fbpx

Dopłaty z PROW za 2022 rok – ARiMR rozpoczęła realizację wypłat końcowych

Napisał  Gru 05, 2022

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od pierwszego dnia grudnia bieżącego roku rozpoczęła przekazywanie środków pozostałych do wypłaty po wypłaceniu zaliczek w ramach tegorocznej kampanii dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych z PROW. Już w pierwsze dwa dni do rolników z tego tytułu trafiło ponad 51 milionów złotych.

1,265 mln rolników ubiegało się w tegorocznej kampanii o dopłaty bezpośrednie, a pula środków na ten cel to ok. 16,96 mld zł. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że od 17 października do 30 listopada br. wypłacała zaliczki z tytułu dopłat za 2022 rok i we wspomnianym okresie ponad 10,781 mld zł trafiło w ramach płatności bezpośrednich do nieco ponad 1,2 mln rolników, natomiast ponad 2,143 mld zł to kwota, która w postaci płatności obszarowych z PROW została przelana na konta ponad 847 tys. beneficjentów.

Od 1 grudnia ARiMR wypłaca płatności końcowe z tego tytułu. Przez dwa dni do rolników trafiło ponad 51 mln zł –  33 mln zł w ramach dopłat bezpośrednich i 18 mln zł w postaci płatności obszarowych PROW. Ostateczny termin realizacji dopłat upływa 30 czerwca 2023 r.

Oczekujący na wypłatę środków powinni upewnić się, że biura powiatowe Agencji mają właściwe dane dotyczące numerów ich kont bankowych. Jeżeli rachunek będzie nieaktywny, pieniędzy nie uda się skutecznie przekazać.

Zaliczki wypłacano na poczet wszystkich płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego, po kontrolach administracyjnych i kontrolach na miejscu (wymóg zakończenia kontroli wynika z przepisów UE).

Od 2019 r. polscy rolnicy otrzymują zaliczki na najwyższym dopuszczonym w Unii Europejskiej poziomie. W przypadku dopłat bezpośrednich wynoszą one 70 proc., a jeśli chodzi o płatności obszarowe z PROW – 85 proc. należnych dopłat.

(rpf) pp / Źródło: ARiMR

Udostępnij: