fbpx
Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej – trwa nabór wniosków o dofinansowanie fot. Paweł Pąk

Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej – trwa nabór wniosków o dofinansowanie

Napisał  Sty 08, 2023

Folie „rolnicze” oraz pozostałe odpady pochodzące z działalności rolniczej to problem, którego pozbycie się może ułatwić dofinansowanie do którego od 2 stycznia 2023 roku prowadzi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Tak naprawdę w roli beneficjenta tej pomocy występują jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, ale to rolnicy będą ostatecznymi odbiorcami korzyści, skorzystają posiadacze odpadów z folii rolniczych, opakowań po nawozach, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań typu Big Bag oraz po nawozach.

Z dofinansowania można skorzystać w przypadku przedsięwzięć w zakresie odzysku lub unieszkodliwienia tych odpadów oraz ich transportu. Dofinansowanie może pokryć 100% kosztów kwalifikowanych w formie dotacji z zastrzeżeniem, że kwota dofinansowania nie może przekroczyć iloczynu 500 zł i wyrażonej w mg masy odpadów z folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów oraz opakowań po nawozach i typu Big Bag, unieszkodliwionych lub poddanych odzyskowi w ramach przedsięwzięcia.

Kwalifikowanego kosztu przedsięwzięcia nie stanowi podatek VAT, a wnioski można składać od 2 stycznia do 31 marca 2023 roku w wersji elektronicznej przez Generator Wniosków o Dofinansowanie („GWD”), dostępny na stronie NFOŚiGW.

Program jest realizowany w latach od 2019 do 2025, a o kontynuację naborów wniosków w tym zakresie zabiegało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

(rpf) pp / Źródło: MRiRW

Udostępnij: