REKLAMA

Pożar biogazowni po uderzeniu pioruna

Redakcja
07.09.2023
chat-icon 0

To była bardzo trudna akcja, bowiem strażacy ratowali przed całkowitym spłonięciem infrastrukturę i zabudowania biogazowni po tym jak obiekt uderzył piorun.

REKLAMA

Zdarzenie miało miejsce 3 września 2023 roku w miejscowości Zaścianki (województwo lubelskie, powiat bialski, gmina Międzyrzecz Podlaski). W wyniku wyładowania atmosferycznego doszło do zapalenia się płaszcza zbiornika cieczy pofermentacyjnej biogazowni, który był wykonany z PCV oraz zewnętrznego ocieplenia z płyt styropianowych.

Pożar objął około połowy powierzchni zbiornika, którego średnica wynosi 26 metrów. Przybyłe na miejsce zdarzenia zastępy strażaków zajęły się schłodzeniem płaszcza sąsiedniego zbiornika oddalonego około 8 m od pożaru.

- Po sprawieniu SHD-23 oraz utworzeniu zasilania wodnego do GCBA 5/32 przystąpiono do gaszenia pianą ciężką płaszcza zbiornika z działka znajdującego się na SHD-23 – relacjonuje Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej.

Gdy płaszcz został już ugaszony, przystąpiono do dogaszania przy zastosowaniu specjalnej tzw. piany ciężkiej, przestrzeni ocieplenia pomiędzy żelbetową konstrukcją ścian, a blaszanym poszyciem.

Zbiornik na bieżąco monitorowano miernikiem wielogazowym, który badał stężenie metanu wokół zbiornika. Na szczęście miernik nie wykazał obecności gazów wybuchowych. Obiekt sprawdzono też kamerą termowizyjną.

W działaniach udział brały zastępy z Międzyrzeca Podlaskiego,  Białej Podlaskiej, OSP Żabce, OSP Krzewica, OSP Rzeczyca, OSP Rogoźnica, OSP Jelnica oraz z dyżuru kierownictwa Komendy Miejskiej PSP – mł. bryg. Andrzej Wrona – zastępca dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej.

(rpf) Źródło: KM PSP Biała Podlaska

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA