fbpx
Ceny świń w skupie na niezmienionym poziomie  - wbrew oczekiwaniom hodowców fot. Paweł Pąk

Ceny świń w skupie na niezmienionym poziomie  - wbrew oczekiwaniom hodowców

Napisał  Gru 08, 2022

Oczekiwania hodowców trzody chlewnej przed nadchodzącymi świętami są bardzo duże, bowiem w opinii wielu specjalistów ceny świń rzeźnych powinny rosnąć ze względu na popyt przewyższający podaż. Za podwyżkami w grudniu przemawiają także dane z poprzednich lat.

Do mniejszej ilości świń w stosunku do zapotrzebowania rzeźni i zakładów przetwórczych przyczyniło się malejące w zawrotnym tempie pogłowie świń – zarówno na rynku krajowym, jak i w pozostałych krajach Unii Europejskiej.

Tymczasem na niemieckiej tzw. dużej giełdzie VEZG cena z notowania w dniu 7 grudnia 2022 roku wynosi nadal 2 euro za kilogram wbc, czyli utrzymane zostały notowania sprzed tygodnia. To nie jest to czego oczekiwali hodowcy trzody chlewnej, bowiem w przeliczeniu na złote cena wynosi około 9,4 zł, a wielu producentów świń liczyło na chociażby niewielkie odbicie w okresie przedświątecznym.

Szans na podwyżki nie daje też komunikat niemieckiego VEZG, który prognozuje stabilizację cen na niemieckim rynku, który przekłada się na sytuację polskich hodowców trzody chlewnej. Ceny podane przez VEZG obowiązują od 7 do 14 grudnia 2022 roku.

(rpf) pp / Źródło: VEZG

Udostępnij: