Prasa kostkująca Z 511
Okres żniw to nie tylko zbiór ziarna zbóż, ale także zbiory resztek pożniwnych, w tym słomy. Do czasu intensywnego rozwoju techniki rolniczej i wprowadzenia na rynek pras rolujących, królowały prasy kostkujące.
Okres żniw to nie tylko zbiór ziarna zbóż, ale także zbiory resztek pożniwnych, w tym słomy. Do czasu intensywnego rozwoju techniki rolniczej i wprowadzenia na rynek pras rolujących, królowały prasy kostkujące.
Jedną z najpopularniejszych pras kostkujących wykorzystywanych głównie w małych i średnich gospodarstwach jest model Z 511 do dziś produkowany przez UNIĘ-FAMAROL ze Słupska.
John Deere 6155M – dane techniczne, opinie rolników
Za jej pomocą można zbierać, prasować i wiązać słomę po kombajnie lub siano z pokosów w prostopadłościenne bele o wymiarach (długość/szerokość/wysokość w metrach) 0,3-1,3 x 0,46 x 0,36. Standardowo sprasowane bele pozostawały na polu lub łące, które należało załadować (najczęściej ręcznie) na przyczepy i przewieźć do miejsca składowania. Opcjonalnie prasę można doposażyć w podajnik bel, za pomocą którego można je ładować bezpośrednio na przyczepę umieszczoną z tyłu maszyny.
Prasa zbudowana jest z następujących zespołów:
Ważna odpowiednia wilgotność przechowywanego ziarna
– zaczep
– rama
– układ jezdny
– napędyUrsus C-355 bohaterem wyprawy z 1972 roku
– podbieracz
– ślimak poprzecznyZadbaj o opryskiwacz przed zimą
– nagarniacz
– tłok prasujący
– aparat wiążący
– instalacja elektryczna - niezbędna do oświetlenia drogowego maszynyGrzyby zbieraj mądrze
Praca maszyny polega na zbiorze słomy lub siana przez podbieracz o szerokości 1,625 m (z zagarniakiem 1,85 m), które podawane są na poprzeczny przenośnik ślimakowy kierujący zbieraną masę do nagarniacza. Ten kieruje ją do komory prasującej, gdzie pracuje tłok napędzany mechanizmem korbowym wykonującym ruchy posuwisto-zwrotne. Zbija on zbierany plon w prostopadłościenne bele. Liczba uderzeń tłoka wynosi ok. 100 na 1 minutę. Wielkość (długość) i stopień zgniotu prasowanej beli są regulowane. Po osiągnięciu ustawionej wielkości beli jest ona wiązana aparatem wiążącym firmy Raaspe za pomocą sznurka syntetycznego lub typu sizal. Związana kostka wypychana jest na zewnątrz następnymi porcjami zbieranego materiału.
Maszyna do optymalnej pracy potrzebuje ciągnika o mocy ok. 30 KM. Prędkość robocza maszyny jest uzależniona od masy zbieranego plonu, ale najbardziej optymalna wynosi ok. 10 km/h. Napęd wszystkich zespołów roboczych przekazywany jest od WOM (wałka odbioru mocy) ciągnika przez tzw. przekaźnik (wał przegubowo-teleskopowy) łączący poza zaczepem traktor z maszyną. Dalej znajduje się cierne sprzęgło przeciążeniowe, którego zadaniem jest zabezpieczenie przed uszkodzeniami maszyny w przypadku zablokowania któregoś z elementów roboczych prasy.
Mija czas na siew rzepaku
Nieodzownym podzespołem tej maszyny jest koło zamachowe, magazynujące dostarczaną energię. Dalej napęd przenoszony jest przez przekładnię kontową, która redukuje obroty. Dalsze zespoły otrzymują napęd poprzez różne przekładnie łańcuchowe oraz wałki. Główny układ prasujący korbowo-tłokowy w celu ograniczenia drgań maszyny został zrównoważony przeciwciężarem.
Opcjonalnie prasa kostkująca Z 511 oprócz wspomnianego wcześniej podajnika bel może być wyposażona w układ hydrauliczny dyszla i podbieracza zbieranego plonu.
(rtr) tl
na postawie informacji od Unia Group
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.