fbpx
Ceny świń: zastój w Niemczech, w Polsce spadki fot. Paweł Pąk

Ceny świń: zastój w Niemczech, w Polsce spadki

Napisał  Sty 21, 2023

Ostatnie notowanie na niemieckiej tzw. dużej giełdzie świń VEZG ponownie nie przyniosło zmian – to już kolejny tydzień kiedy cena wynosi 2,00 euro za kilogram tucznika wbc. W Polsce niestety pojawia się tendencja spadkowa, jednak trudno znaleźć uzasadnienie dla obniżek.

18 stycznia 2023 roku w największych zakładach mięsnych w Polsce doszło do obniżki cen skupu klasy E o 30 groszy. Sprawę nagłośnił Bartosz Czarniak z POLSUS, który nadmienia, że stawki maksymalne za kilogram tucznika w klasie wypłacane hodowcom wynoszą obecnie maksymalnie 9,10 zł/kg w klasie E.

- Warto tutaj jednak zaznaczyć, że decyzja ta nie podparta żadnymi przesłankami rynkowymi zaskoczyła też część zakładów ubojowych w Polsce, które postanowiły poczekać z decyzją o ewentualnej zmianie ceny do piątku (20.01.2023). Jeśli uznają, że rynek przyjął tą stawkę, to i oni również obniżą. Jeżeli rolnicy pokażą natomiast, że tych cen nie akceptują, to te zakłady, które dokonały tej obniżki będą musiały zrewidować swoje postanowienie – ocenia Bartosz Czarniak, który uważa również, że nie ma przesłanek do obniżek, przede wszystkim ze względu na spadające nadal pogłowie świń, co jest sygnałem o malejącej podaży w najbliższej perspektywie, zarówno w Polsce jak i za Odrą.

Import mięsa i żywca wieprzowego z Niemiec jest obecnie jeszcze droższy ze względu na wyższe ceny w tamtejszych skupach, a to właśnie sytuacja na tamtejszym rynku wpływa na sytuację polskich hodowców. Ze spadkiem cen muszą się mierzyć również producenci trzody Chinach i na Dalekim Wschodzie, gdzie ceny są obecnie na podobnym poziomie jak w Polsce, co biorąc pod uwagę tamtejsze realia jest bardzo niską stawką.

Czy zatem decyzja o obniżce to pokłosie zeszłotygodniowego ogłoszenia przez UOKIK kary dla spółki Agri Plus? – możemy tylko podejrzewać. Jedno jest pewne, po ostatnich 2 latach bessy na rynku, rolnicy jak kania dżdżu potrzebują stabilnego i mocno opłacalnego okresu, aby odbić się z dołka.

(rpf) pp / Źródło: POLSUS

Udostępnij: