fbpx
Kret w ogrodzie - jak się go pozbyć? Skuteczne zwalczanie fot. Adobe Stock

Kret w ogrodzie - jak się go pozbyć? Skuteczne zwalczanie

Napisał  Lis 28, 2022

Pojawienie się kreta w ogrodzie najłatwiej jest rozpoznać poprzez zauważenie jego kretowisk. To znak, że szkodnik na dobre zadomowił się wśród roślin i wcale nie zamierza ogrodu opuścić. Oczywiście z punktu widzenia każdego ogrodnika jest to scenariusz nie do przyjęcia, dlatego pojawiają się pytania dotyczące tego, jak pozbyć się kreta w ogrodzie. Jest to spory szkodnik, jednak przy obraniu odpowiedniej taktyki można go przepędzić na dobre, pozbywając się problemu.

Kret w ogrodzie - jak się go pozbyć i rozpoznać jego obecność?

Jedyny kret, jaki może budzić pozytywne skojarzenia, to ten bajkowy. Natomiast kret europejski zyskał już miano szkodnika, szczególnie wśród ogrodników. Trudno się dziwić takiej postawie, szczególnie w odniesieniu do tego, jak negatywnie obecność kretów wpływa na jakość uprawy. Wydawać by się mogło, że z uwagi na swoje niewielkie rozmiary kret nie może przynieść wiele szkód. Niestety jest to błędne pojęcie, ponieważ kret jest doskonale przystosowany do pokonywania dużych odległości pod ziemią. Mimo tego, że waży jedynie 120 gram, to dzięki swoim silnym łapom z zakrzywionymi do tyłu pazurami może bez trudu każdej nocy pokonywać aż do 20 metrów. To imponująca wartość, choć nieszczególnie pocieszająca wizja dla ogrodników. Możesz zacząć zastanawiać się, jak pozbyć się kreta w ogrodzie szczególnie wtedy, gdy wśród roślin lub na trawniku pojawiają się kretowiska. Niestety jest to jednoznaczna oznaka tego, że na posesji grasuje szkodnik. Krety w ciągu jednej nocy mogą uformować aż do 30 kopców. Jeśli ogród nie jest zbyt duży, to taka perspektywa może zrujnować praktycznie każdą uprawę.

Jak się pozbyć kretów z ogrodu?

Kopce są dość charakterystycznym znakiem tego, że w ogrodzie zadomowił się kret. Często jest to jedyny sygnał, ponieważ ciężko jest dostrzec kreta w ciągu dnia. Warto jednak wiedzieć, jak wygląda to zwierzę. Mówi się, że kret jest całkowicie ślepy i nie używa zmysłu wzroku do lokalizowania i poruszania się. W rzeczywistości nie jest to do końca prawdą, ponieważ krety posiadają małe oczy reagujące na światło i ruch. Dodatkowo zmysł słuchu umożliwia orientowanie się w przestrzeni. Jednak ani wzrok, ani słuch nie są dla kreta podstawowym zmysłem, na którym może on najbardziej polegać. W tej kategorii zdecydowanie przoduje zmysł dotyku - kret jest bardzo wrażliwy na wszelkie zmiany w teksturze, dlatego doskonale radzi sobie nawet w niemal całkowitej ciemności. Węch kreta również jest wyczulony. Jeśli chcesz wiedzieć, jak się pozbyć kretów z ogrodu, przydatna może być wiedza na temat ich wyglądu. Wyróżniającą cechą jest pozbawiony sierści różowy pyszczek, a także łapy przypominające małe łopaty. Krety tak doskonale odgarniają ziemię dzięki długim pazurom. Mogą one tworzyć rozległe tunele, jednorazowo odgarniając nawet 100 g ziemi.

Kret w ogrodzie - jak się go pozbyć i dlaczego trzeba to zrobić?

Dla niektórych kret  może być po prostu małym stworzeniem, pozornie niegroźnym i żyjącym własnym życiem. Oczywiście można przyjąć taki tok rozumowania, jednak raczej nie z perspektywy ogrodnika. Czy kret obgryza korzenie tak jak inne szkodniki? Nie, krety nie mają bezpośrednio negatywnego wpływu na stan roślin, ponieważ są drapieżnikami. Polując na owady, przemierzają wybraną przestrzeń i przekopują teren. Właśnie ich przemieszczanie się powoduje szkody w ogrodzie. Kret w poszukiwaniu pożywienia będzie tworzył charakterystyczne kopce, które naruszają ciągłość terenu. Nie jest to korzystne dla roślin, wymagających stabilnych warunków do rozwoju. Zatem jeśli zależy Ci na jak najlepszych efektach pielęgnowania ogrodu, to problem związany z bytowaniem tam kretów powinien zostać rozwiązany jak najszybciej.

Krety a inne szkodniki

Pierwszym krokiem prowadzącym do zwalczania problemów związanych z bytowaniem kreta w ogrodzie jest przede wszystkim zlokalizowanie miejsca, w którym szkodniki pojawiają się najczęściej. Najlepiej widocznym znakiem są wspomniane wcześniej kretowiska, pełniące funkcję otworów wentylacyjnych. Pomocne w rozpoznaniu problemu może również okazać się sprawdzenie stanu korzeni roślin uprawnych. Krety nie uszkadzają korzeni, zatem wszelkie straty w tym obszarze będą znakiem, że to nie ten gatunek bytuje w ogrodzie. Uszkodzenia korzeni mogą wskazywać na występowanie np. nornicy. Jeśli jednak korzenie są całe, a kretowiska ciągle pojawiają się w ogrodzie, należy przystąpić do zwalczania szkodników.

Sprawdzone sposoby na to, jak pozbyć się kreta w ogrodzie

Patentów na to, jak pozbyć się kretów z ogrodu jest naprawdę mnóstwo. Wszystko zależy przede wszystkim od zasobności czasu oraz obszaru, na jakim problem występuje. Jeśli ogród nie jest szczególnie duży, można wypróbować specjalne siatki na krety, dzięki którym wzmacnia się barierę na powierzchni ziemi. Pozwala to na zminimalizowanie ryzyka pojawienia się kretowisk. Ze względu na konieczność montażu jest to zadanie dość czasochłonne. Bardziej przyjazną alternatywą może być zamontowanie specjalnych wibrujących odstraszaczy, emitujących dodatkowo nieprzyjemny dla kretów dźwięk.

(rw)

Udostępnij: