O karach za nieprzestrzeganie zakazu wypalania traw i konsekwencjach mogących spotkać pobierających dopłaty przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która w skrajnych przypadkach może zaniechać wypłacania środków.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od pierwszego dnia grudnia bieżącego roku rozpoczęła przekazywanie środków pozostałych do wypłaty po wypłaceniu zaliczek w ramach tegorocznej kampanii dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych z PROW. Już w pierwsze dwa dni do rolników z tego tytułu trafiło ponad 51 milionów złotych.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że już niemal wszyscy rolnicy, którzy zostali zakwalifikowani do przyznania pomocy do zakupu nawozów mineralnych otrzymali pieniądze.
Wstępnie terminem końcowym na składanie wniosków o dopłaty do nawozów był 16 maja 2022 r., ale nabór został przedłużony. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że do 31 maja 2022 roku przyjmuje wnioski o dopłaty do nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez.
Pomoc w ramach „Restrukturyzacji małych gospodarstw” jest przeznaczona dla rolników spełniających określone kryteria, to przede wszystkim posiadanie gospodarstwa rolnego obejmującego przynajmniej 1 hektar użytków rolnych lub nieruchomość służącą do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej.
Wydłużenie terminu składania wniosków o dopłaty obszarowe na 2022 r. i nawozowe do 15 czerwca to postulaty z jakimi wystąpił 25 kwietnia 2022 roku Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych do Wicepremiera Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka.
Aby choć częściowo zapobiec stratom rolników związanym z najwyższymi w historii cenami nawozów, które w zaledwie pół roku podrożały nawet kilkukrotnie, polski rząd wystąpił do Komisji Europejskiej o zgodę na możliwość wsparcia polskich gospodarzy w postaci dopłat do hektara ziemi uprawnej oraz łąk i pastwisk.
Komisja Europejska opublikowała 23 marca 2022 roku rozporządzenie wykonawcze UE nr 2022/470, przyznające dopłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny oraz ustalającego z góry kwotę tych dopłat (Dz. Urz. UE L 96 z 24.03.2022, str. 39), z dniem 25 marca 2022 r. uruchomiony został mechanizm „Dopłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny”.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa 15 marca 2022 roku rozpoczęła przyjmowanie wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 rok.