Poznaj mózg, by lepiej pracować i skutecznie odpoczywać
Okazją do wzbogacenia wiedzy o mózgu i układzie nerwowym oraz ich działaniu jest Światowy Tydzień Mózgu, obchodzony w tym roku między 14 a 20 marca.

Okazją do wzbogacenia wiedzy o mózgu i układzie nerwowym oraz ich działaniu jest Światowy Tydzień Mózgu, obchodzony w tym roku między 14 a 20 marca.

Orzeźwiający rabarbar – idealny na wiosenne i letnie dni
Z tej okazji cykl bezpłatnych wykładów i warsztatów poświęconych tajnikom naszego mózgu, zagadnieniom pamięci czy psychoterapii przygotowała m.in. Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu. Zajęcia odbędą się 14 i 15 marca. Aby wziąć w nich udział, trzeba zarejestrować się na stronie internetowej uczelni.
Światowy Tydzień Mózgu to coroczna akcja edukacyjna, w trakcie której do wygłaszania wykładów zapraszani są specjaliści z dziedziny neurobiologii, neurologii, psychiatrii, neuropsychologii i neurofizyki.

Kto płaci za zwolnienie lekarskie w firmie poniżej 20 osób
W Sosnowcu zaplanowano m.in. warsztaty praktyczne poświęcone technikom zapamiętywania, twórczego myślenia, neuronauki, psychoterapii, technikom relaksacyjnym, a także radzeniu sobie z wypaleniem zawodowym. Specjaliści od diagnostyki obrazowej mózgu opowiedzą, czy i jak nasze myśli… widać. W tym zakresie główną rolę odgrywa badanie metodą rezonansu magnetycznego.
„Wiedza wyniesiona ze Światowego Tygodnia Mózgu z pewnością pozwoli na odkrycie nieznanych dotąd obszarów wykorzystania umysłu, a być może zaszczepi również w naszych uczestnikach zupełnie nowe sfery zainteresowań” - przekonuje rzeczniczka uczelni Izabela Kieliś.
Inicjatywa jest adresowana do wszystkich zainteresowanych zgłębianiem wiedzy na temat mózgu i zdrowia psychicznego, a szczególnie do przedsiębiorców i menedżerów odpowiedzialnych za zarządzanie zespołem, studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
PAP - Nauka w Polsce
Rodzaje zbóż i ich zastosowanie
Polecane
Komentarze (0)
Zobacz więcej
Pryszczyca – aktualna sytuacja w Polsce i Europie
Sytuacja na Słowacji jest dobra, bowiem od 4 kwietnia nie ma nowych przypadków. Lepiej jest również na Węgrzech, gdzie od 17 kwietnia nie ma nowych przypadków wirusa.
Samochody przewożące zwierzęta jadą tylko przez 7 przejść granicznych (Barwinek, Chyżne, Boguszewicze – Cieszyn, Gorzyczki, Zwardoń, Trzebina, Kudowa Słone). Eksperci pracują nad poradnikiem o tym, jak chronić zwierzęta gospodarskie. "Praktyczny przewodnik bioasekuracji dla gospodarstw utrzymujących parzystokopytne zwierzęta gospodarskie” jest konsultowany. Polska poprawiła się w walce z wirusem ptasiej grypy (HPAI). Najgorzej jest teraz na Węgrzech (96 ognisk HPAI
(rzw) Źródło: MRiRW
Źle dobrana siatka na wolierę. Jakie zagrożenia niesie dla ptaków?
Po przeczytaniu tego tekstu dowiesz się, jakie zagrożenia niesie źle dobrana siatka na wolierę i jak ich unikać. Poznasz kluczowe błędy, takie jak zbyt duże oczka, niewłaściwy materiał czy nieodpowiednia grubość drutu, które mogą prowadzić do ucieczek ptaków, ataków drapieżników i uszkodzeń konstrukcji. Zrozumiesz, dlaczego dopasowanie siatki do gatunku ptaków jest tak ważne oraz jakie konsekwencje może mieć jej niska jakość i nieprawidłowy montaż.
Dlaczego wybór odpowiedniej siatki do woliery ma znaczenie?
Siatka w wolierze pełni znacznie więcej funkcji niż tylko wyznaczenie granic przestrzeni dla ptaków. To od niej zależy bezpieczeństwo zwierząt, ich komfort oraz odpowiednie warunki do życia. Dobrze
Miedzian – właściwości i zastosowanie w ogrodzie
Preparaty o tej nazwie handlowej, oparte na związkach miedzi (najczęściej tlenochlorku miedzi), są od lat wykorzystywane do zwalczania szerokiego spektrum chorób grzybowych i bakteryjnych atakujących rośliny sadownicze, warzywne i ozdobne. Jego skuteczność, przy prawidłowym stosowaniu, jest ceniona przez wielu ogrodników. Warto jednak dokładnie poznać jego właściwości, zakres działania oraz zasady bezpiecznego użytkowania, aby świadomie i efektywnie chronić swoje uprawy.
Jak działa Miedzian i jakie ma właściwości?
Miedzian jest klasyfikowany jako fungicyd i bakteriocyd, co oznacza, że wykazuje działanie grzybobójcze oraz bakteriobójcze. Jego mechanizm działania opiera się na toksyczności jonów miedzi dla patogenów. Po naniesieniu preparatu na powierzchnię rośliny, jony miedzi
Orzeźwiający rabarbar – idealny na wiosenne i letnie dni
Rabarbar zwany także rzewieniem, jest popularną rośliną należącą do rodziny rdestowatych. W naturze występuje w Azji Środkowowschodniej, na Syberii i obejmuje kilkadziesiąt gatunków.
Do Europy trafił wraz z wędrówkami Marco Polo, do Polski w XVIII wieku. Wiele osób kojarzy roślinę z ogródków przydomowych, z wiejskim krajobrazem. Najbardziej popularne i znane gatunki rabarbaru to rabarbar ogrodowy, kędzierzawy (wykorzystywany w kuchni) oraz rabarbar lekarski (wykorzystywany w medycynie). Rzewień ma charakterystyczne duże liście i długie, dość grube ogonki liściowe o smaku kwaskowatym.
Rzewień jest bogatym źródłem witamin z grupy A, C, E. Zawiera także potas, kwas foliowy, magnez, sód, żelazo oraz błonnik. Jest warzywem niskokalorycznym.
Jakie sprzęty przydadzą się w ogrodzie na wiosnę?
Wśród sprzętów ogrodniczych niezbędne są między innymi narzędzia ogrodnicze czy maszyny ogrodnicze. Dziś porozmawiamy chwilę o rozdrabniarkach do gałęzi. Czy zastanawialiście się kiedyś, komu i w jakich sytuacjach ten sprzęt może się przydać i co warto o nim wiedzieć?
Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:
- jak działają rozdrabniacze do gałęzi,
- dlaczego warto je wykorzystywać w ogrodzie,
- gdzie kupić rozdrabniacz do gałęzi.
Rozdrabniacze do gałęzi i rębaki do drewna to sprzęt ogrodniczy, który pozwala nam zadbać o nadmiar gałęzi czy drewna w ogrodzie. Jak wiadomo, drzewa owocowe i krzewy potrzebują odpowiedniego przycięcia, nadania im kształtu po to, by mogły dobrze rozwijać się w
Ogromna tragedia podczas prac polowych – nie żyje 2-latek
Zdarzenie miało miejsce 14 kwietnia 2025 roku w miejscowości Gródek (województwo mazowieckie, powiat sokołowski, gmina Jabłonna Lacka). Feralnego dnia około godziny 9:30 na jednej z prywatnych posesji 2-letni chłopiec przebywający na podwórku został wciągnięty przez przekaźnik mocy (tzw. WOM), który zasilał opryskiwacz podpięty do ciągnika rolniczego. Na miejsce zdarzenia wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz karetkę pogotowia.
Z informacji przekazanych przez portal zyciesokolowa.pl wynika, że przeprowadzona akcja ratunkowa niestety nie pomogła w uratowaniu życia chłopca, którego zgon został stwierdzony przez lekarza. Prokurator z Prokuratury rejonowej w Sokołowie Podlaskim wraz z grupą dochodzeniowo-śledczą pracują nad wyjaśnieniem przyczyn tragedii. Rodzina z pomocą władz gminy Jabłonna Lacka została
Ziemniaki Soraya – charakterystyka, smak, typ, gdzie kupić?
Wiele atutów wyróżnia ziemniaki Soraya – charakterystyka tej odmiany nie pozostawia żadnych złudzeń pod każdym względem. Przyjrzyjmy się jej bliżej!
Ziemniaki Soraya – charakterystyka
Soraya to średniowczesna odmiana ziemniaka, cechująca się szybkim tempem rozwoju w początkowej fazie wzrostu. Wyróżnia się ponadto bardzo wysokim plonem ogólnym, który jednocześnie odznacza się niezwykle wysoką jakością. Jej pokrój jest na wpół wyprostowany, niekiedy do szerokiego, krzak osiąga zazwyczaj średnią wysokość i znajdziemy na nim białe kwiaty, choć nieliczne. W przypadku ziemniaków Soraya charakterystyka gleby nie ma większego znaczenia, a co więcej odmiana ta nie ma wysokich wymagań azotowych – plasują się na poziomie od 80
Pryszczyca – komunikat Głównego Lekarza Weterynarii
Z treści przekazanych informacji wynika, że Polska jest krajem wolnym od pryszczycy a zmianie cały czas ulega sytuacja na Węgrzech i Słowacji zmagających się z Pryszczycą. Dobrym sygnałem jest fakt, że ostatnio wykryte 4 ogniska FMD na Węgrzech (ostatnie potwierdzono 2 kwietnia br.) i 6 ognisk na Słowacji (ostatnie potwierdzono 4 kwietnia br.), czyli przed ponad tygodniem.
- W celu ograniczenia zagrożenia szerzenia się wirusa pryszczycy w ogniskach choroby na terytorium Słowacji i Węgier, wdrożono szczepienia interwencyjne przed uśmierceniem zwierząt w ogniskach i gospodarstwach kontaktowych. W Polsce pryszczyca nie występuje, w związku z czym nie stosuje się szczepień – informuje Główny Lekarz Weterynarii.
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.