Praca w rolnictwie – co powinieneś wiedzieć przed podjęciem pracy w gospodarstwie rolnym?
Wśród różnych opcji kariery zawodowej pomysł pracy w gospodarstwie rolnym rzadko przychodzi do głowy osobom niezwiązanym z rolnictwem od pokoleń. Tymczasem to właśnie ten obszar stanowi jeden z trzonów gospodarki, bez którego kraj byłby zdany na dostawy zewnętrzne, obarczone dużym ryzykiem w dzisiejszych czasach, niepewnych gospodarczo i geopolitycznie. Pochodzisz z miasta, ale gospodarstwo ma dla ciebie nieodparty urok? Sprawdź, czy to opłacalna praca i jakie kwalifikacje trzeba posiadać, aby ją wykonywać.

Czy praca w rolnictwie jest nadal opłacalna?
Kwestia opłacalności rolnictwa wzbudza żywe dyskusje. Wszystko zależy od wielkości i wyposażenia gospodarstwa, od rodzaju upraw, ale i w pewnej mierze od operatywności. Najbardziej efektywne są ogromne gospodarstwa, liczące dziesiątki hektarów, dysponujące nowoczesnym, specjalistycznym sprzętem – i to właśnie w nich warto się zatrudnić, aby poznać specyfikę tej pracy. Ogłoszeń szukaj tutaj: https://www.gowork.pl/.
Najpopularniejsze w Polsce są jednak znacznie mniejsze gospodarstwa, liczące poniżej 10 ha. Ich właściciele rzadko mogą sobie pozwolić na zatrudnienie pomocy, na roli pracuje więc często sama rodzina. Oczywiście zdarzają się ogłoszenia o pracę również w tego typu miejscach, ale przeważnie trzeba się wówczas liczyć z najniższą krajową albo wręcz z pracą na godziny, w ramach umowy cywilnoprawnej.

Wypadki rolnicze: Kombajn do zbioru cebuli wciągnął rękę 15-latka
Podjęcie pracy w gospodarstwie rolnym – jakie są wymagania?
Do pracy fizycznej w gospodarstwie rolnym najczęściej nie jest potrzebne żadne konkretne wykształcenie. Wszystkich czynności można nauczyć się na miejscu. Przydatne bywają zdolności manualne, ale także znajomość podstaw mechaniki pojazdów – ciągniki, kombajny czy maszyny niejednokrotnie naprawiane są samodzielnie.
Wykształcenie kierunkowe jest natomiast potrzebne, gdy poszukujemy dobrej pracy w dużym gospodarstwie. Planowanie siewu, zarządzanie opieką nad inwentarzem czy prowadzenie księgowości wymagają posiadania odpowiednich umiejętności, przydaje się również praktyka w zawodzie.

Praca w rolnictwie: 13 ofiar śmiertelnych od początku roku
Posiadanie dyplomu ukończenia szkoły rolniczej jest również niezbędne, gdy chcemy założyć własne gospodarstwo i kupić w tym celu ziemię.
Warunki pracy w rolnictwie – czy każdy im sprosta?
Praca na roli należy do wymagających. Trzeba przyzwyczaić się do bardzo wczesnego wstawania i do konieczności wykonywania pewnych czynności nawet w złych warunkach atmosferycznych. Wysokie są również wymagania fizyczne w rolnictwie – przeważnie wskazana jest siła, bez której nie jest możliwa obsługa wielu maszyn i procesów.
Być może najbardziej stresująca jest jednak niepewność. Każda zmiana pogody może oznaczać katastrofę. Ulewne deszcze czy powódź, susza czy pożar – mogą w kilka chwil zniszczyć to, na co pracowaliśmy cały rok. Nie wszyscy są w stanie wytrzymać taką presję psychiczną.
Praca w rolnictwie – sezonowa czy całoroczna?
Rozważasz podjęcie pracy w rolnictwie, ale nie jesteś pewien, czy się do tego nadajesz? Zanim zatrudnisz się na etacie, przetestuj swoje możliwości w ramach pracy sezonowej. W gospodarstwie rolnym jest oczywiście co robić przez cały rok – gdy akurat nie ma zbiorów i siewów, przychodzi czas na przygotowania do kolejnego sezonu, np. poprzez naprawę sprzętów.

Rolnicy zatrudniający cudzoziemców mają pokrywać koszty testów na COVID-19
Zapotrzebowanie na pracowników wzrasta jednak w okresach zbiorów. Skontaktuj się z agencją pracy tymczasowej i zadeklaruj chęć spędzenia kilku tygodni w gospodarstwie rolnym. Nie ma innego sposobu na przekonanie się, czy to kariera dla ciebie.
(rpf) Materiał promocyjny

Młodzi uciekają z gospodarstw rolnych do miasta
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.
że to ciężka tyrka