym 2021 roku. Badania przeprowadzono w laboratoriach Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

- Ognisko HPAI nr 2021/349 zostało stwierdzone 9 listopada 2021 r. w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 26 091 indyków rzeźnych. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Dziegietnia w gminie Sokołów Podlaski, powiat sokołowski, woj. mazowieckie – informuje Główny Inspektorat Weterynarii.

Jak w każdym takim przypadku stwierdzono choroby, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki zwalczania choroby, zgodnie z procedurami IW oraz Rozporządzeniem  Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację zwierząt, przeprowadzenie oczyszczania i dezynfekcji w ognisku choroby, wyznaczenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

(rzw) Paweł Pąk


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Pijany motocyklista uderzył w skręcający ciągnik rolniczy

Super Visor 24 maja 2023 chat-icon1

Niestety nadal cyklicznie podajemy informacje o wypadkach i zdarzeniach, których wspólnym mianownikiem są pijani kierowcy.

22 maja 2023 roku, tuż przed godziną 20.00 do komisariatu policji w Kolnie wpłynęło zgłoszenie o zdarzeniu drogowym z udziałem ciągnika rolniczego i motocykla w jednej z miejscowości na terenie gminy Mały Płock (województwo podlaskie, powiat kolneński, gmina Mały Płock).

Po przybyciu na miejsce zdarzenia Mundurowi po przybyciu na miejsce ustalili, że kierujący jednośladem 21-latek uderzył w ciągnik wykonujący manewr skrętu w lewo. Badanie alkomatem wykazało, że kierowca motocykla miał 1,5 promila alkoholu w organizmie. W dodatku po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że 21-latek ma też dwa sądowe zakazy kierowania pojazdami mechanicznymi, obowiązujące do 2029 roku. Ponadto okazało się, że motocykl jest

REKLAMA

ARiMR: Ruszył nabór wniosków o dopłaty do ubezpieczenia hodowli drobiu, bydła i świń

Super Visor 24 maja 2023 chat-icon1

Aby otrzymać dofinansowanie w ramach „Zarządzania ryzykiem” trzeba prowadzić zarejestrowaną hodowlę drobiu, bydła i świń. Ważne jest również posiadanie prawa do nieruchomości, na terenie której prowadzony jest chów zwierząt. O tę pomoc mogą się też starać producenci rolni, którzy są wspólnikami spółki cywilnej, a po spełnieniu dodatkowych warunków, również przedsiębiorcy zagraniczni, którzy wykonują działalność gospodarczą na terytorium Polski.

Kolejnym warunkiem niezbędnym przy staraniach o to dofinansowanie jest podpisana i aktywna umowa ubezpieczenia zwierząt od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych zakażeniem bakterią salmonelli. Są też wymagania dotyczące minimalnej ilości zwierząt. W przypadku drobiu polisa musi dotyczyć co najmniej 1000 sztuk: niosek, kurcząt, gęsi, lub też indyków rzeźnych. Przy hodowli świń wystarczy ubezpieczyć od salmonellozy 14 zwierząt, a jeśli chodzi o hodowlę bydła – co najmniej 4 zwierzęta.

REKLAMA