fbpx
Postulaty organizacji rolniczych. Czy protestujący utrzymają pogotowie strajkowe? fot. Paweł Pąk

Postulaty organizacji rolniczych. Czy protestujący utrzymają pogotowie strajkowe?

Napisane przez  Sty 14, 2023

> Organizacje rolniczych związków zawodowych zwarły swoje szeregi. W rezultacie trudnej sytuacji w rolnictwie podtrzymały zaplanowany protest, zapowiedziany na 17 stycznia 2023 roku.

> Wśród najważniejszych postulatów związkowych można znaleźć wstrzymanie niekontrolowanego importu zboża z Ukrainy, uwolnienie rolników od długów oraz wsparcie finansowe dla gospodarstw.

> Rozmowy związkowców z premierem i ministrem rolnictwa odbyły się 10 stycznia. Odpowiedź ministra Kowalczyka nie zadowoliła rolników. Pogotowie strajkowe zostało utrzymane.

Jakie warunki stawiają premierowi rolnicy?

W środę, 4 stycznia w Warszawie przedstawiciele rolniczych związków zawodowych spotkali się, aby wspólnie omówić trudną sytuację w branży rolniczej. Największe rozgoryczenie wśród związkowców jest związane z bierną postawą obecnego ministra rolnictwa i rozwoju wsi – wicepremiera Henryka Kowalczyka. Organizacje rolnicze zarzuciły mu także, że w obliczu poważnych problemów zasłania się dyktatem instytucji Unii Europejskiej i zamiast proponować konkretne rozwiązania, zwraca się do rolników w biurokratycznym żargonie.

W trakcie tego spotkania związkowcy poruszyli tematy ciężkiej sytuacji na rynkach zbóż i rzepaku, zalewem Polski tanim, ukraińskim zbożem oraz spadkiem pogłowia trzody chlewnej. Niekontrolowany napływ importowanych płodów rolnych odbył się z pominięciem cła i spowodował sytuację kryzysową. Do protestu, poza plantatorami zbóż chcą się też przyłączyć sadownicy i producenci owoców.

W efekcie ustaleń organizacji związkowych, NSZZ “Solidarność” Rolników Indywidualnych (RI) oraz ZZR Korona potwierdziły zapowiedziany na 17 stycznia ogólnopolski protest. Ma on polegać na masowych przejazdach ciągników, zablokowaniu ważnych przejść granicznych oraz utrudnieniach w ruchu. Organizacje chcą wywołać strajk w każdym powiecie kraju.

Związkowcy zażądali od premiera Mateusza Morawieckiego pilnego spotkania i wystosowali do niego listę oczekiwań. Uzależnili odwołanie protestu od jego postawy, a także od wyniku rozmów na temat przekazanych postulatów.

Jakie są najważniejsze postulaty protestujących?

Organizacje rolnicze złożyły na piśmie swoje oczekiwania. Wśród nich NSZZ “Solidarność” RI i inne związki domagają się następujących działań ze strony rządu:

  • zapewnienie obrony dla zatrzymanych rolników z Piotrkowa Trybunalskiego. Objęcie ich sprawy nadzorem Prokuratury Generalnej,
  • wprowadzenie ochrony dla gospodarstw rodzinnych – zatrzymanie tzw. “Zielonego Ładu”,
  • ustanowienie Funduszu Gwarancyjnego dla poszkodowanych rolników.
  • program dla zadłużonych gospodarzy,
  • ustanowienie klauzuli ochronnej przed niekontrolowanym importem zboża z Ukrainy,
  • zatrzymanie importu zbóż do Polskie ze wschodu - głównie przez kaucję na zagraniczne płody rolne, interwencyjny skup zbóż, rzepaku oraz kukurydzy. Protestujący domagają się też zwiększenia uprawnień Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno - Spożywczych (IJHARS) tak, aby mogła lepiej kontrolować punkty skupu zbóż,
  • utrzymanie rentowności gospodarstw rolnych – poprzez stworzenie nowej kategorii paliwa rolniczego, zmniejszenie cen prądu dla rolników oraz zmniejszenie poziomu cen nawozów do 2500 zł/tonę,
  • wprowadzenie wakacji kredytowych dla gospodarstw.

Ostatnim postulatem protestujących było samo spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim. Od spotkania z prezesem rady ministrów i spełnienia powyższych postulatów organizacje związkowe rolników uzależnili odwołanie protestów, które zostały zaplanowane na wtorek, 17 stycznia.

Jaka jest odpowiedź rządu?

Rolnicy spotkali się z premierem 10 stycznia, w rozmowach uczestniczył też minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Najważniejszymi tematami, które poruszyły obie strony, były obecne ceny zbóż i nawozów, rządowe wsparcie dla hodowców trzody chlewnej oraz projekt funduszu gwarancyjnego.

Ważnym tematem tych rozmów była także kwestia importu płodów rolnych z Ukrainy i wprowadzenie większej kontroli na zwiększony napływ zbóż. Zdaniem związkowców nadzór powienien być znacznie poszerzony, a kontrole bardziej restrykcyjne - miałyby obejmować wszystkie pojazdy wjeżdżające na teren Polski ze wschodu i ich monitoring.

Jednym z pomysłów było zwiększenie przeładunku towarów w porcie w Świnoujściu, którym ukraińskie zboże mogłoby popłynąć dalej, na światowe rynki. Ta koncepcja szczególnie podobała się obradującym politykom, ponieważ pozwoliłoby to na zwiększenie wolnego miejsca w silosach, które obecnie są mocno obciążone.

Hodowcy trzody chlewnej wskazywali na potrzebę odbudowy pogłowia świń, które ucierpiało na skutek epidemii ASF. Wsparcie rolników miałoby obejmować ponowne uruchomienie programu Locha +. Nowym pomysłem jest umożliwienie hodowli maksymalnie 8 tuczników dla małych gospodarstw - byłaby to hodowla na własne potrzeby rolników.

Niestety, ale pomimo dobrej woli ze strony organizacji rolniczych i chęci porozumienia ze strony rządu nie doszło do podpisania porozumienia. Wicepremier Kowalczyk wysłał przedstawicielom związków odpowiedź na piśmie. NSZZ “Solidarność” RI oraz inne organizacje związkowe podtrzymały pogotowie strajkowe. 

(rpf) Michał Ziemski

Udostępnij:

Rzuć na to okiem!