fbpx
Czy zerowy VAT na żywność zostanie wydłużony? fot. Adobe Stock

Zerowy VAT na żywność. Czy zostanie przedłużony?

Napisane przez  Lis 25, 2022

Pierwszego lutego 2022 roku ministerstwo finansów wprowadziło obniżenie stawki podatku VAT na podstawowe artykuły żywnościowe. Ten ruch był odpowiedzią na rosnącą inflację, wynoszącą wtedy 8,6%. Obniżka VAT-u miała trwać do końca lipca, jednak od tamtej pory oficjalna stopa inflacji urosła ponad dwukrotnie.

Nic nie wskazuje na to, żeby poziom cen miał zatrzymać się w najbliższym czasie. Prognozy na najbliższy rok również nie napawają optymizmem. Czy zatem zerowe stawki podatku VAT zostaną na swoim miejscu?

W jaki sposób rząd chce walczyć z inflacją?

Partia rządząca ma nie lada orzech do zgryzienia. Z jednej strony liczy na poparcie różnych grup społecznych, za co płaci w postaci licznych programów socjalnych – co ma negatywny wpływ na gospodarkę. W tym samym czasie chce złagodzić negatywne skutki tej polityki – w postaci obniżenia stawek na niektóre produkty i towary. Tarcza antyinflacyjna tak naprawdę nie rozwiązuje problemu, a jedynie przynosi chwilową ulgę w sytuacji galopującej drożyzny.

Przypomina to wywoływanie pożaru i jego nieudolne gaszenie, podczas gdy ogień rozprzestrzenia się coraz bardziej. Na rosnące ceny wpływa także polityka zagraniczna – rezygnacja z tanich, rosyjskich węglowodorów powoduje wzrost cen energii, które wpływają pośrednio na cenę wszystkich innych produktów.

14 listopada miał miejsce wywiad radiowy z wiceministrem finansów Arturem Soboniem. Podczas tego wydarzenia urzędnik potwierdził przedłużenie zerowej stawki - VAT na żywność w 2023 roku ma być na tym samym poziomie, co obecnie. Jednocześnie zwrócił uwagę na prognozy przyszłych odczytów inflacji, które w 2 lub 3 kwartale przyszłego roku mają być mniejsze.

Co z VAT-em na pozostałe kategorie produktów?

Zaledwie 6 dni po pierwszym wywiadzie radiowym nastąpił kolejny – tym razem z wicepremierem i ministrem aktywów państwowych - Jackiem Sasinem. W swojej wypowiedzi polityk wskazał na istnienie silnej presji ze strony Komisji Europejskiej, która nalega na uwolnienie progów cenowych dla cen energii elektrycznej, nawozów oraz paliwa.

Obniżenie stawek było niezgodne z przepisami prawa europejskiego, dlatego rząd będzie musiał przywrócić je do poprzedniego stanu. Jedynym odstępstwem są właśnie stawki dla żywności, które - jak potwierdził przedstawiciel rządu - zostaną utrzymane. Wskazał także, że władza wykonawcza jest zmuszona do podporządkowania się wytycznym Komisji Europejskiej.

Czy to faktycznie koniec podwyżek cen żywności?

Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się być w porządku. Rząd “bohatersko” obronił niskie ceny żywności, aby obywatele mogli zaopatrzyć się w tanie artykuły spożywcze. Jednak uwolnienie akcyzy oraz VAT-u na nośniki energii i tak ostatecznie spowodują wzrost cen produktów - także żywności i przetworów rolnych.

Istnieje chińskie przekleństwo, które głosi: “obyś żył w ciekawych czasach”. Rok 2023 zapowiada się nie tylko ciekawie, ale jest ogromnym wyzwaniem – dla obywateli, konsumentów oraz dla rządu. Jest to rok wyborczy, który może zakończyć się wieloma zmianami, zarówno w polityce, w gospodarce, jak i w wielu innych dziedzinach życia.

(rpf) Michał Ziemski

Udostępnij: