fbpx
Rusza „Energia dla wsi” – jaka wysokość dotacji do fotowoltaiki dla rolnika? fot. Paweł Pąk

Rusza „Energia dla wsi” – jaka wysokość dotacji do fotowoltaiki dla rolnika?

Napisał  Sty 26, 2023

Od 25 stycznia 2023 roku wnioski o dofinansowanie do odnawialnych źródeł energii w ramach programu „Energia dla wsi” mogą składać rolnicy i spółdzielnie energetyczne.

Wicepremier minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk postrzega ten program jako wielką szansę na transformację energetyczną obszarów wiejskich. Minister wypowiadając się na temat programy „Energia dla wsi” podkreśla, że ważne jest, aby wprowadzanie odnawialnych źródeł energii na dużą skalę odbywało się bez ograniczania rozwoju produkcji rolnej i produkcji żywności.

- Zależy nam aby inwestycje OZE na obszarach wiejskich miały wymiar lokalny, wykorzystywały lokalnie dostępne zasoby oraz odpowiadały lokalnym potrzebom – powiedział szef resortu rolnictwa.

Realizacja programu „Energia dla wsi” ma na celu zwiększenie dostępności inwestycji OZE dla rolników, a także dla wszystkich zainteresowanych współpracą w ramach spółdzielni energetycznych. Minister Henryk Kowalczyk ocenia, że taka forma będzie sprzyjać odnoszeniu korzyści przez polską wieś, takich samych jakie są udziałem m.in. przedsiębiorstw energetycznych, które zajmują się realizacją inwestycji związanych z OZE, a to oznacza to dodatkowe dochody dla rolników i jednocześnie obniżenie kosztów pozyskania energii przez mieszkańców obszarów wiejskich.

Celem programu jest wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenach gmin wiejskich i wiejsko-miejskich. 1 mld złotych wynosi całkowity budżet programu „Energia dla wsi”, a budżet dla tego naboru wynosi 100 mln zł.

Dotacja lub pożyczka to formy wypłaty pomocy w ramach programu „Energii dla wsi”, a wnioskujący o dotacje może ubiegać się o dopłatę o maksymalnej wartości 20 mln złotych, z kolei w przypadku starających się o pożyczkę kwota maksymalna wynosi 25 mln zł. Dofinansowanie będzie pochodzić z Funduszu Modernizacyjnego.

Beneficjentami programu mogą zostać nie tylko rolnicy, bowiem o wsparcie będą mogły ubiegać się również spółdzielnie energetyczne – te dopiero powstające, jak i te już istniejące – oraz ich członkowie. W przypadku dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych lub turbin wiatrowych możliwe jest ubieganie się o pożyczkę do 100% kosztów kwalifikowanych, a w przypadku biogazowni i elektrowni wodnych dochodzi także możliwość starania się o dotację w wysokości nawet do 65% kosztów kwalifikowanych.

(rpf) pp / Źródło: MRiRW

Udostępnij: