fbpx
Szczury opanowały kilka gmin – czy zawiniła pobliska ferma norek? fot. użytkownik FB

Szczury opanowały kilka gmin – czy zawiniła pobliska ferma norek?

Napisał  Gru 30, 2022

Szczury to gryzonie, których pojawienie się w większej liczbie w pobliżu miejsca zamieszkania człowieka zawsze wzbudza skrajne emocje. Tak naprawdę ludzie obawiają się tych zwierząt postrzeganych jako szkodniki, bowiem ich pojawienie kojarzy się zawsze z jakimś problemem czy też przenoszonymi przez nie chorobami.

W jednej z gmin w województwie wielkopolskim mieszkańcy przejeżdżając drogą krajową nr 15 w miejscowości Czeluścin Sokołowo (województwo wielkopolskie, powiat gnieźnieński, gmina Czerniejewo) napotykają na ogromne ilości szczurów biegających po jezdni, gryzonie giną pod kołami pojazdów i leżą na drodze.

- Osobiście jechałem tą drogą i szczury przebiegały w różnych miejscach, faktem jest to iż te gryzonie przybywały z pobliskiej fermy norek w Czeluścinie. Aby się upewnić wybrałem się w nocy z 23/24 grudnia pod fermę norek w Czeluścinie z tego względu że w nocy szczury najbardziej grasują – relacjonuje na swoim profilu w mediach społecznościowych pan Remigiusz mieszkający w okolicy.

W swojej relacji mieszkaniec dodaje też, że widok był przerażający, a ogromne ilości szczurów były dosłownie wszędzie. Gryzonie biegały po polach przy fermie norek, również po drodze w kierunku Kawęczyna i Czeluścina.

Rozjechane na drodze szczury w kolejnych dniach były też widoczne na drodze w Szczytnikach Czerniejewskich, Żydowie, Pakszynie Czerniejewie i w wielu innych miejscowościach, można więc przyjąć, że problem osiągnął skalę co najmniej kilku gmin. To obszar między Wrześnią a Gnieznem.

Plaga szczurów osiąga coraz większą skalę a jak wiemy rozmnażanie się tych gryzoni przebiega bardzo szybko. Tymczasem zwierzęta te przez cały czas rozszerzają swoje terytorium. Pan Remigiusz nawołuje aby mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręce i podjęli działania które zmniejszą zjawisko rozprzestrzeniania się gryzoni.

- Zapewne będzie to trwało bardzo długo ponieważ gryzonie zaczną zakładać gniazda i masowo się rozmnażać jeśli nie zrobimy z tym nic. Dlatego mam ogromną prośbę dla wszystkich mieszkańców gmin w których wydano ostrzeżenia aby rozkładać trutki na szczury i wszelkimi sposobami próbować walczyć z tym zagrożeniem – apeluje pan Remigiusz.

Specjalny komunikat związany z plagą szczurów, tzw. kurendę, wydał Tadeusz Szymanek - burmistrz miasta i gminy Czerniejewa w którym prosi o wzmożoną obserwację własnych posesji w związku z pojawieniem się na terenie gminy szczurów. W przypadku zauważenia zwiększonej aktywności tych gryzoni włodarz miasta i gminy prosi o kontakt z Urzędem Miasta i Gminy w Czerniejewie pod numerami telefonów: 61 429 13 29 oraz 61 429 13 25 w celu przekazania informacji do odpowiednich służb. Burmistrz prosi też mieszkańców aby w miarę możliwości zabezpieczyli swoje posesje oraz wykonywali deratyzację. W kurendzie pojawiła się też informacja o kontakcie w sprawie plagi z ościennymi gminami oraz o zgłoszeniu sprawy szczurów do Państwowej Inspekcji Weterynarii.

Z plagą szczurów zmaga się wiele światowych metropolii oraz większych i mniejszych miejscowości, bo szczury rozmnażają się wszędzie tam, gdzie jest człowiek, powód tego „towarzystwa” jest prosty – człowiek zostawia mnóstwo odpadów. Szczury zmieniały też swoje zwyczaje wraz z rozwojem rolnictwa, bowiem nagle okazało się, że te gryzonie nie muszą już liczyć na to co jest w stanie im zaoferować natura ale mogą podkradać pożywienie od człowieka, który zaczął je magazynować. Obecnie, gdy domem szczurów przestały być już wyłącznie lasy i krzewiaste oraz podmokłe tereny, mamy do czynienia z pojawianiem się dużej ilości tych gryzoni w pobliżu naszych domów. Rozmnażanie się szczurów na tak dużą skalę można śmiało przypisać naszemu rozwojowi, bowiem zwierzęta te przez wieki zmieniały swoje zwyczaje tak jak człowiek i podążały za nami – czy tego chcemy czy nie.

(rpf) pp

Udostępnij: