Porównanie wałów strunowych z tradycyjnymi wałami – co warto wiedzieć przed dokonaniem wyboru?
Jednym z zabiegów pozwalających na odpowiednie uprawianie ziemi pod siew jest wałowanie. Dzięki niemu możliwe jest rozkruszenie brył znajdujących się na wierzchniej warstwie gleby, a także wyrównanie podłoża.
Dawniej używano do tego wałów o gładkiej powierzchni. Obecnie o wiele bardziej popularne są wały strunowe. Co różni je pod względem konstrukcji, a także możliwości zastosowania? Jak wybrać odpowiedni wał uprawowy? Podpowiadamy.
Czym różnią się wały strunowe od tych tradycyjnych?
Aby móc skutecznie uprawiać glebę, konieczny jest wybór odpowiedniego wału uprawowego. Warto podejść do tego tematu kompleksowo tak, aby móc w jak najlepszym stopniu poprawić strukturę gleby, a tym samym zwiększyć efektywność swoich upraw. W wielu gospodarstwach do przygotowywania ziemi pod siew wciąż używa się tradycyjnych wałów. Coraz częściej są one jednak zastępowane przez wały strunowe. Na czym polega między nimi różnica? Widać ją już na pierwszy rzut oka. Mają one bowiem zupełnie inną konstrukcję.
Jaki agregat uprawowo-siewny wybrać: talerzowy czy zębowy?
Tradycyjne wały są gładkie. Ich konstrukcja jest niezwykle prosta, przez co nadają się one głównie do ugniatania gleby. Wały strunowe są natomiast wyposażone w specjalne płaskowniki, które z reguły mają ząbkowaną powierzchnię. Mogą być one montowane prostopadle lub skośnie do kierunku jazdy. Elementem scalającym są w nich metalowe okręgi. Mogą mieć one różną średnicę.
Szczególnym rodzajem wałów strunowych są wały podwójne. Składają się one z dwóch rzędów ząbkowanych strun. Takie wały można także łączyć z innymi kluczowymi maszynami uprawowymi np. z kultywatorem. W ten sposób można kompleksowo przygotować ziemię do siewu już za jednym przejazdem maszyny, a to nie tylko przyśpieszy prace związane z jej uprawą, ale także pozwoli zapobiec nadmiernemu zagęszczeniu.
Jesienne zabiegi uzupełniające uprawę
Ze względu na to, że tradycyjne wały są gładkie, głównym efektem ich stosowania jest wyrównanie gleby. Niestety ze względu na zbyt dużą siłę nacisku, często prowadzą one do nadmiernego ubicia wierzchniej warstwy ziemi, co może skutkować utrudnionym rozwojem korzeni. Zdarza się też, że gładkie ściany wałów zaczynają oblepiać się mokrym podłożem, co znacznie utrudnia ich użytkowanie. Sprawdzają się one tylko i wyłącznie w uprawie gleb lekkich w miejscach, gdzie nie ma zbyt dużej ilości kamieni.
Rozwiązaniem na wszystkie problemy związane z wałowaniem są wały strunowe. Ich konstrukcja jest znacznie lżejsza, przez co nie ugniatają one tak mocno podłoża, a jedynie je wyrównują. Za sprawą posiadanych ząbków, doskonale kruszą grudki ziemi i spulchniają ją, dzięki czemu po zabiegu tym struktura gleby staje się znacznie lepsza. Dla jeszcze bardziej widocznych efektów, najlepiej jest stosować wał strunowy podwójny. Jest to sprzęt, który sprawdzi się zarówno na glebie lekkiej, jak i średniej.
Jak wybrać odpowiedni wał uprawowy?
To, jaki wał uprawowy najlepiej sprawdzi się w danym gospodarstwie, zależy od specyficznych potrzeb rolniczych, a w szczególności warunków pracy. Pod uwagę na pewno należy brać rodzaj uprawianej gleby, a także wielkość gospodarstwa.
Najbardziej uniwersalnym wyborem będzie wał strunowy. Będzie on zapewniał efektywną uprawę zarówno gleb lekkich, jak i średnich. Co więcej, w przeciwieństwie do wału tradycyjnego, będzie on nie tylko ugniatał glebę, ale także rozkruszy jej wierzchnią warstwę i delikatnie ją spulchni. W efekcie zyska ona idealną strukturę do tego, aby przeprowadzić na niej siew nasion.
Jak i kiedy wykonać bronowanie
Żeby zastosowanie sprzętu było jak najbardziej skuteczne, warto postawić na wał strunowy podwójny. Dzięki niemu uprawa ziemi będzie o wiele bardziej efektywna, a przy tym oszczędna. Taki wał to szczególnie dobry wybór w przypadku gleb o większej gęstości. Dają one bowiem znacznie większy, równomierny nacisk, co pozwala na zwiększoną penetrację, a także lepsze mieszanie nawozów i innych składników glebowych.
Przy wyborze sprzętu koniecznie trzeba zwrócić uwagę nie tylko na jego rodzaj, ale i parametry techniczne. Do tych najważniejszych należą szerokość robocza, średnica, masa, a także możliwość łatwego tworzenia agregatów uprawowych.
Kuhn Venta LC Seedflex – precyzyjny siew niezależnie od rodzaju gleby
(rtr) Artykuł sponsorowany
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.
CO NA TO FANI UPRAWY BEZ ORKI?