fbpx
Ceny świń rosną przez zwiększony popyt przed świętami fot. Adobe Stock

Ceny świń rosną przez zwiększony popyt przed świętami

Napisał  Gru 05, 2022

Większość krajów Unii Europejskiej odnotowuje w okresie przedświątecznym ożywienie na rynku wieprzowiny. W porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku, pozytywny impulsem jest fakt, że liczne jarmarki i imprezy świąteczne odbywają się bez ograniczeń covidowych.

Pogłowie świń w całej UE w ostatnim roku spadło aż o 4,5%, a ubojnie gorączkowo szukają surowca, bowiem podaż żywca jest na poziomie znacząco niższym niż w latach ubiegłych. Jednak światowa produkcja wieprzowiny rośnie, a prognozy FAO wskazują na wzrost w 2022 r. o 1,8% w stosunku rocznym. 

- Utrzymuje się pozytywny trend cenowy. W ciągu ostatnich dwóch tygodni niemieckie tuczniki podrożały o 10 centów i osiągnęły w notowaniach VEZG cenę 2,00 €/kg. (wbc). Na giełdzie internetowej w Niemczech w ostatnim tygodniu cena wzrosła do 2,10 €/kg – informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.

Co więcej, wzrost ceno ma miejsce przy znacznej redukcji zapasów wieprzowiny w niemieckich zakładach mięsnych, dodatkowe impulsy pochodzą również z rynków azjatyckich, w tym z Chin, bowiem to właśnie od chińskich importerów nadchodzą coraz większe zamówienia, jednak nadal daleko im do rekordowych zamówień z poprzednich lat.

Pozytywne tendencje są widoczne również na rynku krajowym widać, a handel wieprzowiną rośnie. Ceny skupu żywca rosną przy spadających cenach zbóż.

- Zwiększony popyt wystąpił w okresie niskiej podaży świń przeznaczonych do uboju. Ceny skupu tuczników w niektórych zakładach mięsnych w klasie E przekraczają 10 zł/kg – podsumowuje POLPIG.

Z komunikatu tzw. dużej niemieckiej giełdy VEZG wynika, że wzrost stawek spowodowany jest zmniejszoną podażą żywca wobec zapotrzebowania, co wymusza podwyżki u naszych zachodnich sąsiadów, z zapowiedzi na najbliższą przyszłość wynika, że spodziewane są kolejne wzrosty cen spowodowane brakiem świń.

(rpf) pp / Źródło: POLPIG, VEZG

Udostępnij:

Rzuć na to okiem!