REKLAMA

Praca na farmach w Niemczech. Co warto wiedzieć, aby nie dać się nabrać oszustom

Bez wyższego wykształcenia, bez prawdziwej znajomości języka obcego, dość trudno jest znaleźć akceptowalną pracę z wysokim wynagrodzeniem za granicą. Nie powstrzymuje to jednak setek tysięcy obcokrajowców, którzy starają się zapewnić przyzwoity standard życia sobie i swoim rodzinom. / materiał promocyjny

fot. Materiały promocyjne
9 lutego 2023 chat-icon0

REKLAMA
Praca na farmie w Niemczech to wielka szansa dla migrantów zarobkowych, którzy nie mają wysokich kwalifikacji, na zdobycie pracy i dość wysokiego wynagrodzenia w 2023 roku.

Cechy działalności rolniczej w Niemczech

Niemcy zajmują wiodącą pozycję na świecie we wszystkich głównych sektorach rolnictwa: hodowli zwierząt, ogrodnictwie, hodowli drobiu i uprawie warzyw. Wysokie wyniki kraju stały się w dużej mierze możliwe dzięki takiej formie gospodarowania, jaką jest rolnictwo, które zyskało ogromną popularność wśród Niemców.

Gospodarstwa rolne w Niemczech to małe firmy, zazwyczaj rodzinne. Większość procesów produkcji rolnej w takich gospodarstwach jest zmechanizowana, więc liczba pracowników dla rolników jest zazwyczaj niewielka – do pięciu osób.

Praca na farmie

REKLAMA
Dla obcokrajowców bez znajomości języka i pewnych umiejętności praca na farmie w Niemczech jest idealna. Termin pracy to głównie do 4 miesięcy czyli na sezon. Chociaż jest praca w szklarniach – na przykład przy zbiorze truskawek, gdzie pracują przez cały rok.

Niemieccy rolnicy uprawiają następujące rośliny:

  • Zieleń;
  • Sałatki;
  • Ziemniaki;
  • Buraki;
  • Truskawki;
  • Winogrono.
Nie trudno znaleźć pracę w rolnictwie za granicą, na przykład w Niemczech. Szukaj aktualnych ofert pracy na stronach takich jak Jooble.

Inną opcją jest zatrudnienie w gospodarstwie hodowlanym lub fermie drobiu. Należy zauważyć, że w Niemczech powszechne są gospodarstwa z pełnym cyklem produkcyjnym:

  • Hodowla zwierząt;
  • Produkcja produktów mlecznych;
  • Produkcja wędlin i półproduktów;
  • Przygotowywanie paszy dla zwierząt gospodarskich.

Na co należy zwrócić uwagę

REKLAMA
Wśród wielu ofert zarabiania pieniędzy za granicą możesz spotkać się z oszustwem. Poniżej napiszemy, na co należy zwrócić uwagę, aby nie dać się zwieść.

Pieniądze na zatrudnienie

Firmy pośredniczące w zatrudnianiu za granicą nie mogą brać pieniędzy z góry. Zapłata za ich usługi poprzez pośrednictwo powinna być dokonana dopiero po podpisaniu umowy z pracodawcą zagranicznym.

Żądanie zaliczki na konsultację, przesłanie dokumentów do pracodawcy itp. jest wskaźnikiem możliwej nieuczciwości agencji.

REKLAMA
Nie wiza pracownicza, ale jakakolwiek inna

Musisz jechać do pracy w innym kraju tylko na wizę pracowniczą i nic więcej: wizy turystyczne, kulturalne i inne są wyraźnymi oznakami nielegalnych aspektów zatrudnienia.

Ukrywanie szczegółów zatrudnienia

Jeśli szukasz pracy za granicą i otrzymujesz tylko ogólne informacje o firmie, w której potencjalnie będziesz pracować – nie podają dokładnej nazwy firmy, wyjaśniają zakres jej działalności w ogólnych zwrotach, a także opisują Twoje przyszłe obowiązki – bądź pewien planowanego oszustwa.

REKLAMA
Masz prawo do pełnej informacji o przyszłym pracodawcy, harmonogramie pracy, wynagrodzeniu, warunkach podróży i zakwaterowania, procedurach medycznych i ubezpieczeniach społecznych – wszystkich niuansach związanych z zatrudnieniem.

Brak pytań dotyczących umiejętności

Oszuści prawie nigdy nie pytają o umiejętności zawodowe potencjalnego kandydata – biorą każdego, kto odpowie. Jest to logiczne, jeśli nie musisz zatrudniać ludzi, ale po prostu zapewnić jak najwięcej osób, które zapłacą pieniądze za zatrudnienie. Nie zatrudnia się ich w ten sposób. Prawdziwy pracodawca zawsze zapyta, co potrafisz i jakie masz doświadczenie.

Manipulacja umowami

REKLAMA
Nie podpisuj dokumentów na ślepo, uważnie przeczytaj umowę, która nawiasem mówiąc, musi być przetłumaczona na Twój język ojczysty.

Nigdy nie podpisuj się na czystej kartce, nie daj się namawiać do zawarcia „podwójnej” umowy o pracę (wersja robocza z niższym wynagrodzeniem itp.) oraz umowy zawierającej warunki: „i inne rodzaje pracy”, „wszelkie rodzaje pracy na zlecenie pracodawcy”.

Pierwsza praca za granicą zawsze powinna być legalna. Najczęściej na miejscu można znaleźć kolejnego pracodawcę, który zapłaci więcej. Wychodząc do pracy po raz pierwszy należy przede wszystkim zwrócić uwagę na solidność, a pieniądze przyjdą z doświadczeniem.

Innym wyznacznikiem nielegalnej pracy jest to, że często obiecują zapłacić więcej niż za legalną pracę. Wielu zapomina o ostrożności i skuszeni wysokimi zarobkami wpada w sidła oszustów.

REKLAMA
Walka o oryginał paszportu

Pod żadnym pozorem nie oddawaj oryginału paszportu potencjalnym pracodawcom! Kopia paszportu jest potrzebna przy przetwarzaniu dokumentów, oryginał paszportu osobiście okazujesz funkcjonariuszom straży granicznej przy przekraczaniu granicy. Nie ma powodu, aby komukolwiek dawać oryginał i nie może być. Prośba o oddanie oryginałów dokumentów na przechowanie przed przybyciem na miejsce pracy lub sformułowanie „jest to warunek wstępny” powinny zaalarmować.

Tak czy inaczej, dla każdego obcokrajowca nawet prosta praca na farmie w Niemczech zapewni dobry dochód, niezależnie od tego, czy będzie to zbieranie truskawek, praca na fermie drobiu czy wyręb. Znalezienie pracy w niemieckim rolnictwie nie jest trudne – wystarczy poświęcić trochę czasu na jej poszukiwanie, ubiegać się o wizę i nauczyć się języka niemieckiego przynajmniej na minimalnym poziomie.

(rpf) materiał promocyjny


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Dopłaty 2022: Niemal 20 miliardów złotych trafiło do rolników

Redakcja 29 maja 2023 chat-icon1

Z informacji przekazanych przez ARiMR wynika, że w 2022 roku wpłynęło 1,265 mln wniosków o przyznanie dopłat. Dotychczas w ramach płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2022 rok do rolników zostało przekazanych niemal 19,94 mld zł. 16,8 mld zł z tej kwoty to płatności bezpośrednie, a 3,23 mld zł – wsparcie obszarowe z PROW 2014-2020.

Wypłaty w ramach tej kampanii będą realizowane do 30 czerwca 2023 roku. Wraz z ARiMR przypominamy, że oczekujący na pieniądze z tego tytułu, powinni się upewniż, że biura powiatowe Agencji mają właściwe dane dotyczące numerów ich kont bankowych. Jeżeli rachunek będzie nieaktywny, środków nie będą mogły zostać przekazane.

(rpf) Źródło: ARiMR

REKLAMA

ARiMR: Ruszył nabór wniosków o dopłaty do ubezpieczenia hodowli drobiu, bydła i świń

Super Visor 24 maja 2023 chat-icon1

Aby otrzymać dofinansowanie w ramach „Zarządzania ryzykiem” trzeba prowadzić zarejestrowaną hodowlę drobiu, bydła i świń. Ważne jest również posiadanie prawa do nieruchomości, na terenie której prowadzony jest chów zwierząt. O tę pomoc mogą się też starać producenci rolni, którzy są wspólnikami spółki cywilnej, a po spełnieniu dodatkowych warunków, również przedsiębiorcy zagraniczni, którzy wykonują działalność gospodarczą na terytorium Polski.

Kolejnym warunkiem niezbędnym przy staraniach o to dofinansowanie jest podpisana i aktywna umowa ubezpieczenia zwierząt od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych zakażeniem bakterią salmonelli. Są też wymagania dotyczące minimalnej ilości zwierząt. W przypadku drobiu polisa musi dotyczyć co najmniej 1000 sztuk: niosek, kurcząt, gęsi, lub też indyków rzeźnych. Przy hodowli świń wystarczy ubezpieczyć od salmonellozy 14 zwierząt, a jeśli chodzi o hodowlę bydła – co najmniej 4 zwierzęta.

REKLAMA