fbpx
Żywność prosto od rolnika. O czym warto pamiętać, rozpoczynając handel własnymi wyrobami? fot. Adobe Stock

Żywność prosto od rolnika. O czym warto pamiętać, rozpoczynając handel własnymi wyrobami?

Napisane przez  Lis 26, 2022

W poszukiwaniu nowych źródeł dochodów rolnicy coraz częściej decydują się na bezpośredni kontakt ze swoimi klientami. Chcą ominąć wysokie marże pośredników i skorzystać z rosnącej popularności na zdrową, naturalną żywność.

Mogą w tym celu wykorzystać dwa odrębne mechanizmy, które pozwalają na legalne zbywanie produktów rolniczych – jest to sprzedaż bezpośrednia oraz handel detaliczny. Jednocześnie niektóre z gospodarstw nie chcą zgłaszać prowadzonej działalności. Czy to zawsze jest dobry pomysł?

Jak można rozpocząć handel własnymi wyrobami?

Przetwórstwo własnych produktów może być świetnym sposobem na zwiększenie rentowności gospodarstwa. Jednak na samym początku może być problematyczne i wymaga odpowiedzi na szereg pytań:

 • jak zacząć działalność?
 • jaki powienien być mój pierwszy krok?
 • gdzie i w jaki sposób mam szukać odbiorców?
 • jak reklamować swoje produkty?
 • skąd wiedzieć, ile wyrobów mogę sprzedać?

Najlepszą radą jest stworzenie kilku – kilkunastu partii towaru i rozprowadzenie ich po okolicy, wśród znajomych. W ten sposób, krok po kroku można zwiększać skalę działalności i w ślad za tym poszerzać produkcję. Jeśli wyroby będą smakować klientom, to będą polecali je dalej. Warto pytać potencjalnych odbiorców, jaką cenę mogą zaoferować za produkt. W ten sposób można zbadać popyt na lokalnym rynku i określić warunki oferty.

Dobrym pomysłem jest także rozpowszechnianie gotowego zestawu wyrobów w większym mieście. Naturalna żywność od rolnika jest teraz modna i zawsze jest na to zbyt.

Dlaczego część rolników sprzedaje swoje wyroby bez rejestracji działalności?

Zakładanie biznesu na samym początku nie jest dobrym rozwiązaniem. Działalność wymaga spełnienia wielu formalności i wiąże się z obowiązkiem ponoszenia kosztów stałych - co przy nieokreślonych dochodach jest ryzykowne. Rolnicy nie rejestrują działalności ze zwykłej ostrożności, nie chcą narażać się na ponoszenie kosztów przy niepewnych rezultatach.

Przy małej skali nie jest to problemem. Można zawsze działać w oparciu o działalność nieewidencjonowaną - o przychodach nie przekraczających 50% minimalnego wynagrodzenia. Jednak wraz ze zwiększaniem się popularności działalności warto ją zalegalizować. Nieprzestrzeganie przepisów grozi ukaraniem za pomocą mandatu – tak jest w przypadku handlu bez zezwolenia. W razie uznania tej aktywności za działalność gospodarczą - obowiązkiem rejestracji oraz obciążeniem różnymi opłatami i podatkami.

Co jest najważniejsze w sprzedaży bezpośredniej?

Mięso i jaja od rolnika mogą być sprzedawane w systemie sprzedaży bezpośredniej. Oznacza to, że może on handlować jedynie produktami pochodzenia zwierzęcego, zaliczają się do nich:

 • drób - ale nie więcej niż 2,5 tysięcy sztuk indyków i 10 tysięcy sztuk innego ptactwa,
 • podroby lub tusze zajęcze - nie więcej niż 5 tysięcy sztuk rocznie,
 • zwierzynę łowną,
 • ryby,
 • produkty pszczelarskie,
 • mleko i śmietana.

Handel detaliczny - jakie są wymagania do jego prowadzenia?

Działalność w ramach handlu detalicznego podlega różnym ograniczeniom. Wymaga rejestracji – w przypadku żywności odzwierzęcej u lekarza weterynarii, natomiast dla produkcji roślinnej w powiatowym inspektoracie sanitarnym. Jedzenie musi przynajmniej częściowo pochodzić z własnej hodowli. Występują też pewne limity - sprzedaż nie może przekroczyć przychodów o wartości 20 tys. złotych rocznie. Po jej przekroczeniu sprzedaż podlega opodatkowaniu.

(rpf) Michał Ziemski

Udostępnij: