PPR – pomór małych przeżuwaczy u owiec i kóz w Grecji oraz Rumunii
Do Komisji Europejskiej 12 lipca 2024 roku wpłynęła informacja z Grecji o wystąpieniu w tym kraju wirusa pomoru małych przeżuwaczy u owiec i kóz.
Obecność wirusa w pobranych próbkach została potwierdzona 11 lipca 2024 r. przez greckie Krajowe Laboratorium Referencyjne ds. Pomoru Małych Przeżuwaczy. Badanie dotyczyło próbek pobranych w gospodarstwie zlokalizowanym w Departamencie Miejskim Kalambaka (region Tesalia, jednostka regionalna Trikala), gdzie utrzymywano 264 owce i kozy. To było pierwsze ognisko tego wirusa w Grecji.
Również Rumunia przekazała Komisji Europejskiej, że 19 lipca 2024 r. rumuński Krajowe Laboratorium Referencyjne ds. Pomoru Małych Przeżuwaczy potwierdziło obecność wirusa PPR w jednym z gospodarstw zlokalizowanych w miejscowości Baia, w jednostce regionalnej Tulcea. Utrzymywano tam 51 119 owiec. To pierwsze ognisko PPR na terytorium Rumunii, gdzie do 26 lipca 2024 roku zostało potwierdzonych 17 ognisk PPR. W tym samym czasie a na terytorium Grecji potwierdzono 15 ognisk wirusa.
Spłonęło 50 balotów słomy. Zagrożone zwierzęta
Władze weterynaryjne Grecji i Rumunii poinformowały, że we wszystkich ogniskach choroby zostały wdrożono niezwłocznie wszystkie środki zwalczania PPR przewidziane w przepisach UE - w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2020/687 oraz przepisach krajowych tych państw.
Krajowy Główny Lekarz Weterynarii informuje, że sytuacja epizootyczna dotycząca PPR jest na bieżąco monitorowana oraz że istotne informacje są przekazywane do podległych mu organów Inspekcji Weterynaryjnej.
Polska wraz czterema krajami przyfrontowymi wystąpi do Komisji Europejskiej o zwiększenie pomocy
(rzw) Źródło: GIW
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.
kolejna jakaś paskudna zaraza