fbpx
Ceny świń: Niewielkie podwyżki to wciąż za mało aby hodowla trzody zyskała na opłacalności fot. Paweł Pąk

Ceny świń: Niewielkie podwyżki to wciąż za mało aby hodowla trzody zyskała na opłacalności

Napisał  Lis 29, 2022

Brak opłacalności produkcji to prawdziwa zmora ostatnich dwóch lat dla hodowców trzody chlewnej. Do tego stanu rzeczy przyczyniała się szczególnie epidemia afrykańskiego pomoru świń ASF, która w skuteczny sposób wpłynęła na blokadę możliwość eksportowych do większości kluczowych rynków na Świecie.

Za zdecydowaną większość eksportu niemal każdego kraju Unii Europejskiej odpowiadały Chiny, a inwazja Rosji na Ukrainę drastycznie pogorszyła tę i tak już trudną sytuację. Podrożała energia, gaz, nawozy, pasza… Próg opłacalności trzody chlewnej osiągnął najwyższy poziom w historii.

Są i dobre informacje z zachodniej Europy. Warto przy okazji przypomnieć, że ceny skupu tuczników w Polsce są bardzo mocno powiązane z notowaniami niemieckimi, a powtarzający się od dawna schemat jest taki, że po zmianie ceny na rynku niemieckim (na tzw. małej giełdzie ISW oraz dużej VEZG), z niewielkim opóźnieniem taki sam scenariusz zazwyczaj ma miejsce w Polsce.

Ceny świń na giełdzie ISW

Historyczne dane wskazują, że w okresie od 23 września do 8 listopada 2022 roku na 14 internetowych licytacjach małej niemieckiej giełdy ISW sprzedano zaledwie 320 świń w 2 partiach. Obecnie, gdy ruszyła sprzedaż, na 5 ostatnich licytacjach sprzedano ponad 2,5 tys. świń, a cena wzrosła z poziomu 1,93 EURO za kilogram do poziomu 2,06 EUR/kg, co daje w złotych kwotę 9,67 PLN za kilogram.

Ceny świń na niemieckiej giełdzie VEZG

Pozytywnym impulsem jest też przełamanie impasu również na dużej niemieckiej giełdzie VEGZ, gdzie od połowy października przez miesiąc mieliśmy do czynienia z zastojem cenowym, bowiem kwota oferowana za kilogram tucznika utrzymywała się na poziomie 1,90 EUR/kg.

Na ostatnim notowaniu z 23 listopada 2022 roku rekomendowana cena wzrosła o 5 centów do poziomu 1,95EUR/kg (9,16 PLN/kg).

Aktualne ceny świń w Polsce

W tygodniu rozpoczynającym się 21 listopada 2022 roku w skupach na terytorium Polski średnie stawki skupu żywca oscylowały na poziomie 7,04 PLN/kg i 9,05 PLN/kg za klasę E, jednak to właśnie wzrost na niemieckiej giełdzie daje hodowcom uzasadnione na bazie historycznych cen przekonanie, że stawki w Polsce wzrosną w nadchodzącym tygodniu o około 0,25 PLN/kg.

- Wszystkie te wzrosty są motywowane dwiema głównymi przyczynami –  malejącym pogłowiem świń w Polsce, Niemczech, jak i całej Europie, oraz zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, które cyklicznie co roku zwiększają rynkowe zapotrzebowanie na wieprzowinę – informuje POLPIG.

Jaka cena za świnie pozwoli na opłacalność produkcji?

Pojawia się pytanie do jakiego poziomu musiałyby wzrosnąć ceny aby hodowla trzody chlewnej była opłacalna? Analitycy z niemieckiej giełdy ISW o opłacalności możemy mówić przy cenie wynoszącej 2,5 EURO, czyli 11,75 zł z kilogram, a to wzrost aż o 25% w stosunku do obecnych cen.

Prawdopodobieństwo, że ceny będą rosnąć do końca roku jest ogromne, ale raczej nie ma możliwości wzrostu o ¼ w stosunku do kwot obecnie oferowanych producentom w przeciągu jednego miesiąca.  

(rpf) pp / Źródło: POLPIG

Udostępnij: