REKLAMA

Prawidłowe żywienie krów zapobiega ketozie

Redakcja - Zwierzęta
26.05.2019
chat-icon 0

Ketoza jest najczęściej pojawiającą się chorobą metaboliczną u krów. Narażone są na nią szczególnie krowy w okresie wysokiej mleczności - do ośmiu tygodni po porodzie. Wystąpienie ketozy wiąże się ze spadkiem ilości produkowanego mleka nawet o 30%.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Ketoza jest najczęściej pojawiającą się chorobą metaboliczną u krów. Narażone są na nią szczególnie krowy w okresie wysokiej mleczności - do ośmiu tygodni po porodzie. Wystąpienie ketozy wiąże się ze spadkiem ilości produkowanego mleka nawet o 30%.

Jednak spadek mleczności to niejedyna konsekwencja ketozy. Choroba prowadzi też do zaburzeń układu płciowego, a co za tym idzie, znacznie częściej niż normalnie dochodzi do porodów z powikłaniami i zatrzymaniem łożyska czy zgonów cieląt po urodzeniu. U krów po porodzie wydłuża się okres między kolejnymi wycieleniami, podnosi się częstotliwość zachorowań na zapalenie macicy, a także odsetek krów, które nie mają rui.

Główną przyczyną zachorowania na ketozę jest niewłaściwe żywienie krów w czasie okołoporodowym i laktacyjnym, głównie niepełnowartościowe pasze, ubogie w węglowodany.

Efektem niedoboru energetycznych składników pokarmowych w organizmie jest konieczność naruszania rezerw własnego tłuszczu znajdującego się w tkance podskórnej, co w konsekwencji prowadzi do wzrostu związków ketonowych we krwi, ślinie, mleku i moczu. W organizmie zwierzęcia zachodzą procesy podobne do tych, jakie towarzyszą głodzeniu.

W zależności od stężenia związków ketonowych w organizmie rozróżnia się postać podkliniczną i kliniczną ketozy, przy czym w Polsce hodowcy najczęściej mają do czynienia z tą pierwszą i zazwyczaj przebiega ona niezauważona. Podkliniczna postać ketozy powoduje obniżenie mleczności o 15%, a mleko zmienia zapach i po podgrzaniu ulega zakwaszeniu, krowa traci apetyt, ma zaparcia i oddaje mniejszą ilość suchego kału. Niekiedy w wydychanym powietrzu oraz w mleku i moczu wyczuwalna jest woń acetonu.

Do zachorowań na ketozę najczęściej przyczynia się podawanie słabo zbilansowanych dawek pokarmowych o dużej zawartości białka, a małej ilości włókna, skarmianie paszami zawierającymi kwas masłowy (złej jakości kiszonka) lub paszami roślinnymi pochodzącymi z kwaśnych gleb.

Zapobieganie ketozie to przede wszystkim prawidłowe żywienie, dostosowane do stanu fizjologicznego krowy, mające na uwadze odpowiednią ilość energii. W okresie okołoporodowym należy wykluczyć z jadłospisu pasze zawierające związki ketonowe (buraki cukrowe, półcukrowe, melasa, kiszonka z liści buraczanych), natomiast warto zadbać o odpowiedni poziom witamin i  minerałów w pożywieniu. Braki tych składników można uzupełniać poprzez zastosowanie preparatów normujących gospodarkę węglowodanową (glikol propylenowy, niacyna).

W rozpoznaniu ketozy pomocne są badania profilaktyczne – testy na obecność ciał ketonowych, które warto powtarzać co 3-4 miesiące, zwłaszcza w oborach o dużej wydajności mlecznej krów.

Leczenie ketozy polega na szybkim podniesieniu stężenia glukozy w organizmie oraz obniżeniu poziomu ciał ketonowych. Zazwyczaj wykorzystuje się w tym celu glukozę w roztworach lub dożylnie, glikokortykoidy (flumetazon, octan hydrokortizonu, deksametazon, deksametazon z prednizolonem,), związki glukoplastyczne (glicerol, glikol propylenowy, sole kwasu propionowego).

(rzw) jm

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA