REKLAMA

Pożar biogazowni po uderzeniu pioruna

To była bardzo trudna akcja, bowiem strażacy ratowali przed całkowitym spłonięciem infrastrukturę i zabudowania biogazowni po tym jak obiekt uderzył piorun.

Redakcja 07.09.2023 chat-icon0

REKLAMA

Zdarzenie miało miejsce 3 września 2023 roku w miejscowości Zaścianki (województwo lubelskie, powiat bialski, gmina Międzyrzecz Podlaski). W wyniku wyładowania atmosferycznego doszło do zapalenia się płaszcza zbiornika cieczy pofermentacyjnej biogazowni, który był wykonany z PCV oraz zewnętrznego ocieplenia z płyt styropianowych.

Pożar objął około połowy powierzchni zbiornika, którego średnica wynosi 26 metrów. Przybyłe na miejsce zdarzenia zastępy strażaków zajęły się schłodzeniem płaszcza sąsiedniego zbiornika oddalonego około 8 m od pożaru.

- Po sprawieniu SHD-23 oraz utworzeniu zasilania wodnego do GCBA 5/32 przystąpiono do gaszenia pianą ciężką płaszcza zbiornika z działka znajdującego się na SHD-23 – relacjonuje Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej.

Gdy płaszcz został już ugaszony, przystąpiono do dogaszania przy zastosowaniu specjalnej tzw. piany ciężkiej, przestrzeni ocieplenia pomiędzy żelbetową konstrukcją ścian, a blaszanym poszyciem.

Zbiornik na bieżąco monitorowano miernikiem wielogazowym, który badał stężenie metanu wokół zbiornika. Na szczęście miernik nie wykazał obecności gazów wybuchowych. Obiekt sprawdzono też kamerą termowizyjną.

W działaniach udział brały zastępy z Międzyrzeca Podlaskiego,  Białej Podlaskiej, OSP Żabce, OSP Krzewica, OSP Rzeczyca, OSP Rogoźnica, OSP Jelnica oraz z dyżuru kierownictwa Komendy Miejskiej PSP – mł. bryg. Andrzej Wrona – zastępca dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej.

(rpf) Źródło: KM PSP Biała Podlaska


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Młody Rolnik 2023: 290 tysięcy zamiast 200 tys. złotych? Tak, to możliwe!

Prawo i finanse

Nowoczesne metody zarządzania stadem bydła: Jak technologia zmienia hodowlę

Zwierzęta

Opryskiwacze – popularne rodzaje oraz ich zastosowanie w rolnictwie

Technika rolnicza
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA