fbpx
Oskarżeni o wyłudzenie z ARiMR ponad 6 milionów złotych fot. Adobe Stock

Oskarżeni o wyłudzenie z ARiMR ponad 6 milionów złotych

Napisał  Sty 04, 2023

Śledztwo prowadzone w tej sprawie przez Prokuraturę Okręgową w Kielcach dotyczyło wyłudzenia 6,2 złotych dotacji z kieleckiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz ponad 1,5 mln złotych podatku VAT.

Podejrzanych jest siedem osób, w wyniku przeprowadzenia śledztwa o sygnaturze PO Ds. 16.2019, postawiono im zarzuty dotyczące między innymi wyłudzenia z Oddziału ARiMR w Kielcach dotacji w kwocie 6,2 mln zł na fikcyjną modernizację stawów rybackich, a także wyłudzenie zwrotu podatku VAT w kwocie ponad 1,5 mln zł oraz poświadczanie nieprawdy w dokumentach i posłużenie się takimi dokumentami. Do przestępstw o których mowa doszło w latach 2014-2015.

28 kwietnia 2022 roku Prokuratura Okręgowa w Kielcach informowała o zatrzymaniu podejrzanych i przedstawieniu im zarzutów.

- Jeden z podejrzanych, który w toku śledztwa przyznał się do zarzuconego mu czynu i składał wyjaśnienia, złożył wniosek o wydanie wobec niego wyroku skazującego bez przeprowadzania rozprawy, a wniosek ten został zaakceptowany przez prokuratora. Pozostali podejrzani nie przyznali się do zarzucanych im czynów lub też, pomimo formalnego przyznania, składali wyjaśnienia zaprzeczające sprawstwu – informuje Prokuratura w komunikacie prasowym z dnia 31 grudnia 2022 roku.

Z kolei 29.12.2022 roku w tej sprawie prokurator skierował akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Kielcach.

Za popełnione czyny oskarżonym grożą kary łączne do nawet 20 lat pozbawienia wolności, a na poczet kar o charakterze majątkowym zabezpieczono mienie o owartości 140.000 zł.

(rpf) pp / Źródło: Prokuratura Okręgowa w Kielcach

Udostępnij: