To była bardzo trudna akcja, bowiem strażacy ratowali przed całkowitym spłonięciem infrastrukturę i zabudowania biogazowni po tym jak obiekt uderzył piorun.
Zdarzenie miało miejsce 3 września 2023 roku w miejscowości Zaścianki (województwo lubelskie, powiat bialski, gmina Międzyrzecz Podlaski). W wyniku wyładowania atmosferycznego doszło do zapalenia się płaszcza zbiornika cieczy pofermentacyjnej biogazowni, który był wykonany z PCV oraz zewnętrznego ocieplenia z płyt styropianowych.
Pożar objął około połowy powierzchni zbiornika, którego średnica wynosi 26 metrów. Przybyłe na miejsce zdarzenia zastępy strażaków zajęły się schłodzeniem płaszcza sąsiedniego zbiornika oddalonego około 8 m od pożaru.
- Po sprawieniu SHD-23 oraz utworzeniu zasilania wodnego do GCBA 5/32 przystąpiono do gaszenia pianą ciężką płaszcza zbiornika z działka znajdującego się na SHD-23 – relacjonuje Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej.
Gdy płaszcz został już ugaszony, przystąpiono do dogaszania przy zastosowaniu specjalnej tzw. piany ciężkiej, przestrzeni ocieplenia pomiędzy żelbetową konstrukcją ścian, a blaszanym poszyciem.
Zbiornik na bieżąco monitorowano miernikiem wielogazowym, który badał stężenie metanu wokół zbiornika. Na szczęście miernik nie wykazał obecności gazów wybuchowych. Obiekt sprawdzono też kamerą termowizyjną.
W działaniach udział brały zastępy z Międzyrzeca Podlaskiego, Białej Podlaskiej, OSP Żabce, OSP Krzewica, OSP Rzeczyca, OSP Rogoźnica, OSP Jelnica oraz z dyżuru kierownictwa Komendy Miejskiej PSP – mł. bryg. Andrzej Wrona – zastępca dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej.
Zdarzenie miało miejsce 3 września 2023 roku ok. godziny 19:30 w miejscowości Kołki (województwo zachodniopomorskie, powiat choszczeński, gmina Choszczno). Zgłoszenie o pożarze hali inwentarskiej na fermie trzody chlewnej wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Choszcznie. Przybyłe do pożaru pierwsze zastępy straży pożarnej zastały całą halę objętą ogniem.
- Zadysponowano dodatkowe siły i środki. Łącznie podano 7 prądów wody w natarciu na pożar oraz 2 prądy w obronie sąsiedniego budynku. Niestety po ugaszeniu pożaru wewnątrz budynku ujawniono zwłoki mężczyzny – relacjonuje aspirant Jacek Lipski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Choszcznie.
Zginęły również wszystkie zwierzęta znajdujące się w budynku. To 320 świń oraz około 4800 prosiąt. Drugą halę wraz z częścią inwentarza udało się uratować.
Łącznie w działaniach udział brało 12 zastępów straży pożarnej, 47 strażaków PSP i OSP.
Były to następujące jednostki: OSP Bierzwnik, OSP Brzeziny, 2 x OSP Drawno, OSP Kołki, OSP Raduń, OSP Suliszewo, 3 x JRG Choszczno i KP PSP Choszczno. Na miejscu zdarzenia działania prowadziła również policja.
Jakie zmiany wniesie w zakresie zadań Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa nowelizacja ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii?
Rozszerzenie zasad i warunków wykonywania działalności gospodarczej w zakresie biogazu rolniczego o możliwość wytwarzania biometanu z biogazu rolniczego.
Rozszerzenie zakreus podmiotowego rejestru wytwórców biogazu rolniczego o wytwórców biometanu z biogazu rolniczego.
Doprecyzowanie definicji i przedmiotu działalności spółdzielni energetycznych.
Doprecyzowanie warunków współpracy spółdzielni energetycznej ze sprzedawcą energii.
Wprowadzenie ułatwień w zakresie zasad rozliczeń oraz sprawozdawczości spółdzielni energetycznych.
- Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, wraz z wejściem w życie wyżej wymienionej ustawy, opublikuje na stronie internetowej zmienione „Warunki uzyskania wpisu do rejestru wytwórców biogazu rolniczego oraz zasady wykonywania działalności objętej wpisem” oraz „Warunki zamieszczenia danych w wykazie spółdzielni energetycznych” – informuje KOWR, który prowadzi działania wspierające rozwój odnawialnych źródeł energii w rolnictwie, w tym również w zakresie biogazowni rolniczych oraz spółdzielni energetycznych. W tym między innymi w okresie od września do listopada 2023 roku cykl bezpłatnych warsztatów dotyczących funkcjonowania spółdzielni energetycznych (4 warsztaty) oraz biogazowni rolniczych (10 warsztatów).
Specjaliści z Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych analizując dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców określili sierpniowe wyniki sprzedaży nowych ciągników rolniczych jako „negatywny rekord” w rejestracji nowych ciągników.
Mówimy o liczbie 633 traktorów zarejestrowanych w sierpniu bieżącego roku, będącej najgorszym dotychczasowym wynikiem w 2023 roku. To 306 sztuk mniej niż przed rokiem, bowiem w sierpniu 2022 roku zarejestrowano 939 nowych maszyn.
Tendencję spadkową przedstawia poniższy wykres, gdzie z każdym następnym miesiącem notujemy mniej rejestracji.
źródło: PIGMiUR
W pierwszych ośmiu miesiącach 2023 roku zarejestrowano 6228 nowych ciągników, a to wynik o 1483 sztuki słabszy niż przed rokiem. Mówimy zatem o spadku rejestracji wynoszącym już 19,2% w samym 2023 roku.
Na pierwszym miejscu podium jest zielono, bowiem to John Deere utrzymuje pozycje lidera. Od stycznia do sierpnia 2023 roku zarejestrowano 1073 ciągników z jeleniem na masce. To wynik o 44 sztuki lepszy niż w analogicznym okresie 2022 roku. Udziały marki w rynku nowych ciągników rolniczych wciąż rosną i na koniec sierpnia 2023 roku wyniosły 17,2 %. To o 3,9 punktu procentowego więcej niż w poprzednim roku.
Na drugim miejscu znalazła się marka New Holland ze sprzedażą na poziomie 954 sztuk. To wynik gorszy od zeszłorocznego o 325 sztuk. Udziały marki New Holland w rynku nowych ciągników rolniczych wynoszą 15,3%.
Podium zamyka marka Kubota, która notuje 712 zarejestrowanych maszyn. To 40 ciągników więcej niż przed rokiem. Udziały Kuboty w rynku nowych ciągników rolniczych wynoszą 11,4%.
Na czwartym miejscu znajduje się marka Deutz Fahr z 543 sztukami zarejestrowanych ciągników rolniczych, a to oznacza wynik o 147 sztuk słabszy niż przed rokiem. Udziały marki Deutz Fahr w rynku ciągników rolniczych wynosi 8,7%.
Pierwszą piątkę zamyka marka Case IH z 362 szt. zarejestrowanych maszyn. Wynik ten pozwolił na osiągnięcie 5,8% udziałów rynkowych.
W najniższych kategoriach mocy do 50 koni mechanicznych liderem w okresie od stycznia do sierpnia 2023 roku jest marka Kubota. W kategorii od 51 do 100 KM karty rozdaje New Holland, a przypadku mocy wynoszącej od 101 do 140 koni mechanicznych liderem jest Deutz Fahr. W kategorii powyżej 150 KM najlepszy jest John Deere.
W okresie styczeń -sierpień 2023 roku liderem w najniższych kategoriach mocy do 50 KM jest marka Kubota. W kategoriach 51-100 KM liderem jest New Holland, w kategorii 101-140 KM – Deutz Fahr. W kat. powyżej 140 KM liderem jest marka John Deere.
Jedynymi kategoriami mocy, które obecnie są bardziej popularne niż w 2022 roku są dwie skrajne kategorie mocy: najniższa do 30 KM i najwyższa powyżej 200 KM.
Najwyższa średnia moc nowo rejestrowanych ciągników w okresie od stycznia do sierpnia 2023 roku była notowana w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie wyniosła 178,1 KM. Średnia moc wynosząca 177,2 KM została odnotowana w województwie zachodniopomorskim, a ciągniki o najniższej mocy wynoszącej średnio 85,7 KM, rejestrowane są w województwie małopolskim.
Liderem w rejestracji nowych ciągników rolniczych jest województwo mazowieckie, gdzie w ciągu ośmiu miesięcy 2023 roku zarejestrowano 1035 szt. nowych ciągników, a to o 233 sztuki mniej niż przed rokiem. Na drugim miejscu znajduje się województwo wielkopolskie z ilością 736 szt.
Najpopularniejszym modelem ciągnika po ośmiu miesiącach 2023 roku jest model John Deere 6155M, którego zarejestrowano 152 sztuki. Drugą pozycję zajmuje John Deere 6195M z ilością 125 szt. Na trzecim miejscu znalazł się Farmtrac Tractors Europe 26 4WD ze 123 sztukami zarejestrowanych maszyn. Czwarte miejsce zajmuje Deutz Fahr 5080 D Keyline – 95 szt. Piąte miejsce dzielą ze sobą Case IH Puma 150 oraz John Deere 6120M, których zarejestrowano po 92 sztuki.
Dobór odpowiedniego środka do ochrony przed insektami ma duże znaczenie dla ilości i jakości osiągniętego plonu.[/caption]
Jesienią wzrasta aktywność owadów, które szukają sobie żerowiska na zimę. Dlatego to najlepszy okres do pozbycia się różnych szkodników. Jest tak głównie w przypadku insektów, które gnieżdżą się w glebie. Sprzyja im ocieplający się klimat i łagodne zimy. Przy odpowiednim poziomie wilgoci i temperatury, gdy szkodniki są jeszcze larwami, można się ich pozbyć dużo szybciej.
Tymczasem czekając bezczynnie do sezonu wiosennego, rolnicy, plantatorzy i miłośnicy roślin narażają się na dużo większe straty.
Jakie insekty najczęściej atakują rośliny?
Dla większości roślin groźne są osobniki, które występują jako larwy i dorosłe osobniki. Jednocześnie te drugie są bardziej niebezpieczne, powodują większe szkody, trudniej je zwalczyć. Wśród nich można odnaleźć wiele różnych gatunków:
chowacze galasówek - chrząszcze żerujące na polach rzepaku, skupiają się głównie na systemach korzeniowych roślin,
pchełki - pasożytują na łodygach i nadziemnych częściach roślin. Ich ofiarami padają warzywa kapustne, uprawy rzodkiewki czy rukoli,
mszyce - atakują większość upraw. W okresie jesiennym zagrażają uprawom zbóż ozimych oraz rzepaku,
gąsienice - larwy owadów. Są aktywne na polach cebuli, roślin kapustnych i strączkowych,
przędziorki - roztocza atakujące drzewa owocowe, krzewy oraz rośliny ozdobne. Wysysają z liści roślin substancje odżywcze, przez co liście wysychają i obumierają.
Najczęściej do walki ze szkodnikami wykorzystuje się insektycydy – preparaty chroniące przed rozwojem owadów. Szczególnie korzystne jest stosowanie tych środków w początkowych etapach rozwoju roślin. Działalność szkodników może zakłócić wzrost upraw, które będą słabiej przystosowane do zmiennych warunków klimatycznych. Środki ochrony zapobiegają występowaniu niektórych chorób i grzybów, które dodatkowo są przyczyną degradacji upraw.
Środki ochrony roślin - jakie z nich są najskuteczniejsze w walce z owadami?
Preparaty dostępne na rynku są trujące dla insektów. Mogą im szkodzić na różne sposoby, dlatego warto rozróżniać podstawowe rodzaje tych produktów. Najczęściej w uprawach można spotkać następujące środki ochrony roślin:
insektycydy pokarmowe - przechodzą do układu pokarmowego owada, który żywi się zatrutymi fragmentami rośliny,
środki kontaktowe - są absorbowane przez ciała insektów, w rezultacie kończy się to ich śmiercią,
środki układowe - powodują uszkodzenie układu naczyniowego szkodników,
substancje oddechowe - paraliżują układ oddechowy owadów. Dzięki temu insekty przestają zagrażać roślinom.
Każda z powyższych substancji działa w inny sposób. Aby wybrać właściwą, warto wybierać tanie środki ochrony roślin tworzone specjalnie do konkretnego gatunku rośliny i zagrażającego jej szkodnika.
W jaki sposób należy przygotować opryski?
Insektycydy to silne środki owadobójcze, które również mogą być niebezpieczne dla człowieka. Przed ich stosowaniem warto zabezpieczyć swoje drogi oddechowe, oczy i skórę. W tym celu można wykorzystać okulary z oprawkami, maskę na twarz i rękawice. Robiąc opryski warto kierować się kilkoma zasadami:
można dopasowywać dawkę środka do liczebności owadów. Można to sprawdzić za pomocą tablic lepowych lub pułapek z feromonami,
zabiegi opryskiwania warto robić przy bezwietrznej pogodzie rano lub wieczorem,
istnieją terminy karencji, jakie należy przestrzegać. Dotyczą żywności, dla której użyto środka ochrony. Nie można jej spożywać przed upływem terminu podanego przez producenta środków owadobójczych.
Podstawą do stosowania preparatów ochronnych są instrukcje i zalecenia producentów. Od tego zależy bezpieczeństwo hodowli roślin i samego użytkownika. W ulotkach informacyjnych można odnaleźć informacje na temat wysokości maksymalnych dawek i zasad używania środków ochrony roślin.(rup) Michał Ziemski
Łącznie złożono ponad 117,5 tys., z czego 80,5 tys. rolników otrzymało 1,46 mld zł. W okresie od 31 sierpnia do 1 września 2023 roku na konta 27,87 tys. producentów trafiło ponad 488 mln zł. Pomoc ta pochodzi z budżetu krajowego. Pula środków na ten cel wynosi 2 mld zł. Jeżeli okaże się, że nie będzie wystarczająca, zostanie zwiększona, tak aby wszyscy, którzy spełniają warunki otrzymali wsparcie.
Przypominamy, ze o pomoc w ramach tego naboru mogli się ubiegać producenci pszenicy lub gryki, którzy złożyli w 2022 roku wnioski o dopłaty bezpośrednie i wykazali uprawy (maksymalnie 300 ha) tych roślin, a ziarno sprzedali w okresie od 15 kwietnia do 15 lipca 2023 r. Co istotne, nabywcą musi być podmiot uprawniony do skupu i przetwarzania zboża lub obrotu nim, a także podmiot kupujący ziarno w związku z prowadzoną produkcją zwierzęcą. Transakcja musi zostać potwierdzona fakturą VAT, jej duplikatem lub fakturą VAT RR.
Wysokość wsparcia jest zróżnicowana. W przypadku pszenicy istotny jest termin sprzedaży zboża, a jeśli chodzi o grykę, pod uwagę bierze się również województwo, w którym położone jest gospodarstwo ubiegającego się o wsparcie. Stawki dofinansowania to: - 2 200 zł/ha pszenicy – w przypadku jej sprzedaży między 15 kwietnia a 14 maja 2023 r.; - 3 025 zł/ha pszenicy – w przypadku jej sprzedaży między 15 maja a 15 lipca 2023 r.; - 875 zł/ha gryki – w przypadku upraw położonych w województwach lubelskim i podkarpackim; - 805 zł/ha gryki – w przypadku upraw położonych w województwach małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podlaskim; - 700 zł/ha – w przypadku upraw położonych w pozostałych województwach
Pomoc nie może przekroczyć: - iloczynu stawki pomocy i powierzchni upraw pszenicy lub gryki, do której producent rolny otrzymał dopłaty bezpośrednie za 2022 r. (jednak nie więcej niż 300 ha); przy czym powierzchnia ta będzie pomniejszona o tę, do której rolnik otrzymał wsparcie w ramach wcześniejszego naboru wniosków, który zakończył się 30 czerwca; - iloczynu stawki pomocy oraz powierzchni upraw. Powierzchnię tę oblicza się jako iloraz liczby ton pszenicy lub gryki wynikającej z załączonych faktur i współczynnika 5,5 (w przypadku pszenicy) lub 1,6 (w przypadku gryki).
Gdy o wsparcie ubiegają się rolne spółdzielnie produkcyjne lub spółdzielnie rolników, należy pamiętać o wymogu przejścia przez nie w okresie trzech lat poprzedzających złożenie wniosku o wsparcie specjalnego badania, o którym mówi Prawo spółdzielcze. W przypadku tych organizacji limit dofinansowania obliczany jest jako iloczyn liczby jej członków i 300 ha.
Spadek do końca sierpnia 2023 roku jest znaczny w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku, bowiem wynosi aż 23,2%. W pierwszych ośmiu miesiącach 2023 roku zarejestrowano 4704 nowe przyczepy rolnicze, a to o 1422 sztuki mniej. Słabszy jest również sam sierpień 2023 r. ze sprzedażą mniejszą o 54 sztuki (563 szt.) w stosunku do ósmego miesiąca 2022 roku.
Na pierwszym miejscu podium, podobnie jak przez ostatnie lata, nadal znajduje się marka Pronar ze sprzedażą na poziomie 1611 nowych przyczep. Jednak to wynik słabszy aż 704 sztuki od zeszłorocznego. Dane sprzedażowe wskazują też na spadek procentowy rejestracji przyczep marki Pronar o 30,4%. Z kolei udziały marki Pronar w rynku nowych przyczep rolniczych na koniec sierpnia 2023 roku wynoszą 34,2%.
Na drugiej pozycji uplasowała się marka Metal-Fach mająca 578 rejestracji nowych przyczep rolniczych i udziały rynkowe wynoszące 12,3%.
Podium zamyka trzecia w zestawieniu marka Metaltech, odnotowująca w sierniu 2023 roku 8,4% udziałów rynkowych i 395 zarejestowanych nowych przyczep rolniczych.
Czwartą pozycję zajmuje marka Wielton zajmuje czwarta pozycję z 381 zarejestrowanymi przyczepami i 8,1% udziałów rynkowych. Marka Wodziński z 236 zarejestrowanymi przyczepami zamyka pierwszą piątkę. Udziały rynkowe tej marki w branży przyczep rolniczych wynoszą 5%.
Po ośmiu miesiącach 2023 roku najwięcej nowych przyczep rolniczych zarejestrowano w województwie mazowieckim, ich liczba wyniosła z ilością 663 sztuki. Na drugim miejscu pod względem ilości zarejestrowanych nowych przyczep jest województwo wielkopolskie, gdzie zarejestrowano 574 przyczepy. W województwie lubelskim, będącym na trzecim miejscu, zarejestrowano 552 przyczepy rolnicze.
Podczas gdy rynek nowych przyczep rolniczych odnotowuje spadki, w okresie od stycznia do sierpnia 2023 roku sprzedano 452 przyczepy używane więcej niż w analogicznym okresie 2022 roku. Wynik wynoszący 4566 przyczep używanych oznacza wzrost o 11% sprzedanych przyczep używanych.
Uprawa własnych owoców może przynieść korzyści nie tylko typowo finansowe. Nie da się ukryć, że posiadanie własnego sadu nierozerwalnie wiąże się także z dużą satysfakcją oraz spełnieniem. Zakup owoców z supermarketu dla niektórych może wydawać się opcją wręcz niewyobrażalną - dużo lepiej jest korzystać ze sprawdzonej uprawy z sadu, co do której można mieć pewność, że jest ona poddawana odpowiedniej pielęgnacji.Korzystanie z owocowych dobrodziejstw natury musi być jednak poprzedzone odpowiednim zaplanowaniem całej uprawy, w tym sadzenia drzew owocowych jesienią. To zdecydowanie jeden z pierwszych, a zarazem najważniejszych kroków dotyczących prowadzenia własnej plantacji owocowej.
Sadzenie drzew owocowych a zbiory
Planowanie rozmieszczenia drzew, a także ich sadzenia, jest zdecydowanie jednym z najważniejszych zadań, jakie powinien przeprowadzić każdy sadownik. Nieważne jest przy tym to, jakie doświadczenie ma dana osoba w swojej profesji. Liczy się przede wszystkim kwestia właściwego osadzenia w czasie sadzenia drzew owocowych. Wydawać by się mogło, że takie działanie może być dowolnie umiejscowione w czasie, tak aby ta opcja w pełni dopasowana była do indywidualnych wymagań osoby zajmującej się sadem. Często błędne przekonania o sadzeniu drzew owocowych wynikają także z licznych mitów o ich wytrzymałości. Choć młode drzewka przedstawiają się bardziej wytrzymale od innych roślin, szczególnie tych mniejszych, to jednak nadal narażone są one na szkodliwe działanie różnorodnych czynników zewnętrznych, w tym warunków atmosferycznych. Dlatego właśnie kluczowe jest to, aby sadzenie drzew owocowych osadzić w odpowiednich ramach czasowych. Tylko w takim przypadku możliwe będzie zapewnienie właściwej aklimatyzacji drzewka na nowym miejscu, co bezpośrednio przekłada się na osiągane później zbiory. Nie bez powodu to, jak zaplanować sadzenie drzew owocowych jest przedmiotem tak wielu dywagacji oraz rozmów między doświadczonymi sadownikami. Proces przeprowadzony tuż po zakupie sadzonek jest bardzo ważny w kontekście późniejszych zbiorów.
Jak zaplanować sadzenie drzew owocowych, aby cieszyć się z okazałych zbiorów?
W Polsce uprawy związane z owocami niezmiennie cieszą się bardzo dużą popularnością. Ma to swoje jasne przyczyny, a jest nią przede wszystkim opłacalność. Rynek zbytu jest niezwykle pokaźny nie tylko w segmencie krajowym. Również eksport polskich owoców na rynki zagraniczne przedstawia się bardzo obiecująco. Wszystko to sprawia, że wzrasta zainteresowanie tym, jak zaplanować sadzenie drzew owocowych. Dzięki odpowiedniemu planowaniu nawet osoby z małym doświadczeniem mogą zadbać o stan swojej plantacji, tym samym działając na korzyść zbiorów w przyszłości. Jednocześnie planując sadzenie drzew owocowych, należy przede wszystkim zdać sobie sprawę z naturalnych ograniczeń, jakie dotyczą drzewek owocowych. W początkowej fazie wzrostu te drzewka z oczywistych przyczyn nie są w pełni odporne na działanie czynników zewnętrznych, dlatego konieczne jest właściwe planowanie sadzenia drzew owocowych. Warto przy tym kierować się prostymi zasadami, dzięki którym cały proces stanie się o wiele łatwiejszy.
Sadzenie drzew owocowych jesienią - czy to się sprawdza?
Wiele jest metod na to, jak zaplanować sadzenie drzew owocowych. Niektórzy sadownicy preferują wcześniejsze określenie dokładnego terminu sadzenia, czyli wyznaczenie konkretnej daty. Inni natomiast przyjmują luźne ramy czasowe, tym samym dając sobie praktyczną możliwość dostosowania finalnego terminu sadzenia do swoich własnych preferencji, a przede wszystkim możliwości. Która metoda lepiej sprawdza się podczas sadzenia drzew owocowych? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy przede wszystkim od danego sadownika. Kluczowe jest tylko to, jak zaplanować sadzenie drzew owocowych pod względem pory roku, w której ma odbywać się cały proces. Najczęściej w tym zakresie wskazuje się przede wszystkim na jesień, która obfituje w sadach właśnie w sadzenie nowych drzew. Popularność tego terminu wśród sadowników ma kilka swoich przyczyn.
Korzyści sadzenia drzew owocowych jesienią
Jesienne sadzenie drzew przeznaczonych na uprawę owoców jest często spotykaną praktyką, która ma swoje jasne uzasadnienie przede wszystkim w kwestiach praktycznych. W czasie jesiennych miesięcy nie przeprowadza się wielu prac w ogrodzie, w przeciwieństwie do wiosny, kiedy to konieczne jest przycinanie drzew i przygotowanie się do letnich zbiorów. Natomiast jesień jest czasem przygotowania sadu na zimę, zatem przy mniejszej ilości obowiązków można zająć się sadzeniem drzew owocowych. Jesienią sadownicy mogą liczyć również na częste deszcze, dzięki którym sadzonki zostaną odpowiednio nawodnione. Co jeszcze przemawia za sadzeniem drzew owocowych jesienią? W tym okresie w szkółkach oraz hurtowniach dostępne są zdecydowanie najlepsze sadzonki młodych drzew, doskonale przyjmujących się na nowym gruncie. W jesiennych miesiącach dobrze jest zaplanować sadzenie w szczególności jabłoni, śliw czy gruszy, które są odporne na przymrozki.(rup)
W przeliczeniu na polską walutę jest to kwota wynosząca 10,34 zł. Według analityków z VEZG zakłady mięsne nie zmienią stawki, która w notowaniu z 6 września 2023 roku wyniosła 2,3 euro za kilogram wagi bitej ciepłej, bowiem na rynku trzody chlewnej za Odrą zrównoważone są warunki podaży i popytu.
Cena nie zmieniła się od trzech tygodni, kiedy niespodziewanie spadła o 10 eurocentów i po aktualnym notowaniu będzie obowiązywać do 13 września 2023 roku.
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.