fbpx

Dopłaty do nawozów - najnowsze informacje - Okiem Rolnika

Sytuacja na rynku nawozów nadal pozostawia wiele do życzenia, bardzo wysokie ceny, problemy z dostępnością i niewielka skala pomocy nie pozwalają rolnikom patrzeć optymistycznie w przyszłość. To zagrożenie nie tylko dla bezpieczeństwa żywnościowego państwa ale również całej gospodarki.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że już niemal wszyscy rolnicy, którzy zostali zakwalifikowani do przyznania pomocy do zakupu nawozów mineralnych otrzymali pieniądze.
Ceny nawozów wzrosły do nie notowanych nigdy wcześniej poziomów, do tego co jakiś czas pojawia się problem z ich dostępnością. Pomoc rządowa ma złagodzić częściowo wyższe koszty nawozów, które muszą ponosić obecnie rolnicy.
Do 5 października niemal 380 tysięcy rolników otrzymało ponad 2,36 mld zł z tytułu pomocy do zakupu nawozów mineralnych – informuj Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która wypłatę pomocy rozpoczęła 11 lipca.
Jednym z postulatów Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w piśmie skierowanym do szefa resortu rolnictwa, było przeprowadzenie ponownego naboru wniosków o dopłaty do nawozów.
Dotychczas w ramach dopłat do nawozów, czyli rządowej pomocy dla rolników, do niemal 332 tys. z nich trafiło 2,05 mld zł z tytułu pomocy do zakupu nawozów mineralnych. ARiMR rozpoczęła wypłatę pieniędzy 11 lipca.
Temat nawozów sztucznych wykorzystywanych w rolnictwie od niemal roku wzbudza ogromne emocje, na początku marca 2022 roku po raz kolejny zostały podane nowe wyższe ceny nawozów sztucznych, również tych produkowanych przez polskiego producenta nawozów – firmę ANWIL S.A. Wtedy kwoty osiągnęły niebotyczny poziom (jak się wtedy zdawało) pięciokrotnie wyższy niż przed rokiem, wywołały niemałe zdziwienie wśród rolników.
Kwota w wysokości niemal 1,97 mld złotych trafiła do polskich rolników w ramach dopłat do zakupu nawozów mineralnych. Do 23 sierpnia pomoc otrzymało już ponad 320 tysięcy rolników. Wypłata środków została rozpoczęta przez ARiMR w dniu 11 lipca, a zakończy się 31 sierpnia 2022 roku.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że od 11 lipca do 22 sierpnia 2022 roku wypłaciła rolnikom ponad 1,89 mld złotych.
Agencja Restruktyryzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że do 12 sierpnia 2022 roku przelała już kwotę wynoszącą niemal 1,67 mld złotych na konta niemal 272 tysięcy rolników z tytułu pomocy do zakupu nawozów mineralnych. Wypłata pieniędzy rozpoczęła się 11 lipca.

Rzuć na to okiem!