fbpx
1/10

Ogromny pożar stodoły - kilkudziesięciu strażaków walczyło z żywiołem

Napisał  Gru 31, 2022

Płonąca drewniana stodoła, w dodatku wypełniona słomą i sianem, a tuż obok dwa budynki mieszkalne, w tym jeden z instalacją fotowoltaiczną na dachu – to wyzwanie z którym musiało się zmierzyć aż 10 zastępów strażaków.

Ten ogromny pożar miał miejsce późnym popołudniem 28 grudnia 2022 roku w Olszanie (województwo małopolskie, powiat nowosądecki, gmina Podegrodzie) . Tuż po godzinie siedemnastej do działań gaśniczych zadysponowano zastępy z JRG nr 2 w Nowym Sączu oraz z najbliższych jednostek OSP.

Strażacy przybyli na miejsce zastali całą stodołę objętą ogniem, pojawiło się ryzyko przeniesienia się pożaru na sąsiednie budynki mieszkalne, w tym jeden z instalacją fotowoltaiczną na dachu i murowany budynek gospodarczy. Druhowie zabezpieczyli miejsce zdarzenia i przystąpili do akcji gaśniczej, podając prądy wody na palącą się stodołę oraz zapobiegawczo również na zagrożony budynek.

Zbudowane zostało tymczasowe zasilanie wodne z pobliskiego potoku, a miejsce zdarzenia zostało oświetlone. Po ugaszeniu pożaru przystąpiono do prac rozbiórkowych, a w celu sprawniejszego rozebrania nadpalonej konstrukcji drewnianego budynku gospodarczego na miejsce pożaru zadysponowano koparkę.

- W trakcie prac rozbiórkowych przegrzebywano palącą się słomę oraz siano, a następnie przelewano je wodą. Uszkodzoną konstrukcję, pocięto na mniejsze części, złożono w bezpieczne miejsce i przelano wodą. Po ugaszeniu pożaru, całe pogorzelisko jeszcze raz sprawdzono i przegrzebano – relacjonuje Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.

Z informacji przekazanych przez komendę dowiadujemy się też, że wszystkie budynki zagrożone pożarem zostały sprawdzone kamerą termowizyjną, a po wykluczeniu zagrożenia działania strażaków trwające cztery godziny zakończono.

W działania ratowniczo-gaśnicze w Olszanie zostało zaangażowanych aż 10 zastępów liczących łącznie 55 strażaków. Nie udało się ustalić przyczyny pożaru.

(rpf) pp / Źródło: KM PSP w Nowym Sączu

Udostępnij: