fbpx
Ceny świń w dół – rzeźnie kupują coraz mniej tuczników fot. Paweł Pąk

Ceny świń w dół – rzeźnie kupują coraz mniej tuczników

Napisał  Sty 13, 2023

Jednym z czynników decydujących o cenach świń jest zapotrzebowanie w rzeźniach, które obecnie ograniczają ilość nabywanego surowca. Efektem jest stagnacja cenowa na rynku krajowym, ceny nie uległy zmianie od niemal miesiąca.

Według informacji ze Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW monitorującego zakłady mięsne na przełomie roku tj. od 23 grudnia 2022 do 1 stycznia 2023 roku płacili dostawcom za świnie średnią cenę 7,51 zł za kilogram, czyli o symboliczny 1 grosz mniej od notowań z wcześniejszego tygodnia. W skali miesiąca cena spadła więc o 2% ale gdy zestawimy obecną kwotę do tej, którą płacono w ostatnim tygodniu 2021 roku, mówimy o wzroście wynoszącym aż 68%, ale na niespotykaną wcześniej skalę w okresie minionych dwunastu miesięcy wzrosły też koszty prowadzenia hodowli trzody chlewnej.

Z kolei na niemieckiej tzw. dużej giełdzie świń VEZG cena z początkiem roku, jak i w ostatnim notowaniu z 11 stycznia 2023 roku, czyli siódmy tydzień z rzędu wynosi niezmiennie 2 euro za kilogram wagi bitej ciepłej. W przeliczeniu na polską walutę daje to kwotę 9,4 zł. Z informacji przekazanych w komunikacie VEZG wynika, że obecnie na horyzoncie raczej nie ma szans na zmiany. Ceny na VEZG będą obowiązywać do 18 stycznia 2023 roku.

Z informacji przekazanych przez Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa sytuacja na rynku trzody chlewnej bardzo podobnie kształtuje się w całej Unii Europejskiej.

Średnio w krajach Wspólnoty świnie rzeźne klasy E skupowano po 203,64 euro za 100 kg masy poubojowej schłodzonej (około 970 zł), a to kwota o 0,4% niższa od tej z poprzedniego tygodnia oraz niemal taka sama jak przed miesiącem. Kwota ta była też wyższa od zeszłorocznej o 55%. 

Około 990 złotych kosztowało 100 kilogramów żywca wieprzowego tej klasy w Polsce (210 euro), czyli około 3% więcej od średniej w UE. Niższych kwot w skupie mogli się też spodziewać producenci trzody w innych krajach unijnych. W Niemczech o 1,67 euro, w Hiszpanii o 10,05 euro, o 26,64 euro mniej w Danii i aż o 34,19 euro mniej w Niderlandach.

Pułtusze wieprzowe polskie zakłady mięsne w ostatnich dniach 2022 roku sprzedawały w średniej cenie wynoszącej 11,09 zł za kilogram. Co oznacza 1-procentowy wzrost w stosunku do poprzedniego tygodnia oraz 79% więcej do analogicznego okresu 2021 roku.

(rpf) pp

Udostępnij: