fbpx
Pasze dla zwierząt: Posłowie za przedłużeniem możliwości stosowania komponentów GMO do 1 stycznia 2025 roku fot. Paweł Pąk

Pasze dla zwierząt: Posłowie za przedłużeniem możliwości stosowania komponentów GMO do 1 stycznia 2025 roku

Napisał  Gru 05, 2022

Aktualnie obowiązujące przepisy mówią, że zakaz stosowania do produkcji pasz komponentów GMO, ma obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku.

Tak naprawdę od wpisania zakazu do ustawy w 2006 roku, kilkukrotnie przedłużano moratorium, a tym samym termin wejścia w życie zakazu stosowania w produkcji pasz genetycznie modyfikowanej śruty sojowej z importu. Argumentem przemawiającym za oddalaniem obowiązywania zakazu jest brak możliwości zastąpienia śruty białkiem innego pochodzenia.

O tym, czy moratorium na stosowanie komponentów GMO w produkcji pasz zostanie przedłużone decydowali posłowie podczas głosowania, które miało miejsce 1 grudnia 2022 w Sejmie RP.

Rekomendacja Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi zakładała poprawkę wydłużającą moratorium na zakaz stosowania pasz opartych o komponenty GMO do 1 stycznia 2025 r. Posłowie w zdecydowanej większości podczas głosowania nad nowelizacją ustawy opowiedzieli się za zmianami, bowiem na „tak” głosowało 417 posłów, 11 wstrzymało się od głosu, a 13 było przeciw. Ustawa trafi teraz do Senatu RP.

(rpf) pp / Źródło: Sejm RP

Udostępnij: