fbpx

Gospodarstwo w okresie zimowym. Czy rolnicy wtedy mają czas na odpoczynek?

Napisał  Lis 25, 2022

Okres zimowy to czas, kiedy przyroda ogranicza swoją aktywność. Niektóre zwierzęta zapadają w sen zimowy, a rośliny przechodzą w stan hibernacji. Podobnie dzieje się z ludźmi, którzy starają się spędzać jak najmniej czasu na świeżym powietrzu. W opinii wielu osób rolnicy mają wreszcie czas, aby cieszyć się wolnym czasem. Jednak to stwierdzenie jest dalekie od prawdy. Co w takim razie dzieje się zimą w gospodarstwach?

Czy zimą rolnicy mają wreszcie czas na odpoczynek?

Rolnicy, którzy prowadzą produkcję roślinną, po zakończeniu sezonu wegetacyjnego mogą pozwolić sobie na chwilę przerwy. Dotyczy to większej części zabiegów agrotechnicznych, jakie są prowadzone na polu. I tutaj pojawiają się nowe obowiązki, o które warto zadbać.

Zebrane plony trzeba przecież gdzieś sprzedać. Rolnik pakuje warzywa i owoce w worki lub skrzynki. Następnie dostarcza je do miejsc skupu lub bezpośrednio do sklepów. W przypadku zboża, to jest ono ładowane na przyczepy i dostarczane do młynów.

Warto także poświęcić czas na zaopatrzenie gospodarstwa w nasiona, nawozy oraz na zakup części zamiennych do maszyn. Przed kolejnym sezonem rolnik musi mieć pewność, że jego sprzęt będzie w pełni sprawny. Nie można też zapominać o obowiązkach, jakie mają gospodarstwa hodowlane. W tym wypadku podstawą jest karmienie i pojenie bydła lub innych zwierząt, które stanowią żywy inwentarz. Praca ze zwierzętami nigdy się nie kończy i trwa przez cały rok.

Ważne jest także uporządkowanie bardziej formalnych spraw, które mają wpływ na funkcjonowanie gospodarstwa od strony finansowej. To chociażby uzupełnienie dokumentacji, która posłuży do zdobycia dotacji albo przygotowanie się do naboru wniosków o dofinansowanie dla nowych inwestycji.

Jakie prace są prowadzone w gospodarstwie w okresie zimowym?

Zakres prac w gospodarstwie zależy głównie od jego charakteru. Im więcej hektarów posiada rolnik, tym ma większe zapotrzebowanie na wydajny sprzęt rolniczy. Współczesne ciągniki i kombajny wymagają zaawansowanej diagnostyki, niezbędny jest także odpowiedni serwis maszyn rolniczych. Do najważniejszych zadań w tej dziedzinie należą:

  • przegląd techniczny maszyn i urządzeń - w przypadku wykrycia usterek jest czas, aby zdążyć z ich usunięciem przed kolejnym sezonem,
  • konserwacja powierzchni pojazdów rolniczych - dzięki usunięciu korozji i dokładnemu malowaniu nie trzeba martwić się stanem maszyn przez kilka kolejnych lat,
  • uzupełnienie lub wymiana płynów eksploatacyjnych – dotyczy to głównie płynu chłodniczego, oleju w skrzyni przekładniowej i w układzie hydraulicznym maszyn rolniczych. Ważne, aby elementy hydrauliczne nie znajdowały się pod ciśnieniem w trakcie konserwacji,
  • zabezpieczenie sprzętu rolniczego - poszczególne maszyny i pojazdy powinny znaleźć się w pomieszczeniach z twardym podłożem, które nie jest narażone na mróz, wilgoć lub opady.

Powyższe zadania to tylko wycinek prac, które mogą być wykonywane zimą. Można tu wspomnieć chociażby sprawdzenie poziomu elektrolitu w akumulatorach czy stanu napięcia. Jak widać, sezon zimowy nie jest martwym okresem, ale może być bardzo dobrze wykorzystany.

(rpf) Michał Ziemski

Udostępnij: