Powódź 2024 – poszkodowani rolnicy z pomocą z ministerstwa rolnictwa
Powódź, która miała miejsce we wrześniu w południowo-zachodniej Polsce, przyniosła ogromne straty. Zginęli ludzie, zniszczonych zostało wiele domów, budynków użyteczności publicznej, przedsiębiorstw oraz infrastruktura.
Straty ponieśli również rolnicy prowadzący swoje gospodarstwa na terenach przez które przeszła „wielka woda”. Po rozporządzeniu przyjętym 15 października 2024 roku przez Radę Ministrów, w pomoc poszkodowanym rolnikom włączy się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Wnioski o pomoc będą przyjmowane i rozpatrywane przez biura powiatowe ARiMR. Składanie wniosków o pomoc będzie możliwe natychmiast po ogłoszeniu rozporządzenia w Dzienniku Ustaw.
Dla kogo przeznaczona jest pomoc?
Wsparcie jest przeznaczone dla rolników:
- którzy ponieśli straty w wyniku zalania wodami powodziowymi użytków rolnych, na których pozostały niezebrane plony kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi, konopi włóknistych, tytoniu, chmielu, lnu, winorośli, ziół, słonecznika lub warzyw,
- w których gospodarstwach rolnych poniesione zostały straty powstałe na skutek powodzi, która miała miejsce we wrześniu 2024 r. i zostały oszacowane przez powołane przez wojewodę komisje do szacowania szkód.
Jak zyskać nawet 5000 zł/ha za straty w uprawach
Jakie są kryteria przyznawania pomocy powodziowej?
- Straty w niezebranych uprawach będą weryfikowane na podstawie map działek z uprawami z bazy referencyjnej ARiMR oraz map satelitarnych IMiGW z określonym obszarem użytków rolnych zalanych wodami powodziowymi. Na obszarze powiatów, dla których ogłoszono stan klęski żywiołowej, ww. uprawy rolne zostały utracone w 100 procentach – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Wsparcie ma być przyznawane w drodze decyzji administracyjnej kierownika biura powiatowego Agencji, na wniosek producenta rolnego, na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję na stronach internetowych przez nią administrowanych, złożony nie później niż do:
- 15 listopada 2024 roku – przy ubieganiu się o pomoc przy stawce 4000 zł na 1 ha powierzchni uprawy soi i 5000 zł na 1 ha powierzchni pozostałych, wymienionych w rozporządzeniu upraw;
- 29 listopada 2024 r. – przy ubieganiu się o pomoc na III i IV ratę podatku rolnego. Warunkiem udzielenia pomocy na III i IV ratę podatku rolnego będzie dołączenie do wniosku o pomoc protokołu strat oszacowanych przez powołaną przez wojewodę komisję do szacowania strat oraz nakazu podatkowego, w którym dla danego gospodarstwa rolnego wykazana jest kwota III i IV raty podatku rolnego.
Więcej środków na „Rolnictwo 4.0” w ramach KPO
(rpf) Źródło: MRiRW
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.
lepiej gdyby zadbali aby to sie wiecej nie powtórzyło
ta pomoc jest potrzebna ale skala szkód powoduje ze to tylko kropla w morzu potrzeb