fbpx

Dopłaty do nawozów - najnowsze informacje - Okiem Rolnika

- Stabilizacja cen na europejskim rynku gazu doprowadziła do znacznych obniżek cen nawozów. Spadek cen mocznik i saletry wyniósł około 20 – 30 %.- Rolnicy, którzy zakupili nawozy w najgorszym momencie czują się oszukani i mają roszczenia względem spółek skarbu państwa.- Izby rolnicze domagają się wypłaty rekompensat dla rolników, którzy w okresie od 1 lipca 2022 r. do 1 lutego 2023 r. przepłacili za nawozy.- Podobne postulaty wysuwają rolnicze związki zawodowe – tak stało się w województwie Zachodniopomorskim. Sytuacja na rynku nawozów przypomina wcześniejszą sytuację na rynku cukru oraz węgla.
Sytuacja na rynku nawozów nadal pozostawia wiele do życzenia, bardzo wysokie ceny, problemy z dostępnością i niewielka skala pomocy nie pozwalają rolnikom patrzeć optymistycznie w przyszłość. To zagrożenie nie tylko dla bezpieczeństwa żywnościowego państwa ale również całej gospodarki.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że już niemal wszyscy rolnicy, którzy zostali zakwalifikowani do przyznania pomocy do zakupu nawozów mineralnych otrzymali pieniądze.
Ceny nawozów wzrosły do nie notowanych nigdy wcześniej poziomów, do tego co jakiś czas pojawia się problem z ich dostępnością. Pomoc rządowa ma złagodzić częściowo wyższe koszty nawozów, które muszą ponosić obecnie rolnicy.
Do 5 października niemal 380 tysięcy rolników otrzymało ponad 2,36 mld zł z tytułu pomocy do zakupu nawozów mineralnych – informuj Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która wypłatę pomocy rozpoczęła 11 lipca.
Jednym z postulatów Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w piśmie skierowanym do szefa resortu rolnictwa, było przeprowadzenie ponownego naboru wniosków o dopłaty do nawozów.
Dotychczas w ramach dopłat do nawozów, czyli rządowej pomocy dla rolników, do niemal 332 tys. z nich trafiło 2,05 mld zł z tytułu pomocy do zakupu nawozów mineralnych. ARiMR rozpoczęła wypłatę pieniędzy 11 lipca.
Temat nawozów sztucznych wykorzystywanych w rolnictwie od niemal roku wzbudza ogromne emocje, na początku marca 2022 roku po raz kolejny zostały podane nowe wyższe ceny nawozów sztucznych, również tych produkowanych przez polskiego producenta nawozów – firmę ANWIL S.A. Wtedy kwoty osiągnęły niebotyczny poziom (jak się wtedy zdawało) pięciokrotnie wyższy niż przed rokiem, wywołały niemałe zdziwienie wśród rolników.
Kwota w wysokości niemal 1,97 mld złotych trafiła do polskich rolników w ramach dopłat do zakupu nawozów mineralnych. Do 23 sierpnia pomoc otrzymało już ponad 320 tysięcy rolników. Wypłata środków została rozpoczęta przez ARiMR w dniu 11 lipca, a zakończy się 31 sierpnia 2022 roku.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że od 11 lipca do 22 sierpnia 2022 roku wypłaciła rolnikom ponad 1,89 mld złotych.

Rzuć na to okiem!